Lenovo P70: Fajnový telefon za příjemnou cenu

Lenovo P70: Fajnový telefon za příjemnou cenu

Po dlouhé době se mi zase jednou něco dostalo do rukou na test – tentokrát smartphone Lenovo P70. Tento telefon cílí na lidi, kteří by rádi vlastnili vcelku výkonný telefon, ale nechtějí do něj vrážet horentní sumy. Může P70 uspokojit právě tyto uživatele? Na to se dnes podíváme.

Technické údaje

 • Displej: 5″ HD (1280 x 720 bodů), IPS
 • Čipová sada: MediaTek, 8 jader, 1,7 GHz
 • Operační paměť: 2 GB
 • Vnitřní paměť: 16 GB + až 32 GB microSD karta
 • Kamery: 13 MPx zadní s AF a bleskem, 5 MPx přední
 • Baterie: 4000 mAh
 • SIM: dual SIM, microSIM
 • Bezdrátové připojení: Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE
 • Operační systém: Android 4.4 KitKat
 • Rozměry a váha: 142 x 71,8 x 8,9 mm, 149 g

Na první pohled celkem zajímavé parametry. Jednotlivým částem se budeme později blíže věnovat, osobně zmíním pouze to, že je škoda, že smartphone nedošel rovnou s Androidem Lollipop, přitom je dostupný už delší dobu. Displej telefonu je celkem příjemný, a i když je na 5“ rozlišení jen HD, tak se přesto na displej koukalo celkem pěkně.

Obsah balení

Telefon vám dojde v celkem klasickém bílo-červeném balení. Tady asi není moc co vymýšlet. Horní strana krabičky ukazuje telefon v celé jeho kráse, spodní strana pak odkrývá některé HW parametry telefonu. Co najdeme uvnitř?

Jak se mi už u pár telefonů Lenovo osvědčilo, vždy v balení najdete ochrannou fólii na displej. Teď ale pozor! Lenovo tentokrát k telefonu přidalo i nacvakávací zadní kryt, který je plastový a ve stejné barvě, jako telefon samotný. To je opravdu celkem příjemné překvapení. Zadní kryt je zdrsněný, čili se jen tak neušpiní a v ruce bude také držet parádně.

Dále v balení najdeme informační letáčky pro rychlý start a regulační informace. Balení také obsahuje naprosto základní pecková sluchátka bílé barvy, které pro základní poslech budou stačit, ale zázraky od nich nečekejte. O tom jsem se nicméně přesvědčil. Dále to je synchronizační USB kabel pro připojení k adaptéru či počítači, taktéž bílé barvy a adaptér samotný. Balení nám uzavírá redukce z microUSB na USB a telefon samotný, který nám došel v jediné nabízené barvě, a to modré.

Vzhled a zpracování

Myslím, že za cenu 7000 Kč telefon nabídne kvalitní tělo. Telefon není nikterak tlustý, v ruce působí celkem bytelně a honosně. O nějaký milimetr se tloušťka ještě protáhne díky ochrannému krytu.

Čelní strana je lesklá, nabízí 5“ panel, nahoře najdeme jen nápis „lenovo“ a sluchátko. Po levé straně nejdeme i videokamerku pro videohovory nebo fotky. Dále jsou zde ukryta čidla, ty ale samozřejmě spatřit nelze. Dole jsou to pak 3 senzorová tlačítka jedno pro návrat na hlavní obrazovku, jedno pro vrácení se o úroveň zpět a jedno pro kontextovou nabídku. Tlačítka jsou zde podsvícená. Přední panel by mohl mít menší rámečky, ale není to nijak otravné. Někteří výrobci jsou na tom mnohem hůře.

Zadní strana je plastová, není nijak zdrsněna, čili se zde snadno uchytí otisky prstů a špína. V hornější části najdeme opět nápis „lenovo“ a nahoře vlevo čočku fotoaparátu s přisvětlovací diodkou.

