Lenovo mění vadné napájecí kabely některých notebooků

Lenovo mění vadné napájecí kabely některých notebooků

Lenovo oznámilo, společně s Komisí pro bezpečnost, že hodlá vyměnit napájecí kabely některých svých notebooků IdeaPad vyrobených mezi únorem a prosincem roku 2011. Těchto kabelů má být více jak půl milionu, převážně však z USA a Kanady.

Tento problém se týká především amerického a kanadského trhu. Lenovo všechny takto postižené modely souhrnně uvedlo v tiskové zprávě. Především se jedná o notebooky řady IdeaPad B/G/S/U/V/Z. Co do konkrétních počtů, tak v USA je takto postiženo přibližně kolem půl milionu kusů, kdežto v Kanadě jen kolem 44 000 kusů.

Problém se týká hlavně nadměrného zahřívání, až možnosti samovolného vznícení. Podle posledních dostupných zpráv bylo zatím zaznamenáno 15 případů tohoto problému.

Postižené kabely nesou označení LS-15. Jestli i váš kabel patří mezi „poškozené“, můžete zjistit i na stránkách Lenova.

Lenovo důsledně nedoporučuje další používání takto postižených kabelů a automaticky zdarma svým zákazníkům postižené kabely vymění. Proces výměny by neměl být delší, jak 10 dní.

Jen pro upřesnění: Postižené kabely byly vyráběny mezi únorem až prosincem roku 2011. Vada není na napájecím adaptéru, ten je v pořádku, ale pouze na odpojitelném přívodním kabelu.

Ověřit, zda jste k notebooku náhodou nedostali vadný kabel, můžete na této stránce.
 • Bouda05

  Celkem by mě zajímal průřez toho vodiče. Když si vezmu, že notes má příkon obvykle do 100W, tak i v USA, kde mají 110V je protékající proud zrhuba kolem 1A. Pokud má kabel alespoň trochu solidní průřez, nemůže se ani ohřát natož rozpálit tak, aby se plast tavil. To akorát ukazuje na to, jak hodně šetří na napájecím kabelu, co nejméně mědi a hodně izolace okolo.

  • Adam Ležák

   Obavam se, ze problem nebude v tomto (jak jste podotkl, ten kabel se proste tolik nerozhavi). Spis to bude nejakou nesikovnou konstrukci v tom „konektoru“ na koncich, kde se za nejakych silene nepravdepodobnych situacich dojde ke zkratu nebo neco podobneho… Shrnuto: Odhaduji problem v konstrukci, nikoliv dimenzaci vodice/izolace.

 • Marián

  Tak práve som sa pozrel na svoj ideapad Z500 a mám tam označenie LS-15 a je pravda, že zdroj je občas horúcejší, ale to naozaj výnimočne. Mám ho už takmer 2roky a zatiaľ sa nič nestalo, takže neplánujem riešiť opletačky ohľadom toho kde/ako ísť po nový;)

  • V článku popisovaný problém není zahřívání zdroje, ale přívodního kabelu. Nicméně souhlasím s Vámi, že pokud mělo problém zhruba 15 lidí z potenciálního půl milionu, asi to takové drama nebude.

 • Miro

  Ja mám tiež označenie LS-15 aj PN kabelu sedi, ale mám notebook Y510p a ten v zozname nieje a tým pádom je to vraj v poriadku podľa tej stránky čo je v odkaze. tak neviem teda ako to majú