IdeaCentre Stick 300: první zkušenosti

IdeaCentre Stick 300: první zkušenosti

Nenechavé ruce redaktorů blogu dostaly šanci osahat ne jeden, ale hned dva kousky minipočítače IdeaCentre Stick 300 (alias „počítač o velikosti flashky“) – mimochodem asi první zařízení s novým logem Lenovo. Já bych se s vámi proto dnes rád podělil o více než týden zkušeností z různých režimů provozu – od prohlížení webu, přes běžné každodenní činnosti, až po multimédia.

Zamyšlení na úvod, aneb kam kráčíš, stolní počítači?

Když jsem poprvé uviděl tiskovou zprávu, ve které Lenovo uvádělo tento vskutku miniaturní počítač, nejenže mě zařízení velmi zaujalo, ale nedlouho poté jsem nad zařízením začal přemýšlet a dospěl k tomu, že IdeaCentre Stick – dle mého názoru – reflektuje posun v celém počítačovém odvětví, podobně jako svého času ThinkCentre Tiny či ještě před ním koncept AIO, SFF, mini towery a podobně. A nemám teď zrovna na mysli trend zmenšování, i když ten s tím souvisí, resp. tento posun umožňuje. Mám na mysli naprostou změnu způsobu, jakým používáme počítače, a co na nich děláme.

Spousta (a nebál bych se říci, že většina) činností, které běžně na počítačích děláme, už dávno nevyžaduje téměř žádný výkon. Ba dokonce jsme na slibném počátku doby, která se nese ve znamení „cloudu“ – ať už to pro mnohé z vás zní jako sprosté slovo, setkáváme se s jeho formami dnes a denně a ulehčují nám život. Ať už jde o detaily typu online úložiště – fotíte mobilem? Tak se fotky automaticky nahrají do OneDrive, Google Drive, Dropboxu či kamkoliv jinam a jakmile zapnete počítač, tablet či notebook, už tam na vás čekají. Žádné kabely, žádné ovladače, prostě jen tak. Všichni máme v oblacích e-mail, mnoho z nás používá celé webové kancelářské sady (např. Office Online či Google Docs). Nakonec nám stačí webový prohlížeč.

A tak se dostáváme do doby, kdy to „železo“, které nám sedí na stole (či klíně nebo jej držíme v ruce), s mnoha jádry, gigahertzy, gigabajty a miliony výpočetních jednotek využíváme jen na zlomek jeho výkonu, protože téměř vše za nás zabezpečuje (nebo brzy bude) bájný kamarád cloud. (S tím ale souvisí také fakt, že výpadek internetu či místo bez připojení najednou promění naše drahé krabičky v nepotřebná hučící těžítka.)

No a do této doby se úžasné hodí zařízení typu IdeaCentre Stick 300, které – v kostce – představuje tabletový hardware zabalený do šasi o velikosti výkonnějšího USB Wi-Fi modulu, s HDMI konektorem, napájením přes micro-USB, jedním USB konektorem a slotem pro microSD karty. Jen s – oproti tabletu – méně agresivním škrcením napájení a spotřebou na úrovni LED žárovky. Nechybí Windows ani Wi-Fi.

Co IdeaCentre Stick 300 je a co není

Mnozí z vás, kteří čtou tyto řádky, asi máte hned při prvním zběžném pohledu představu o tom, na co by se takové zařízení dalo použít, nebo máte alespoň tušení, jaké jsou jeho možnosti a potenciál. Spousta z vás ale určitě netuší, k čemu může být takový tablet přebalený do flashky (když to trochu zjednoduším) vlastně dobrý. Možná se budete podobně jako já divit. K zařízení jsem sice přistupoval s velkým nadšením, ale zároveň s velkým odstupem a bez téměř jakéhokoliv očekávání, jelikož jsem se nechtěl nutně hned zklamat, zvlášť když se mi myšlenka tohoto „klacku 300“ zamlouvala. Prostě mi hned v mysli vytanul jako betonový sloup název „Atom“ a k tomu ještě žalostné 2 GB RAM, pomalé eMMC úložiště a ořezané Windows 8.1 Bing, no a bylo na a priori depku zaděláno.