Na levém boku nenajdeme zhola nic.

Na pravém boku to pak je dvojkolébka hlasitosti, zapínací tlačítko a na spodu rýha pro odstranění zadního krytu.

Na spodu najdeme primární systémový mikrofon, hlasitý reproduktor a microUSB slot.

Na horní hraně nalezneme 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a sekundární odšumovací mikrofon.

Jak jsem již psal, telefon v ruce působí celkem sebejistě, avšak 5“ není již pro ovládání jednou rukou zcela pohodlných. I když je zadní kryt plastový, telefon nepůsobí levně, spíše naopak.

Výkon, baterie, operační systém

V telefonu tepe procesor značky MediaTek, a to konkrétně model MT6752, což je osmijádrový čip, který má 4 výkonnější a 4 úsporná jádra. Z hlediska výkonu si vede telefon celkem slušně. V AnTuTu získal poměrně hodně bodů – přibližně 45000. Moc nebo málo? Na telefon této ceny rozhodně více, než dostatečné. Telefon jako takový by mohl být rychlý, svižný apod., nicméně i zde jej trochu brzdí grafická nádstavba Vibe UI 2.0. Pokud by se Lenovo vydalo cestou zcela čistého Androidu, prospělo by všem.

I když hry nehraji, tak jsem je na telefonu zkusil a běžely překvapivě svižně. Konkrétně se bavím o hře Asphalt. Nejsem si jistý, zda mám nebo nemám výsledku v AnTuTu věřit, neboť se již několikrát stalo, že byl benchmark často neoptimalizovaný pro více jader. Možná ukáže až čas.

Baterie

Baterii bych nazval skutečným „držákem“. Telefon se vybíjí opravdu jen velice pomalu a tak jsem jej nebyl nucen ani velmi často nabíjet. Baterie má kapacitu úctyhodných 4000 mAh, což ale potenciálnímu zákazníkovi zhola nic neřekne. I baterie s vysokou hodnotou nemusí telefon udržet ani den. Naštěstí tady se tento problém nevyskytuje. Minimálně ty 2, dokonce někdy i 3 dny, jsem bez problému zvládl.

Photo 09-03-15 10 26 30

Operační systém

Čeština, paráda. Vše je přeložené, opět bez námitek. Výborně zvládnutý je i průvodce nastavením telefonu včetně zabezpečení. Ano, v telefonu je již od výrobce připravený antivirový systém a pomocník s nastavením zabezpečení v případě odcizení telefonu. Navíc i software, který pomůže s výkonem telefonu – jen jedním stiskem promažete operační paměť a další nastavení, které dokáže ovládat i laik. Nastavení a ovládání UI je velmi intuitivní, přehledné a krásné.

Telefon je z výroby opatřen Androidem 4.4 KitKat, doplněným o grafickou nástavbu Vibe UI a balíkem aplikací DOit. Nástavba je hodně rozsáhlá a zahlédnout pod ní čistý Android je prakticky nemožné. Celé grafické rozhraní je hodně barevné a trochu připomíná známou nástavbu MIUI, rovněž původem z Číny. Pro někoho může být nezvyk, že launcher ve Vibe UI nepoužívá žádnou nabídku aplikací, ale všechny aplikace skládá rovnou na plochu spolu s widgety a složkami. Není však problém jej nahradit libovolným launcherem z Google Play.

Výraznou změnou prošla i horní stahovací lišta. Po jejím stažení dolů se nepřepíná mezi oblastí s notifikacemi a oblastí s přepínači, jako v případě čistého Androidu, ale přepínače i notifikace sdílí jeden prostor. Úprav se dočkalo i nastavení systému, to je v případě P70 rozděleno na dvě záložky. Pod tou první s názvem „Nastavení systému“ nalezneme upravené klasické nastavení Androidu. V druhé záložce s názvem „Nastavení funkcí“ nalezneme možnosti aktivace několika speciálních funkcí tohoto telefonu.

