ThinkPady 2016: HDMI namísto VGA

ThinkPady 2016: HDMI namísto VGA

Jak se nám dostávají do rukou nové ThinkPady s procesory Skylake, všímáme si změn, které nám přináší. Jednou z nich je také rozloučení se s VGA konektorem…

Jednou z vlastností, kterou si ThinkPady stále zachovávaly, byla přítomnost plnohodnotného VGA (tedy analogového obrazového) konektoru. Jakkoliv se to zdálo zpátečnické nebo dokonce archaické, pokaždé, když jsme přišli do místnosti či sálu s projektorem, z našeho srdce díky tomuto archaismu spadl poměrně těžký kámen. Ovšem stejně jako z běžné výbavy našich notebooků odešly paralelní, sériové nebo PS/2 porty, je na čase zamávat na rozloučenou a zamáčknout slzu smutku nad analogovým obrazovým konektorem VGA.

Nová generace ThinkPadů pro rok 2016 s procesory Intel Skylake totiž v podstatě plošně na místo, kde dříve býval port VGA, umisťuje plnohodnotné, velké HDMI, tedy digitální konektor přenášející jak obraz ve vysokém rozlišení, tak vícekanálový zvuk a to vše s šifrováním chráněného obsahu HDCP. Obvykle je HDMI v tandemu s univerzálnějším (avšak neméně schopným) konektorem DisplayPort v dnes již obvyklé, zmenšené podobě miniDP.

A proč vlastně HDMI? Je to jednoduché – kombinací miniDP a HDMI totiž pokryjete 100 % možných situací a zajistíte, že se připojíte k jakémukoliv zobrazovacímu zařízení, které vás může napadnout. Všechna soudobá zobrazovací zařízení – od monitorů, přes televize až po projektory – totiž HDMI uznávají za standardní konektor. Často jsou vybavena ještě dalšími konektory, mezi kterými je obvykle i VGA, nicméně proč se v roce 2016 limitovat na nekvalitní analogový přenos skrze mohutný konektor (se kterým když pohnete, obraz snadno získává zcela jiné barvy, obrazce či úplně vypadává a skáče – znáte to), když HDMI už najdeme skoro všude?

Stane-li se přeci jenom, že to prostě bez VGA nepůjde (tedy pokud narazíte na opravdu letitý hardware), jistí ro redukce miniDP-VGA přinejhorším za pár stovek (originál od Lenova seženete pod PN: 0A36536).

Osobně nemám HDMI moc rád, protože je příliš komerční, bariéry představují táhlé certifikace, licenční poplatky, kvůli spoustě papírování je jeho vývoj pomalý (v porovnání s takovým DisplayPortem, který za svou krátkou existenci a malý podíl na trhu ušel obrovský kus cesty), nicméně je to standard a dnes již zavedený a asi nejběžnější prostředek přenosu audiovizuálního obsahu po drátech, takže krok Lenova chápu a schvaluju. Popravdě už ani nevím, zda jsem v posledních dvou letech byl u projektoru, který by neměl HDMI…

 • Martin K

  Projektorů jen s VGA je stále dost. A to i v „západní“ Evropě (v mém případě můžu mluvit jen za Vídeň), je to stále standard.
  Na druhou stranu je třeba pohnout se kupředu a VGA není příliš kompatibilní s miniaturizací laptopů. Ovšem kdyby Lenovo stále chtělo dělat laptopy „for those who do“, tak by k „profesionálním“ modelům (T, P, X, ?) mohlo přibalovat redukci. Ovšem to by je stálo pár centů navíc a to by se samozřejmě to té částky x tisíc euro nevešlo…

  • Petr Vones

   Uz jen kolik tisic dolaru navic stoji ta jedna indikacni LED cinnosti disku v P modelech :-)

 • Petr Vones

  Souhlasim, do „profi“ laptopu patri DisplayPort a ne HDMI. Jenze Lenovo chce jeden univerzalni model, vsechno si je vlastne podobne a prumerne.

 • Jakub

  Místo miniDP bych preferoval normální DP, respektive máte někdo projektor/monitor s mini verzí?

 • Enrico Badalamento

  Thinkpad řada L má VGA