Málo místa v tabletech po přechodu na Windows 10

Málo místa v tabletech po přechodu na Windows 10

V dnešním stručném, ale doufejme o to užitečnějším článku se podíváme na problém, který zužuje všechny tablety, které projdou aktualizací na Windows 10 a mají vnitřní úložiště pouhých 16, nebo 32 GB. Po aktualizaci Windows zůstane na úložišti nedostatek místa. Naštěstí je řešení velice snadné a pomůže i těm, kteří mají tablety od jiných výrobců.

Již nějakou dobu si můžete vaše zařízení aktualizovat na nejnovější verzi operačního systému od společnosti Microsoft – Windows 10. Kromě spousty změn a nových funkcí přínáší uživatelům tabletů s malým uložištěm jeden malý a snadno odstranitelný problém. Ten nastane ihned po aktualizaci z operačního systému Windows 8 na Windows 10. Systém na pevném disku vytvoří složku s názvem Windows.old ve které se nachází záloha předchozí verze operačního systému a také některá uživatelská data. Tato složka může být větší, než 10 GB a tak si z úložiště tabletu ukousne opravdu velký kus.

Tento soubor se sám po měsíci ze systému automaticky odstraní a nachází se v každém počítači po uprgradu na Windows 10. Neděje se tak tedy pouze u tabletů, ale například u stolních počítačů vybavených velkými disky se pár gigabajtů hravě ztratí. Co dělat, když ale potřebujeme volné místo v paměti okamžitě?

Na zařízení stačí stisknout v dolní liště ikonu lupy a napsat „Vyčištění“. Automaticky se v nabídce objeví možnost „Vyčištění disku“. Po kliknutí na tuto možnost se objeví okno, ve kterém zvolíte „Vyčistit systémové soubory“ a poté zaškrtněte „Předchozí verze Windows“ a potvrďte tlačítkem „OK“.

VýstřižekVýstřižek15Výstřižek2

Po chvilce dojde k vyčištění disku a odstranění starých instalačních souborů a tím se uvolní tolik potřebné místo ve vašem tabletu. Pokud vše proběhlo v pořádku, na disku budete mít rázem spoustu místa pro vaše data.

 

  • Petr Vones

    Nova aktualizace by snad mela konecne prinest moznost instalovat rovnou ciste Windows 10 bez toho zbytecneho „aktualizacniho“ mezikroku, ktery stejne moc nefunguje.

    Osobne ovsem nechapu jak muze nekdo Windows 10 na (malem) tabletu pouzivat, kdyz v „tablet rezimu“ dodnes neni, a v te aktualizaci take nebude, ani celoobrazovkovy rezim prohlizece. Oproti Windows 8.1 je UI o sto kroku zpet. Pro Microsoft oznaceni „tablet“ nejspise znamena jen 12″ Surface s pripojenou klavesnici.

  • Max Hidden

    Mně tablet Win 10 nezúžily, je stále stejně široký… =)