Do telefonu byla nainstalována celá řada aplikací, a to jak z dílny výrobce, tak těch od třetích stran. Zkušeným uživatelům budou některé z nich spíše na obtíž, nicméně uživatelům, kteří teprve sbírají své první zkušenosti s Androidem, v jejich začátcích s tímto operačním systémem zajisté pomohou. Právě těm začínajícím uživatelům je určena aplikace Průvodce, obsahující návody pro základní obsluhu telefonu. V telefonu je přítomen i povedený prohlížeč souborů, třídící soubory podle jejich typu, nebo Správce napájení, jenž kromě statistik spotřeby energie nabízí i pokročilé možnosti úspory energie. Naštěstí lze aplikace třetích stran bez problému odinstalovat.

Obraz, zvuk, fotoaparát

Telefony s větší obrazovkou, jak 4,5“ mi sice vyloženě nevadí, ale mají i svá úskalí. Zde se konkrétně jedná o 5“ panel s HD rozlišením, což je možná trochu škoda, na takovou úhlopříčku by se více hodilo rozlišení FHD, nicméně v této cenové kategorii jej nemůžeme očekávat. IPS displeje jsou prostě skvělé, nemám na ně skoro žádnou výtku. Přijde mi, že automatická regulace jasu nicméně nefunguje zcela korektně. Někdy displej zkrátka září zbytečně moc, i když by nemusel. Citlivost displeje byla více, než skvělá.

Photo 09-03-15 10 19 32 Photo 09-03-15 10 19 56

Zvuk

Zvuk byl čistý a jasný, telefon se v této oblasti nepotýkal s žádnými zaškobrtnutími. Překvapila mě i hlasitost, který byla více, než dostatečná. Nádherně jsem slyšel i druhou stranu při probíhajícím hovoru, i druhá strana neměla s kvalitou hovoru (zvuku) vůbec žádný problém. Mám ale pocit, že Lenovo u telefonů zvuk zvládalo vždy dobře.

Fotoaparát

Zadní fotoaparát (hlavní) nabídne úctyhodných 13 MPx, přední kamerka potom rovných 5 MPx. Přední kamerka podávala celkem slušné výkonu, i když kvalita předních kamer není nikdy zázračná, i kdybyste měli MPx 100.

Co mě bohužel zklamalo, to je právě hlavní fotoaparát. Fotky z něj nejsou ideální (na to, jak je vychvalovaný). Fotoaparát měl (v případě mého kusu) problém s ostřením, kde bylo ostření provázeno delší časovou prodlevou a menším zásekem. Nicméně, já jsem na fotografie celkem náročný a věřím, že ostatním uživatelům udělá službu dostatečnou.

Testovací video

Připojení, konektory

Telefon v oblasti připojení podle mě neměl sebemenší problém. Wi-Fi nikdy nevypadla a běžela stabilně, to samé platí i o mobilních datech. GPS si se vším taky hezky poradila, ani zde jsem neviděl nic, co by mě vyloženě zarazilo.

Malou výtku bych možná viděl v tom, že do telefonu jde (mimo zákl. paměť) dostat už jen 32 GB pomocí paměťových karet. Zde by se někomu mohlo hodit více paměti, alespoň 64 GB.

3,5 mm jack nám pak slouží pro připojení libovolných sluchátek, nejste tedy omezeni tím, co vám naservíruje výrobce, protože kvalita dodávaných sluchátek nebyla nějak monstrózní. Konektory nám pak už jen uzavírá microUSB, které v našem případě slouží buď pro dobíjení nebo pro synchronizaci zařízení s počítačem, zde se žádné překvapení nekoná.

