ThinkPad In-Ear Headphones – málo muziky za hodně peněz?

ThinkPad In-Ear Headphones – málo muziky za hodně peněz?

Sluchátka ThinkPad In-Ear Headphones se mi dostala do rukou asi před týdnem. Brousil jsem si na ně zuby už delší dobu, ale náhodou jsem je objevil nerozbalené za polovinu běžné prodejní ceny. Pojďme si o nich říct něco víc.Pro začátek bych rád upozornil, že profesionální pohled na věc bohužel poskytnout nedovedu. Svůj názor tedy prezentuji jako amatér.

Konstrukce, design

Již z produktových fotografií mě sluchátka okouzlila svým zajímavým designem. Černé provedení by samo o sobě nebylo nijak zajímavé, červeně provedení pravého sluchátka ale celý výrobek okamžitě zařazuje do zbytku rodiny ThinkPad. Povrchová úprava obou modulů reproduktorků připomíná typická pogumovaná víka notebooků ThinkPad, ve skutečnosti jde ale pouze o plast. Zpracování je velice solidní, sluchátka rozhodně nepůsobí křehkým dojmem. Nebál bych se říct, že pád na zem jim nebude dělat žádný problém. Reproduktorky patří k těm větším, určitě nejde o nenápadná sluchátka. Komu by sluchátka nedržela v uších, může si vybrat ze dvou párů náhradních gumových nástavců v různých velikostech.

DSC_0007 DSC_0009

Napojení na kabely působí poměrně bytelným dojmem. Stejně bych si dovedl na konci sluchátek představit gumičku, která by zabraňovala zlomení kabelu. Při trochu šetrném zacházení ale není čeho se bát.

DSC_0014

Zhruba v jedné třetině asi 110 cm dlouhého kabelu se nachází modul s mikrofonem. K mému zklamání postrádá tlačítko pro příjem hovorů, čímž se sluchátka stávají nezajímavá jako HF sada k mobilnímu telefonu. O kousek níže je přímo z výroby připevněna plastová klipsna na přichycení sluchátek k oděvu. Na můj vkus je klipsna až příliš velká. Zoubky mají pouze slabé drážkování, takže při chůzi na některých látkách nedrží úplně dobře. Její laciné provedení navíc vyloženě bije do očí a pokud máte náhradu (například ze starých nefunkčních sluchátek), nejspíše ji vyměníte. Její přítomnost je nicméně stále plus, mnoho výrobců na tuto (podle mě nezbytnou) součást stále zapomíná.

DSC_0011

Kabel má kulatý průřez, žádné módní záležitosti se nekonají. Sám o sobě je relativně měkký, což je dobře, protože se při používání nesmyslně nekroutí. Už jsem se ale setkal i s měkčími kabely.

Koncovka je podle mě jednoznačně největší slabina na jinak solidním dílenském zpracování. Její provedení patří společně s plastovou klipsnou přesně k tomu, co u sluchátek nevidím rád. Spojení s konektorem jack je pouze základní drážkovaná černá guma, která právě v ohebnosti nevyniká. Pokud by byl kabel sluchátek silnější, asi by to stačilo, drážkování ale tenkému kabelu klade značný odpor. Při běžném stolním použití to pravděpodobně nebude žádný problém, k nošení s telefonem v kapse bych ale tato sluchátka nedoporučil. Dovedu si totiž představit, že by se mohl kabel poškodit právě v místech, kde ochranné drážkování končí.

DSC_0013 DSC_0012

Kvalita zvuku

Při vypnutém ekvalizéru (a tedy výchozím zvukovém nastavení) jsou sluchátka ThinkPad In-Ear ihned charakteristická svými docela silnými basy. Pokud máte rádi dunivější zvuk, budete s nimi v tomto ohledu spokojeni. Sám silné basy nemusím, nejde ale o nic, co by nešlo řešit drobným vyladěním ekvalizéru v přehrávači.

Výšky jsou tak akorát, nejsou dominantní, zároveň jsou ale pořád dostatečně slyšet a zvuk s nimi získává jistou dynamičnost. Chválit ale nemůžu tzv. „středy“: zvuk působí nepřirozeným, neautentickým dojmem. Při poslechu se nemohu zbavit pocitu, že je reprodukovaný zvuk vzdálený, jako bych hudbu poslouchal „za zavřenými dveřmi“. Zvukové podání postrádá barevnost a lehkost. Od sluchátek v ceně 500 Kč bych čekal daleko více. Domníval jsem se, že podobné výkony jsou devizou spíše sluchátek v nejnižší cenové kategorii. Přesto nemohu tvrdit, že by se v reprodukovaném zvuku ztrácely detaily (ty sice mnohdy přehluší právě důrazné basy, to jde ale vyřešit ekvalizérem, byť nejde právě o ideální řešení).

Zvukovou stránku věci bych shrnul následovně: pokud jste takzvaně hudebně „hluší“, kvalita zvuku by měla být pro vás naprosto dotačující. Posluchači mnohdy preferují právě silnější basovou složku, kterých si s těmito sluchátky užijete požehnaně. Pokud ale preferujete spíše vyvážený a čistý, autentický poslech, sluchátka ThinkPad In-Ear rozhodně nemohu doporučit.