Jenže se ukázalo, že Stick prostě funguje. Během toho více než týdne jsem Stick připojil k 24″ Full HD monitoru, přidal klávesnici, myš, reproduktory a pracoval na něm jako na běžném počítači či notebooku. Prohlížel web (v několika záložkách), sledoval videa, pouštěl muziku, psal na fórech, četl maily, psal tento článek… A chvil, kdy bych poznal, že se jedná o nízkovýkonné zařízení, nebo kdy by mě IdeaCentre Stick 300 zdržoval, bylo jako šafránu. Vlastně si vzpomínám jen na jednu – když jsem stáhl ZIP archiv s testovacím 4K videem, jehož rozbalování šlo drasticky pomalu. Tady prostě úsporný Atom žádný cloud z bryndy nevytáhne. Občas se může stát, že počítač několik vteřin zdánlivě nereaguje, je prostě jen zatížený, po pár vteřinách se vždy uklidnil. Ale těch chvil by se dalo spočítat na prstech jedné ruky a obvykle nastaly ve chvíli, když jsem poprvé spouštěl nějakou aplikaci či ji nainstaloval, případně na pozadí pracoval nějaký proces.

Jasně, IdeaCentre Stick 300 není první ani jediný miniaturní počítač na světě. Různých domácích multimédiálních center (neboli variací na téma SoC) tu již bylo a bude požehnaně. Do srovnání se pouštět nechci, tuto záležitost doma řeším jiným způsobem (herní konzola v kombinaci s NAS PX2-300D), takže zkušenosti s mini, micro či nano PC nemám, ale chtěl bych o Sticku promluvit z hlediska takového miniaturního HTPC, přecijen předpoklady k tomu má. Překvapivě nedělá ani problém výkon – IdeaCentre Stick 300 i se svým Atomem Z3735F a 2 GB RAM zvládá multimédia levou zadní. Dokonce i test 4K videa při 60 snímcích za vteřinu dopadl na výbornou, a to jak streamování, tak přehrávání z úložiště. Lenovo dokonce Stick coby společníka televize cílí a já se nedivím – mít možnost na televizi provozovat plnohodnotné Windows je prostě mnohem dál než jakákoliv „chytrá“ televize. Kámen úrazu z mého pohledu představuje nepřipravenost na vzdálené ovládání – jasně, dokoupíte set bezdrátové klávesnice a myši, případně – ještě lépe – miniklávesnici, ale zařízení budete muset zapínat ručně, jen ho uspávat, nebo ho nechávat neustále zapnuté. Ačkoliv při spotřebě 2-3x nižší než běžný satelitní přijímač to asi není problém.

Co by mohlo být lepší?

Jelikož tento článek není recenzí, ale jen soupis mých zkušeností, ani nemluvě o tom, že zařízení se mi opravdu líbí, pojmu tuto část spíš jen jako zamyšlení nad tím, jak by klacík od Lenova mohl být ještě lepší, téměř dotažený k dokonalosti. Předně je těžké najít monitor nebo i televizi (pokud tedy nemáte hodně volných portů), kam by se bez HDMI kablíku v balení dal Stick připojit napřímo. Tím, že se tělo zařízení přecijen o poznání širší než HDMI konektor, zabírá prostě víc místa, než kolik jsou obrazovky ochotny nabídnout, a tak bude HDMI kabílek z balení častým pomocníkem. Vzdálené řešení zapínání zmiňovat nebudu, to jsem již probral. Co by však potěšilo, by byla lepší Wi-Fi. Modul, který v IdeaCentre Stick 300 najdeme, je samozřejmě relativně jednoduchý, pouze jednopásmový (tzn. 2,4 GHz) a citlivostí ani silou signálu nevyniká. Podpora 5GHz pásma, nejlépe ještě s volitelnou externí anténkou, by se do moderní domácnosti hodila.