 • Bouda05

  Měl bych dotaz k baterii, hlavně k tomu, jak byl telefon používán, když vydržel cca 2-3 dny. Já jsem majitelem P780 se stejnou baterií ale horším HW a běžně mi telefon vydrží 6-7 dní. Extrém byl 16dní, ale to byla ekorally pouze při občasném volání a smskování :-) Při těch 6ti dnech primárně telefonuji, smskuji a brouzdám po internetu. Hry tam žádné nemám, ale občas ještě použiju navigaci. Asi nejsem úplně běžný uživatel dnešních smartphonů :-)

  • Lukáš

   Pěkný den.

   Několik hodin denně na datech, volání, SMS, hodně mailů, hry nehraji. Sem tam také hotspot.

  • Josef

   Koupil jsem ho manželce.O wifi se vůbec nestará, furt FB, email-data občas v práci data a pořád hraje Pet rescue saga a v poho 3-4 dny, když nehoní ty hry tak týden v poho. Jediný problém se jeví jako Antivirové centrum, kde po zakoupení tel. se cca po měsíci objevuje, že je třeba zakoupit licenci.Tuším, že to poskytuje firma QQ Health .Tak to určitě budu řešit s Lenovem. Jinak souhlasím s recenzí -poměr cena+výkon-bomba. Už se akorát těším až bude custom rom, nejlépe MIUI od Xiaomi a není co řešit. Chtěl jsem si koupit Xiaomi mi note, ale pokud bude/jakože bude/cust. rom na P70,tak ho beru-baterka+paramparametry+cena/650/foťák mi stačí. Snad jsem trochu pomohl. Zdar

   • KarcaD

    Dobrý den. Vyřešil jste nějak tu licenci u Antiviru? Mám stejný problém a nevím co s tím.

 • Pingback: MWC 2015: Mobilní telefony Lenovo a Motorola | Lenovo Blog CZ()

 • Tomáš

  Dobrý den,

  tento telefon jsem si zakoupil a jsem s ním po všech stránkách zatím
  velice spokojen. Našel sem jen jednu vadu na kráse a na tu se také chci
  zeptat… Rád bych využíval předinstalovaného emailového klienta od
  Lenova, ale při psaní nového mailu není nikde možnost přidat přílohu,
  což je docela průser. Ano, samozřejmě jde najet např. na fotku, dát
  sdílet s mailem a do přílohy se jako příloha skutečně vloží. Jenže já
  potřebuji poslat ještě další soubory z jiných adresářů než je galerie.
  Při sdílení jednotlivých souborů do mailu se mi pokaždé uloží nový mail s
  jednou přílohou jako koncept. Prošmátral sem veškeré nastavení v
  telefonu a nikde sem nenalezl možnost spravovat přílohy. Tak prosím,
  jestli víte nebo máte s tímto zkušenost, o radu jak poslat mail s více
  přílohami z předinstalovaného klienta.

  Děkuji pěkně za odpověď. :-)

  • dopi

   hmm, tak bych třeba vyzkoušel při psaní mailu stisknout tlačítko „menu“ (levé) a hle první položka ze seznamu je „přiložit soubor“..

 • Rosťa

  Dobrý den,
  zvažuji tento nebo podobný telefon z nově přicházejících typů od Lenova a mám jen dotaz na práci s dualsim? Jak je to podrobněji, vaše zkušenosti? Jestli je možné nastavení a pojmenování simek, nebo se při každém volání ptá kterou použít? V Recenzi jsem nenašel zmínku :-( a jestli jsou obě současně aktivní.
  Děkuji

 • georob

  Pod čím se dá najít aplikace Průvodce P70?

