ThinkPad T450s: Boží nástrojProfi

ThinkPad T450s: Boží nástroj

Dnes se podíváme na nový přírůstek do „Téček“, a to ultrabook T450s. Uchvátil nebo pohořel? To se dozvíte.

Testovaná konfigurace

Lenovo ThinkPad T450s Touch 20BX0-00V

 • CPU: Intel Core i7 5600U Broadwell vPro (2.60GHz)
 • RAM: 8 GB RAM
 • HDD: 1 x 256 GB SSD
 • Displej: 14″, 1920×1080, IPS, dotykový
 • GPU: Intel HD Graphics 5500
 • 4G/LTE

Zpracování, konstrukce

Co se týče celkového designu, tak nás nová T450s nijak zásadně nepřekvapí. Po design stránce tento model neprošel oproti předchůdci (T440s) žádnými změnami.

Na přední straně základny nenajdeme zhola nic. Na zadní straně nenajdeme také nic. Pravá strana nám nabízí jmenovitě: konektor pro adaptér, USB 3.0, výdech větráku, mini DisplayPort a stále napájené USB 3.0. Na levé straně najdeme jmenovitě: zámek Kensington, VGA port, síťový konektor, USB 3.0, slot na SIM a SD kartu a kombinovaný jack pro sluchátka s mikrofonem.

Na spodní straně základny najdeme po obou stranách (v dolní části) hlasité – ale opravdu velmi hlasité – reproduktory, gumové nožičky, odtokové kanálky a baterii.

Víko displeje nám pak nabízí známou klasiku – popis Lenovo a ThinkPad.

Bez názvu2 Bez názvu3 Bez názvu4

Celá konstrukce je velice pevná, nikde se nic neprohýbalo, dokonce ani když silněji zatlačíte. Zde musím konstrukci opravdu maximálně pochválit, výtky by se hledaly jen opravdu stěží. Notebook jednou rukou sice neotevřete, ale není to nic, co by mi nějak extrémně vadilo. Jak jsme u ThinkPadů celkem navyklí, jde i zde rozevřít panel až do 180 stupňů. Velice příjemná byla i celková hmotnost stroje… Stroj jsem v batohu za dobu používání neucítil ani trochu, je zde vše opravdu hezky sladěno.

Photo 26-03-15 23 03 15 Photo 26-03-15 23 03 50 Photo 26-03-15 23 05 36 Photo 26-03-15 23 07 28

Klávesnice, TrackPoint, ClickPad

Máme tu letos konečně opět jednu „novinku“. Co to asi bude? Sprááávně! Vrátil se nám klasický TrackPoint, tedy včetně tlačítek, které mu náleží. Jak bych nové tlačítka popsal… Jejich stisk je jistý, příjemný. Pravé tlačítko je však hlučnější, než to levé, prostřední je pak na stejné míře, jako levé. Tlačítka zde mají své červené akcenty, jak jsme zvyklí. Mačkají se při horní hraně a již po chvíli vám dojde, že jsou to asi ta nejlepší tlačítka, která jste kdy mačkali – Lenovo si na nich očividně (alespoň u tohoto modelu) dalo hodně záležet.

Hned pod tlačítky najdeme ClickPad. Zde by si někdo řekl, že ani zde se nebude konat žádná novinka, ale to je omyl. ClickPad se konečně po kliknutí „nepropadne“ skoro o půl centimetru dolů, jako tomu bylo u minulé generace, za což jsem neskutečně rád, protože právě toto chování ClickPadu mě neuvěřitelně vytáčelo a taky jsem kvůli němu ’40 generaci zatracoval. U nové generace je stisk úplně o něčem jiném. ClickPad se dá opět zmáčknout po celém povrchu (ačkoli u horní hrany to jde poněkud ztuha a musíte vynaložit velké úsilí), nicméně reaguje u spodní hrany. Jeho povrch je velice příjemný, matný. Zde se asi nemá moc cenu rozepisovat, dokážeme si asi představit, s čím máme tu čest.

Dostáváme se ke klávesnici… Jak ji zhodnotit… Přijde mi, že klávesy mají nyní logičtější rozložení, které mi celkem vyhovuje. Trochu nelogické umístění má snad jen klávesa PrtSc, kterou bych uvítal nahoře, vedle Home, End a Insertu. Lenovo si s touto klávesnicí díky Bohu „nepohrálo“, jako u minulé generace X1 Carbonu, za což Lenovu skládám poklonu. Snad malou výtkou by ještě mohlo být defaultní nastavení zkratek pro média (hlasitost apod.) místo kláves Fn, to se dá ale vyřešit přes FnLk. Uprostřed klávesnice pak máme samozřejmě čepičku TrackPointu, ve své nádherné rudé barvě. Když jsem měl možnost vyzkoušet předprodukční kus T450s, tak mě čepička celkem odradila – měla strašně nízký zdvih, byla nějak celkově hodně propadlá a nejezdilo se s ní nijak extra dobře. To se naštěstí u finální prodejní verze nepotvrdilo, takže jsem se úspěšně obloukem vyhnul zklamání. Zdvih má tak akorát, tuhost je příjemná, reaguje maximálně přesně. Nad klávesnicí to jsou pak už jen panty víka, které nám „zdobí“ horní hranu. Jejich styl je typický, jako u všech ostatních nových ThinkPadů. Po pravé straně nahoře pak už jen najdeme zapínací tlačítko, kde uprostřed svítí zeleně, nijak ale neruší. Na pravé dolní straně klávesnice pak najdeme ještě čtečku otisků prstů.