Takže shrnutí: leží-li vám doma nepotřebný monitor s HDMI konektorem, nechce-li se vám zase vysávat tu velkou pixlu pod stolem od kočičích chlupů, nebo chcete-li jen proměnit svou obyčejnou televizi v televizi chytrou (jak rádio), nebo ještě chytřejší, je IdeaCentre Stick 300 (alespoň za mě) jednoznačně dobrá volba.

 • Petr Vones

  No je to hezky :-)

  Jen poznamka k „ořezané Windows 8.1 Bing“. To jeste uzivatele netusi, ze az „upgradujI“ na Windows 10 Home, budou proti tomu ty stare Bing vypadat temer jako Pro verze.

 • Jan Legát

  Pořídil jsem a updatoval rovnou na W10, jenže mi chybí možnost uvést počítač do režimu spánku. Položka prostě chybí a diagnostika -powercfg říká, že spánek není podporován v UEFI. Tam samozřejmě žádná taková volba není, tak jsem celkem dost zklamán, protože větrák ve sticku je vše jen ne tichý a v těchto vedrech jede dokonce i když je počítač v klidu. Takže jako HTPC pro televizi v ložnici je to naprosto nepoužitelné a musím říct, že kdybych na tom měl pracovat tak to kvůli neustálému kvílení hodně rychle vyhodím z okna, ačkoliv výkon je celkem dostatečný. Moje stolní PC s i7 4790k je proti tomu neslyšné i v noci. Nějaké nápady jak a) získat možnost uspávání b) ztlumit větrák bez otevření sticku a ztráty záruky?

  • Předpokládám, že bude třeba update BIOSu a/nebo ještě ovladačů SoC. Stick (zatím) nemá podporu W10. https://support.lenovo.com/cz/cs/documents/ht103535

   • Jan Legát

    Zajímavé, že Lenovo v eshopu přímo inzeruje spojení Stick+W10 a Intel už ovladače a BIOS na svůj (stejný) stick má :( Nejraději bych zkusil naflashovat ten Intel BIOS (co jsem koukal tak je to HW úplně stejné) ve kterém se dá aspoň něco málo nastavit. U Lenova jde pouze datum, čas a secure boot…
    Každopádně ten větrák stejně asi nepřekousnu a raději se porozhlédnu pro něčem Androidím. Chápu, že takhle výkonný HW nejde chladit pasivně bez šílených teplot, ale zvukový projekt Ideasticku je prostě něco co patří do minulého století a nedá se to poslouchat víc, než 5 minut.

    • pet

     nechapu proc zarizeni ma vetrak kdy tablety s windows ho roky nemaji. cekam na podobny stick ale s pasivnim chlazenim lenovo i intel jsem ani nekoupil prave kvuli kritice lidi

     • Dano

      Tablety majú inú plochu čo sa dá využiť na chladenie. Ale fakt to mohli nejako doriešiť „poriadnym plechom“. Mám Miix 2 8 a vôbec sa to nehreje pri bežnej práci.

 • Venny

  Zdravím, je to opravdu plnohodnotné PC? Chci to koupit na sledování online vysílání fotbalových zápasů nižších lig (tedy žádné ČT Sport). Tato vysílání jsou ve flashi a můj android TV dongle to bohužel nezvládá. Z popisu IdeaCentre Stick 300 doufám, že by mohl…

  • Dano

   Mám Miix 2 8 čiže v podstate ten istý HW ako tento Stick (ale procesor je Z3740! u mňa) a stíha to viac ako som čakal… Rozhodne by som sa nebál že to neutiahne online vysielanie. Flash v prehliadačoch (používam Firefox) samozrejme ide bez problémov. Akurát ja ho používam s iba HD monitorom (1366×726 pixelov) tak neviem či by full HD monitor nebol pre neho už moc. ( umňa Flash na celú obrazovku vyťažuje procesor na 80%,keď zmenším obraz tak len 50%)