 • Pingback: Lenovo P90: Výdrž a výkon, který vás dostane | Lenovo Blog CZ()

 • Pingback: Lenovo A7000: hudební telefon?! | Lenovo Blog CZ()

 • Týna

  Dovrý den, chtěla bych se zeptat, neví někdo jak se dá vyfotit tapeta? Nemůžu to nikde najít..dík za odpověď :)

  • roman

   podržet tlačítko snižení hlasitosti a zamknutí obrazovky cca 3 sekundy :) obě na ráz. pak se vyfotí aktuální zobrazení plochy :)

 • Týna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, neví někdo jak se dá vyfotit tapeta? Nemůžu to nikde najít..dík za odpověď

 • Radek

  S mobilem spokojen až na to, že se po 4 dnech záhadně vypnul a už nezapnul … tři týdny na reklamaci. Prý špatná základní deska.. po té dva týdny provozu a stejná závada a dnes jde znovu na reklamaci … Uvidím napotřetí … snad reklamace bude kratší než další tři týdny …

 • ToDo

  Uložení kontaktů na Exchange, při spárování s handsfree v autě se zobrazují pouze čísla ne jména, ale uložené kontakty na gmailu se zobrazují správně

 • Pingback: Uživatelska recenze Lenovo A7000 | Lenovo Blog CZ()

 • Honza

  Dobrý den. Mám telefon už pár dní a nevím k čemu slouží funkce jakéhosi zamikání po podržení tlačítka menu- posunutím spuštěné aplikace nahoru se vypne – posunutím aplikace dolu se u názvu objevý zámek.
  Prosím poraďte.
  Děkuji.

  • Pokud vím, jedná se o zabránění vypínání aplikace (např. kvůli ušetření paměti, výkonu, po delší neaktivitě apod.).

 • Eliot Lee

  Koupil jsem si Lenovo P70 a mobil měl výchozí 3 základní uživatelské plochy, kde byli zástupci aplikací nebo widgety, při jejich přemisťování jsem omylem odebral zástupce s názvem VYČISTIT a zaboha nikde nemůžu tuto aplikaci/widget najít, abych jí vrátil zpět na plochu, poradí někdo prosím?

 • Eliot Lee

  Dobrý den, koupil jsem si Lenovo P70 a mobil měl výchozí 3 základní uživatelské plochy, kde byli zástupci aplikací nebo widgety, při jejich přemisťování jsem nějak omylem jaksi z plochy odebral zástupce s názvem VYČISTIT a zaboha nikde nemůžu tuto aplikaci/widget najít, abych jí vrátil zpět na plochu, poradí někdo prosím?

 • Rumburak

  Ja mám otazku ohľadom aktualizácie androidu 5.1. Bude v kratkej dobe na 5.1 doplena aj nadstavba Vibe UI. Po aktualizacii zo 4.4.4 KitKat z nastaveni zmizli funcie. Dá sa nejakou jednoduchou cestou vratiť k pôvodnej verzii androidu Kitkat 4.4.4. ? Vopred vďaka za info.

 • EM

  Dd, taky bych měl dotaz k možnému vrácení se k původní verzi androidu 4.4.4. KitKat u tlf Lenovo P70-A, která byla (dle mého názoru) mnohem jednodušší a s více funkcemi pro ovládání telefonu. Po vnucované aktualizaci firmwaru 5.1 (kterou jsem bohužel provedl) je verze opravdu šílená, očesaná, u DUAL SIM již pouze 1 vyzvánění k nastavení….prostě hrůza. Žil jsem v domnění, že nová verze přinese něco lepšího, jednoduššího a užitečnějšího pro ovládání telefonu, bohužel :-(
  Předem také moc díky za případné info :-)

 • Pavel Olšan

  Dobrý den, velice často se mi odpojuje FB messenger od připojení, vyskakuje mi hláška „čeká se na síť“. Dokud aplikaci ve správci úloh neukončím a nespustím znovu. Není možné poslat ani obdržet zprávy. Zkoušel jsem messenger odinstalovat (několikrát, mazat osobní data…). Neví někdo, jak tento problém vyřešit? Děkuji

  • Eliot Lee

   Ano, to stejné se stává mně s aplikací Messenger (pro FB). V podstatě kdykoliv zhasne display a mobil přejde do „zamknutého“ režimu, tak se messenger jakoby odpojí a teprve až při odemknutí mobilu se aplikace znovu snaží připojit, aby bylo možné poslat a obdržet nové zprávy. Možná to ale dělá přímo messenger, protože se to stává i některým mým přátelům, co mají Huawei a jiné značky mobilů.

