ThinkPad Yoga 12: první pohledProfi

ThinkPad Yoga 12: první pohled

Na test jsme tentokrát dostali velmi zajímavý konvertibilní ultrabook kombinující již dobře známou překlápěcí konstrukci s přednostmi ThinkPadů. Lenovo ThinkPad Yoga 12 je zařízením z teprve druhé generace řady ThinkPad Yoga a kombinuje v sobě skvělou výbavu s prémiovým zpracováním.

Otočná konstrukce s pevností kamene

Jak již padlo v úvodu, ThinkPad Yoga 12 spadá do relativně mladé produktové řady, ta si však své místo na slunci vydobyla prakticky ihned, za což vděčí také faktu, že se jedná o jednu z aktuálně nejinovativnějších řad. Ultrabook ThinkPad Yoga 12 je odpovědí pro uživatele, které sice zaujala překlápěcí Yoga konstrukce, ale báli se o její pevnost či se nechtěli vzdát vychytávek, které sebou nesou notebooky ThinkPad. A přesně toto Lenovo ThinkPad Yoga 12 splňuje. Uživatel si může užívat výhod, které sebou nese překlápěcí konstrukce a zároveň se nemusí bát o její odolnost, jelikož šasi působí opravdu velmi pevným dojmem. Krom toho ThinkPad Yoga nabídne vysouvací mechaniku spolu se zámkem kláves, což napomáhá držení ultrabooku v režimu tablet. Řada uživatelů pak zajisté ocení také dotykové pero zasunuté v základně ultrabooku.

IMG_2289

Dobrý displej, průměrný zvuk

Notebook je osazen 12″ dotykovým IPS panelem s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením, tento panel je pak překryt polomatnou fólií. Použitá IPS technologie displeji zaručuje dobré barevné podání i pozorovací úhly. Naopak rozlišení, respektive jemnost displeje může být pro někoho až příliš, zvlášť v kombinaci s předinstalovanými Windows 7, které s ním neumí příliš dobře pracovat. Ani zde pak nechybí technologie Dolby Audio, zvuk z integrovaných reproduktorů však představuje běžný standard mezi pracovními notebooky a milovníky filmů či hudby tak rozhodně nepotěší.

IMG_2308

Dostatečný hardware, slabá baterie

Testovaný notebook v sobě ukrývá následující hardware:

 • Intel Core i7-5500U, 2,4-3,0 GHz (2 jádra / 4 vlákna, 4MB L3)
 • Intel HD Graphics 5500
 • 8 GB DDR3
 • 256GB SSD Samsung 840 EVO

Tato konfigurace stačí na drtivou většinu všech kancelářských úkolů a s notebookem tak bude v tomto ohledu spokojena řada profi uživatelů, ať už se jedná o kancelářské typy nebo terénní pracovníky, kteří režimy ThinkPadu Yoga 12 využijí pravděpodobně nejvíce.

Horší to však bude u uživatelů, kteří po svém pracovním nástroji vyžadují také solidní výdrž na baterii. Notebook v sobě sice ukrývá osmičlánkovou baterii se kterou výrobce deklaruje výdrž na jedno nabití až 8 hodin, už teď vám však můžu prozradit, že testovaný kus se osmihodinové výdrži ani nepřiblížil a i při nižší zátěži se výdrž pohybovala okolo 6 hodin. Je však možné, že tento problém je z části i softwarový, těch jsem během testování zaznamenal hned několik ale o tom až v plnohodnotné recenzi, kde se ultrabooku Lenovo ThinkPad Yoga 12 podíváme na zoubek podrobně a zhodnotíme si jeho veškeré klady i zápory.

 • Adam

  Super. Uvítal bych v recenzi nějaké srovnání s předchozí TP Yogou 12. Co jsem měl novou v ruce, tak mi přišlo, že je jen nový trackpoint s HW tlačítky. A procesor nové generace samozřejmě.

  Díky

  • V podstatě je to tak. Až Yogy 14 a 15 se liší (jiný mechanizmus klávesnice, jiné panty, active pen, mírně jiný design apod.), to jsou nové stroje, Yoga 12 je jen refresh.

 • sie65

  Chcem sa spýtať, keďže tam máte Win7, či aj vy ste narazili na problémy, že Vám nevypínalo touchpad a klávesnicu ani v stand režime ani v tablet?

  • Vašek Švec

   Těch SW problémů jsem bohužel zaznamenal víc, jedním z nich byla právě nefunkční deaktivace touchpadu, nicméně s tímto konkrétním problémem jsem se setkal opravdu jen párkrát a většinou stačilo se vrátit do režimu notebook a zpět.

 • Milan

  Jaka je konstrukce celého notebooku? Klasicky jsem si vymyslel, ze bych chtel notebook s tablet fci (preklopenim), ale opravdu potrebuji Power Bridge. Je mozne ze to v dalsi verzi bude? :-) Jaka je Yoga ve srovnani s x250touch? Dekuji M.

  • Vašek Švec

   Je to sice jen moje domněnka, ale myslím si, že power bridge se do TP Yoga 12 jen tak nedostane, jedná se totiž o poměrně tenký ultrabook, který vsází i (na poměry ThinkPadů) na styl. Dalším problémem je otočná konstrukce, vyměnitelná baterie by tak musela být zarovnaná s rovinou vany notebooku a na to zde prostě není místo a nepředpokládám, že by kvůli power bridge udělalo TP Yogu o několik milimetrů tlustší a nepochybně i těžší.
   Bohužel, osobně jsem se s X250 setkal relativně krátce a tak nemohu příliš soudit. Zde třeba pomůže některý z dalších autorů LBCZ.

  • Předně je třeba si říct, že X250 Vám nikdy nedá to, co Yoga. Rozhodně se nejedná o shodná zařízení (X250 je lehčí, konstrukce, určení i funkce jsou odlišné) a k tomu se Yoga liší ještě 360° panty (tzn. z Yogy lze „vyrobit“ tablet), absencí klasického dokování („pouze“ OneLink dock – to ale není problém) a displej nabízí volitelně digitizér s perem (X250 pouze volitelný dotyk).

 • Pingback: IFA 2015: ThinkPady se vrací o pár let zpět | Lenovo Blog CZ()