Photo 26-03-15 23 02 39 Photo 26-03-15 23 02 53 Photo 26-03-15 23 06 07 Photo 26-03-15 23 04 36

Displej

Displej – to je kapitola sama o sobě, opravdu… Můžu ho shrnout pouze jedním slovem – brilantní!

K dispozici mám konfiguraci s lesklým dotykovým panelem. Nejsem zastánce dotykových notebooků, a už vůbec né s lesklým panelem, čili v tomto ohledu nejsem bohužel spokojen. Na spodní levé straně displeje najdeme jen nápis Lenovo a na opačné straně pochopitelně modelové označení notebooku. Tloušťka rámečků po bocích je velice příjemná, notebook vypadá opravdu dobře. Nad displejem pak najdeme snad jen kamerku pro videohovory, která se mi po prvním testování zdála být velice kvalitní, obraz nebyl rozmazaný, trhaný, zkrátka spokojenost.

Displej nabízí maximální rozlišení 1920 x 1080 px. Na své 14″ úhlopříčce je to podle tak akorát. Barvy podává displej vskutku nádherné, jasné. Díky takovému rozlišení je většina prvků (dialogové okna apod.) ostrá. Když jsme u kvality displeje, tak jsem spokojen i s maximální svítivostí. Panel je samozřejmě typu IPS, už to o něčem musí vypovídat.

 Bez názvu Bez názvu1 Photo 26-03-15 23 04 52

Zvuk

Zvuk se mi jevil jako opravdu skvělý. Dokonce jsem byl opravdu sám překvapen, co dokáže vytvořit business nástroj. Při práci na klíně je to samozřejmě horší, neboť si reproduktory zacpáváte, kvalita pak jde tedy razantně dolů. Reproduktory samozřejmě neuspokojí náročné posluchače hudby, nicméně pro podívání se na film budou přebohatě stačit. Koneckonců… Nejedná se o multimediální nástroj.

Výkon

Testovaná konfigurace není ještě na nejvyšší na trhu, ale je nabízena ještě jedna o stupeň vyšší. Můžu s klidným srdcem říct, že uspokojí každého. Notebook pohání výkonná i7, zde tedy bude rezerva ještě na hodně dlouho. V testovaném kusu pak byla osazena 8 GB RAM paměť, což v mém případě naprosto postačuje, někdo by možná ocenil ještě více. Z čeho jsem měl radost, to bylo použité SSD. Notebook byl němu opravdu rychlý, nikde se necoural, vše šlapalo jako po másle. To nicméně dokládají i testy. Jediné, co mě celkem udivilo by to, že v této cenové hladině nenabízí notebook 512 GB SSD, ale jen 256 GB. Integrovaná grafika není samozřejmě určena na bůhví jakou práci, ale tam, kde má T450s excelovat, bude bohatě stačit. Na nízké detaily pak samozřejmě nemá problém ani s hrama, ale kdo by ji k tomuto účelu využíval.

Chlazení

Co se týče chlazení, tak notebook byl po celou dobu (i v zátěži) poměrně chladný, nikde po těle nedošlo k většímu zahřívání, snad až na opěrky rukou, kde se teplota trochu více zvedla, nebylo to ale na hranici nepříjemnosti. Za toto dávám T450s palec nahoru, rozhodně si s ní nebudete muset vařit párky.

Baterie

Baterie mě trošku zklamala. Při běžné nenáročné práci (web, maily, hudba, Office,…) notebook nevytáhne více, jak 5 hodin. Ohledně výdrže by se Lenovo mohlo ještě učit u konkurence, nicméně není to zase tak tragické. Po většinu času i tento čas dostačoval, někdy jsem se s baterkou naopak dostal do křížku, a pokud si náhodou zapomenete adaptér, je to v pytli. T450s využívá (jako jiné modely) dvou baterií. Jedné vestavené a jedné výměnné. Výměnná baterie nijak nevyčuhuje z těla notebooku, ani jej nenadzvihuje.