   • Pavel Olšan

    děkuji za reakci. Tak aspoň vím, že to není chyba jen jednoho modelu, ale obecný problém, tak snad konečně přijde update na Android 5 a problém se vyřeší…

    • Eliot Lee

     Není zač, ještě mám otázku. Kdykoliv odemknu mobil anebo přejde do „zamknutého“ režimu a já telefon stiskem bočního tlačítka odemknu, automaticky se vždy na ploše otevře okno zpráv (sms), to je výchozí nastavení anebo se to dá někde vypnout? Kdykoliv vlezu do telefonu, otevře se okno z konverzacemi přijatých zpráv.

 • Eliot Lee

  Ano, to stejné se stává mně s aplikací FB messenger, jak píše Pavel Olšan. V podstatě kdykoliv zhasne display a mobil přejde do zamknutého režimu, tak se messenger jakoby odpojí a teprve až při odemknutí mobilu se aplikace znovu snaží připojit, aby bylo možné poslat a obdržet nové zprávy. Možná to ale dělá přímo messenger, protože se to stává i některým mým přátelům, co mají Huawei a jiné značky mobilů.

 • Renča

  Zdravím, chci se zeptat jesli mám někdo podobný problém, telefon mám cca.měsíc a v průběhu dne pravidelně se mi telefon sám restartuje. Než se tak stane napíše mi hlášku „tento telefon nepodporuje rychlou výměnu, proto bude automaticky restartován“ a začnou odpočítávat 3 sekundy které nelze zrušit. Zjistila jsem, že se mi přepíná uložiště mezi SD kartou a telefonem. Je to docela nepříjemné, když si toho nevšimnu mám telefon vyplý než se na něj podívám, protože musím zadat pin aby se zase zapnul, tudíž se mi nemůže nikdo dovolat aniž bych to veděla. Dělá mi to i jiné problémy, fotografie uložené na obou úložištích – zbytečné, nastavení vyzvánění se po přepnutí vymaže a telefon vyzvání zase jako když zakoupíte, dále mi to občas vymaže aplikace :-( Poradíte někdo?

  • Eliot Lee

   Zdravím Renčo, mobil jsem si zakoupil v prosinci 2015, ale bohužel nemůžu poradit, protože žádný z těch problémů, o kterých píšeš, se mi nestal ani jednou. Nezbyde asi nic jiného, než se obrátit na reklamaci nebo technika, protože v takovém případě to brání běžnému užívání telefonu, když se automaticky sám vypíná.

   • Renča

    Ahoj, moc děkuju alespoň za odpověď, snad na reklamaci nebude dlouho, jsem bez telefonu jako němá :-) Hezký den

  • Martin Koci

   Ahoj,mám ten samý problém co tady popisuješ,podařilo se ti to nějak vyřešit?Dík.

 • Mira

  Dobrý den, telefon má problém s vyhledáváním a zobrazováním kontaktů. Při příchozím hovoru se někdy objeví pouze číslo bez jména kontaktu. Při vyhledávání kontaktů občas načítá třeba i několik minut než ho zobrazí. Kontakty jsem měl uloženy na gmailu, teď jsou v telefonu a chová se stejně. Jiné aplikace problém nemají. Nevíte někdo v čem je problém?

  • Eliot Lee

   Dobrý den, nemůžu poradit, s tímto problémem jsem se u mobilu Lenovo P70 nesetkal. Třeba se zapojí do diskuze nějaký jiný vlastník této značky.