Zvuk jsem testoval na následujících zařízeních:

 • Lenovo ThinkPad X220
 • Lenovo ThinkPad T420
 • IBM ThinkPad T41
 • Sony Xperia Z1 Compact
 • Apple iPhone 5

Dodatek ke zvuku

Testovaný kus trpěl poměrně zvláštní vadou, kdy při připojení do ThinkPadu bylo slyšet drobné lupnutí. To bohužel není vše. Sluchátka nejspíše trpí příliš nízkou impendancí, takže v nich lze slyšet i statické pískání, které produkují „vnitřnosti“ počítače, a které u jiných sluchátek slyšet nejsou. Po zapojení do dokovací stanice (UltraBase Series 3, tak ThinkPad Mini Dock Series 3) byly „bonusové“ zvuky vyloženě nepříjemné a otravné. S tímto problémem očividně souvisí nepříjemné „lupání“, které se ve sluchátkách ozývá společně se zvukem otevření složky v průzkumníkovi (procesor se vytíží, čímž projde elektřina přes jeho cívky a to se promítá i do sluchátek). Lupnutí je slyšet i při úplně vypnutém zvuku.

Mikrofon

Kvalita mikrofonu je podle mě dostačující na běžné použití. Druhá strana mi rozuměla bez potíží.

Další obsah balení

V krabičce se společně se sluchátky nachází také dvojice drobností. Tou první je audio rozbočovač pro zařízení, které ještě nemají sdružený konektor pro mikrofon a sluchátka (např. ThinkPad T41). Sluchátka tak lze použít i v kombinaci se starším notebookem, aniž byste kvůli tomu museli shánět na internetu další doplňky. Jeho přibalení tedy chválím.

DSC_0001 DSC_1112

Druhou drobností v prodejním balení je dvoubarevný textilní sáček na uložení sluchátek. Ačkoliv to tak výrobce pravděpodobně asi nezamýšlel, právě sáček je to, co mě z celé sady zaujalo právě nejvíce. Materiál na vnější straně má černé, polomatné provedení trochu připomínající softshell. Samozřejmostí je logo ThinkPad, umístěné přesně tam, kde bychom ho očekávali. Vnitřní strana pytlíčku je z červené textilie. V horní části pytlíčku je vpletena tkanička s poutkem, aby sluchátka nemohla vypadnout. Moc pěkný bonus, čímž si podle mě výrobce alespoň trochu opodstatňuje cenu, sáček totiž s ThinkPadem výborně ladí.

DSC_1110 DSC_1115 DSC_0016

 

 • Petr Vones

  „takže v nich lze slyšet i statické pískání, které produkují „vnitřnosti“ počítače“

  To ale neni vubec vada tech sluchatek, jen to ukazuje dnesni obecnou nekvalitu analogoveho audio vystupu. Pritom takovy 12 let stary ThinkPad R51 ma prekvapive kvalitni audio vystup bez ruseni a lupancu.

  • Tomáš Valenta

   Mohu posoudit z pohledu TP T41 a je tomu skutečně tak.

   Z uživatelského hlediska ale nemohu přehlédnout fakt, že s žádnými jinými sluchátky jsem dosud (a ani poté) tento jev nezaznamenal.

 • Sluchátka používám zhruba 5 let (protože si pořád říkám, že kupovat lepší či nová se mi nevyplatí), manželka asi 2 nebo 3 roky a zkušenosti mám následující:
  1) Kvalita zvuku je průměr, prokreslený rozhodně není, výšky se musí hodně zdůraznit.
  2) Konference jsem s nimi nikdy neabsolvoval rád, protože s „in-ear“ sluchátky mám zvláštní pocit při mluvení.
  3) U prvního kusu manželčiných sluchátek se povytáhly drátky z části s mikrofonem a po čase přestala fungovat.
  4) Velmi pozitivně hodnotím přiloženou redukci a obal – používám dodnes.
  5) Manželka nedokázala najít správnou velikost „špuntů“ – buď moc velké, nebo vypadávala z uší. Mně sedí střední.
  6) Jako většina Think příslušenství jsou na svou kvalitu drahá.

 • Anton Škápik

  Tieto sluchátka mám takmer 3 roky, kupoval som ich hlavne z dôvodu kvality spracovania think padov. Od toho sa odvíjali aj moje očakávania, že slúchadlá vydržia aj nešetrné zaobchádzanie.

  Na podnet autora článku, môžem vyvrátiť obavu z konektoru. Slúchadlá som využíval aktívne a ani po 2 rokoch sa konektor neporušil (ani kábel bezprostredne za konektorom).
  Tak isto kábel nie je po rokoch nikde zlomený, viditeľne porušený, prípadne utrhnutý zo sluchátka.

  Prvý problém nastal mesiac po kúpe, keď prestalo hrať jedno slúchadlo, reklamoval som ich priamo na oficiálnom servisnom mieste, opravené do 3 dní, bez porušenia záruky alebo dodatočnej platby. V tomto ma Lenovo nesklamalo, servis hodnotím pozitívne.

  Bohužiaľ, problém bol a stále je v kvalite zvuku. Od začiatku je počuť pískanie,praskanie a šumenie. je jedno, či sú zapojené v PC/ntb/telefóne a či zrovna niečo hrá, alebo je ticho (práve keď je ticho je to najviac rušivé).

  Mimo to mi tesne po uplynutí záruky z jedného slúchadla vypadlo predné sýtko a odvtedy to slúchadlo takmer nehrá (neviem pri akej príležitosti sa to stalo a možno sa vtedy porušil nejak aj reproduktor, každopádne to nebolo spôsobené neodborným zachádzaním/čistením).
  To je aj dôvod, prečo som ich prestal používať.