 

Zdroj některých obrázků: Notebookcheck

 • Roman Hájek

  Pokud si někdo chce prohazovat Fn a Ctrl na ThinkPadu, tak si ho nezaslouží…
  Slovy Pohlreicha – tenhle ThinkPad byl vyroben zbytečně…

  • Lukáš

   Ani ne tak, že by mi to vadilo, spíše pracuju věčně s notebooky, kde je to jinak, tak se zase těžko zvykalo na něco jiného… Je mi jasné, že je to spíše otázka zvyku…

 • Ta výdrž by mě docela zajímala – co ji tak snížilo? Mám T440s a běžně mi na cestách vydrží 6 hodin, když se moc nekrotím, jinak se umím dostat i na 7 hodin. Je ale pravda, že testovaná konfigurace má paměť a displej (v mé T440s mám HD+ TN a jen základní 4 GB na desce).

  • Lukáš

   Nevím Matěji, ale opravdu jsem se přes 5 hodin (+- nějaká odchylka) nemohl dostat, a to jsem jej opravdu nevyužíval extra náročně…

  • Adam Ležák

   Ja jem se dostaval k 5-6h (tedy rekneme 5:30) docela bezne. Jeden faktor je urcite rozliseni displeje, druhy bych mozna videl ve vyssi intenzite podsviceni (navic kazdy uzivatle ma rad jinou intezitu), treti faktor je typicke vyuziti (kazdy pouziva i narocnou vec jako browser jinak intezivne), no a do ctverice faktoru by mohlo zasahnou i to, ze Lenovo opet pouziva (pravdepodobne) mizerne clanky Sanyo, takze opotrebeni u tohoto relativne noveho kusu bylo uz kolem 7%, coz se v nizke kapacite baterie docela projevi.

 • Jan Gybas

  Ten IPS Light Bleed je naprosto impozantní. Možná by nebylo od věci ho zmínit v mínusech. Nešlo by změřit teplotu klávesnice bezdrátovým teploměrem? U některých tenčích ThinkPadů to může být opravdu problém. Jinak ale pěkná recenze :)

  • Petr Vones

   To je typicky vysledek „kvalitniho“ LED podsviceni. Stejne tak by bylo dobre otestovat vypalovani statickeho obrazu (trpi tim vetsina LG panelu od X220 dale) a PWM frekvenci pri malem jasu. Vsechny tyhle parametry mohou neprijemne prekvapit.

   • Jan Gybas

    Ano, mít vypálenou zamykací obrazovku je naprosto neocenitelná uživatelská zkušenost. Člověk by si pomalu řekl „staré dobré TNko“ i přes jeho vlastnosti. V této cenové kategorii bych čekal alespoň náznak nějaké kvality. Uživatel, který si přečte takovéto reklamní oslavné recenze se pak nestačí divit, co na něj vykoukne z krabice.

    • Petr Vones

     Pritom i LG umi vyrobit IPS displej, ktery tim netrpi. Nechapu ze po tom debaklu u X220 si na to nedaji pozor nebo nezmeni dodavatele (Sharp, Samsung).

    • „Uživatel, který si přečte takovéto reklamní oslavné recenze…“ – ach jo! Klasická internetová demagogie. :-(

     • Jan Gybas

      Já si vždycky myslel, že recenze má být objektivní. A když už autor (nic proti němu) dá do článku fotku, kde je to patrné jako pěst na oko, nějak bych čekal, že to zahrne do hodnocení. Nehledě na to, že v popisu display popsal jako „skvělý,“ což jsem si dovolil nesouhlasit. Když si přečtete recenze na novou pětkovou řadu, tak je hodnocení kus o kusu stejné: Je to ThinkPad, vydrží skoro všechno, tlačítka jsou zpátky, novější hardware, jsem fanda do TP a je to prostě super. Nedivte se mi tedy, že mi připadají recenze reklamní. Taky jsem fanda do TP a připadají mi super, ale to na kvalitě displaye nic nezmění, že? Nevěděl jsem, že každý kdo projeví nesouhlas je demagog, děkuji.

     • Vím, že nemá smysl pokračovat v diskusi s Vámi, ale přesto: je rozdíl napsat „nesouhlasím s recenzí, protože…“ a „recenze je reklamní“.

      Dále – na LBCZ nepíší profesionální recenzenti, ale nadšenci a zpravidla studenti, kteří vše píší jako svou soukromou, volnočasovou aktivitu. A jak se zdá, Lukášovi se T450s líbila. Prostě ne každý řeší stejné věci jako Vy, mě třeba nic z toho, na co si stěžujete, vůbec netrápí.