  • Roman Obadálek

   Zdravím, mám ten stejný problém, někdy už ho musím i restartovat, abych se do kontaktů vůbec dostal, je to značně nepříjemné, telefon tím pádem je pro mě nepoužitelný, zkoušel jsem i jinou aplikaci na kontakty a hovory, ale chová se stejně. Dokonce i aplikace whats app, přijímá zprávy, až když aplikaci zpustím, vůbec je nenačítá sám
   v pondělí ho jdu reklamovat

   • Luboš Lejček

    Zdravím Romane,
    Jak jste dopadl s reklamací?
    Mám stejný problém a nevím jak tohle vyřešit.
    Děkuji za odpověď

    • Roman Obadálek

     Čau,
     hele nakonec jsem nereklamoval, kompletně jsem ho smazal, nastavil na tovární nastavení, a od té doby maká bez sebemenších problémů, je tedy pravda že některé zbytečné apky jsem tam už nedal, ale byly to fakt kraviny, právě si myslím že to dělalo ten problém, hlavně ty, co využívali kontakty, narozeniny, svátky a atd.

 • Lenka Ch.

  Zdravím, jsem totální laik,co se týka telefonu a tak bych se rada zeptala Vás. Lenovo P70 mam přibližně 3 mesice zprvu byl bez problemu, ale v poslednim mesici se mi neustále seká a min. jednou za 2 dny někdy i častěji se mi objevuje hlaska systém UI přestal pracovat. Zkoušela jsem telefon dat do továrního nastavení ale bez problému fungoval 3 dny, poté se to začalo znovu opakovat. Má s tím někdo zkusenosti? Případně nějaká rada? Díky L. :)

 • Matousch

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda-li má někdo tento telefon nejlepé rok a více… Mám v plánu si ho zakoupit a určitě neplánuju mít telefon na rok. Moc děkuji

 • Tereza

  Dobrý den, mám lenovo p70 teprve druhý den. Ale už teď mám problém s příchozími hovory. Nelze mi je příjmout. Avšak já vomat můžu. Sms fungují v pořádku v obou směrech. Jsem tudíž celkem vyděšena, že se mi vlastně nikdo nedovolá. Máte s tím někdo zkušenost? Děkuji

  • Standa

   Dobrý den chtěl bych se zeptat zda jste tento problém vyřešila.

 • Hana Volfová

  Dobrý den, prosím o pomoc. Jak a kde nastavit na Lenovu p70, aby se mi stahované aplikace z Google play ukládaly na sd kartu? Jako výchozí mám nastavenu externí paměťovou katru tedy sd kartu. Když chci z Google play cokoliv stáhnout hlásí mi to nedostatek místa v úložišti. Přitom mám nastavenu jako výchozí externí paměťovou kartu a na ní mám skoro celé místo volné. Když fotím fotky se mi bez problémů ukládají na sd kartu a nic to nehlásí.
  Dále bych se chtěla zeptat jak poznám, které aplikace mohu z telefonu vymazat aniž bych způsobila, že telefon nebude fungovat tak jak má. Např. mám aplikaci Seurity ale hlásí mi že skončila platnost databáze ale její aktualizace není zdarma. Stáhla jsem si jiný antivir, tento bych chtěla vymazat, ale jde pouze vynutit ukončení nebo deaktivovat, ale tel. mi hlásí že jde o integrovanou aplikaci a může se stát, že ostatní aplikace přestanou fungovat správně. Co s tím…? Děkuji za případné rady

 • Hrasek

  Nejste narocny na fotak… ja pouziju fotak 10 do roka je mi jen o to, abych neco vyfotil a plus minus to precetl nebo tak neco… ale po 2 minutach pokusu, jestli fotak zaostri nebo ne, to vzdam, nebo musim spoust drzet, pak to udela x fotek, ze kterych pak musim jednu vybrat a tu si nechat… z hlediska uzivatele —> PRISERNY. Doufal jsem že vyjde nejaky Bugfix, ale ani prd… jinak je to pekny telefon, ale tohle ho zasadne kazi