     • Jan Gybas

      Ano, máte pravdu, ten rozdíl by tam měl být, omlouvám se. Vyjadřuji samozřejmě jen svůj osobní názor, rozhodně nechci nějak napadat recenzenty či je z něčeho vinit. Tvrzení o oslavných recenzích jsem přehnal. Chápu že tento blog je fanouškovský a pan Čambala je dobrovolník, který jinak odvedl dle mého dobrou práci. Recenze čtou ovšem mimo fanoušků i potencionální zájemci o koupi, a připadá mi správné je nestranně upozornit na nedostatky, nehledě na to, zda jim budou vadit nebo ne. To už je na jejich uvážení. O tom, že nové TP mají jisté kvalitativní nedostatky víme všichni, a pokud o tom nebudeme mluvit, nikdy se nic na tom nezmění a my jako zákazníci budeme leckdy zklamaní. Víc jsem tím říct nechtěl.

     • Díky, teď si rozumíme.

   • Lukáš

    Nejsem si toho momentálně vědom, ale s mřížkovaným obrazem jsem se nesetkal, snad je to tedy opravdu problém pouze Carbonu.

  • Lukáš

   Dobrý den. Notebook nemám již bohužel ve vlastnictví, ale pokud by se ještě někdy naskytla možnost, tak to rád provedu. Jinak děkuji za pochvalu.

 • Zbyněk

  Dobrý den,
  mám otázku ohledně zabezpečení/šifrování pevného disku. Mám koupenou novou T450s, která má v sobě modul TPM (Trusted Platform Modul) a který je možné pomocí Windows BitLocker využívat. Problém je v tom, že BitLocker je pouze pro verze Win 7 Ultimate nebo Enterprise. Na T450s se pouze váže licence k Win 7 professional. Ale v příručce pro T450s se o BitLockeru normálně mluví. Může mi někdo porad, jak zprovoznit šifrování disku na T450s? Diky.

  • Petr Vones

   Zrejme se tim mysli konfigurace s Windows 8.1 Pro.

 • Peter Kotrčka

  „Panel je samozřejmě typu IPS, už to o něčem musí vypovídat.“

  nemusi.

  a nazvat tieto ozrutne ramceky ako „prijemne“.. no, vlastne, ste lenovblog, tamze o lenove asi len v dobrom, vsak?

  • Lukáš

   Co se vám na nich konkrétně nelíbí? Kdybych mohl, tak vám ukážu rámečky u svojeho notebooku, kde je to teprve na pováženou, tady to bylo naprosto vyhovující.

   • JoBa

    Konkretne backlight bleeding mi prijde trochu neprimereny cene a zarazeni ntb :-)) Patrny na fotce, kde je displej cerny, ale rozsviceny…

 • Petr Horn

  Recenze je pro mne bohužel zklamání. Nechci ji úplně shodit, ale ve srovnání s Matějovou recenzí T440s je to jen kombinace výčtu parametrů a několika osobních dojmů. Chybí mi více fotek (třeba celkový pohled na klávesnici, protože v zahraničí CZ lokalizaci vyfocenou nenajdeme), zaměření se na známé chyby předchozí generace, otestovat skutečně všechny funkce (LTE modul kupříkladu), zjistit co konkrétně je v testované konfiguraci za SSD a změřit ji sám a ne přebírat obrázek z notebookchecku. Po článku s prvními dojmy jsme prostě čekal více :-( Autore, neberte to prosím jako projev nenávisti, ale konstruktivní zpětnou vazbu. Máte přístup k zajímavým strojům za zajímavých podmínek, tak se je snažte využít skutečně naplno ;-)

 • Maw

  viete kedy bude aj u nas (SR,CR) dostupna T450s s NVIDIA grafikou?

 • Petr Horn

  Mrkněte na recenzi Radka Kejduše na konkurenčním cnews webu. Myslím, že je tam například podstatné info, že lesklý dotykový panel je ve skutečnosti polomat. Tím by se konfigurace s dotykem dostávaly do potenciálního výběru také. Škoda, že v té naší (brno) není šance narazit na ten notebook někde v showroomu :-/ Ale po dlouhé době (od T61) jsem poprvé nalomen si TP pořídit…

  • Tomáš Valenta

   Co tento? :) http://www.lenovoservis.cz/showroom.php
   Pokud ale nemáte možnost si notebook vyzkoušet někde naživo (například kdybyste měl cestu přes Prahu…), volil bych asi metodu nákupu přes internet a následném rozhodnutí až doma :-)

  • Petr Vones

   Na ty polomatne pozor. Byva na nich specialni „film“ ktery zpusobuje znacne nechutny mrizkovy efekt (rastr) na displeji.

 • Petr Vones

  Podle diskuse na Lenovo foru ‚T450s – cpu whine‘ zase tolik nadsenych zakazniku neni …

 • Pingback: ThinkPad L450: Óda na radost | Lenovo Blog CZ()

 • Pingback: ThinkPad T450s – ještě stále praktický ultrabook (druhý pohled) | Lenovo Blog CZ()