„Radosti“ s Bluetooth na ThinkPaduProfi

„Radosti“ s Bluetooth na ThinkPadu

Nevím, jestli mám jenom smůlu na příslušenství a notebooky, nebo je to rozšířený problém, ale už mi upřímně lezou na nervy výpadky a zamrzávání spojení s Bluetooth periferiemi a mým ThinkPadem (ať už dnes T440s nebo dříve T420s či R400)!

Předem upozorňuji, že tento příspěvek je spíše námětem k diskusi a vyústěním mé dlouhodobé frustrace.

Na svém notebooku jsem nikdy Bluetooth příliš nepoužíval. Tedy s výjimkou R400, se kterou jsem poměrně dlouhou dobu používal laserovou Bluetooth myš ThinkPad (byť s nějakými výpaky). S T420s jsem občas nějaké Bluetooth příslušenství připojil (výjimečně mobilní telefon, občas myš) no a s T440s se mi to stává už poměrně (handsfree pro webové konference, myši a cestách nebo obecně mimo kancelář). S Bluetooth jsem nikdy neměl výrazně dobré zkušenosti, a to nejen v souvislosti s notebooky (a různými Bluetooth softwarovými balasty a krkolomným nastavením Windows, které často ne a ne fungovat), ale také mobilními telefony a tablety. Můj současný ThinkPad T440s se mě však snaží přesvědčit o tom, že situace může být ještě horší a velmi úspěšně mi připomíná těžkosti s Bluetooth s mými předchozími notebooky.

Celkem neřeším způsob připojení periferií v docku – jen na myši jsem si zvykl bezdrátové, takže používám USB dongle, ale typicky klávesnice a spoustu dalšího příslušenství používám v drátové verzi. Na cestách ale vyloženě nesnáším kabely a jakékoliv dongly byť jen pár milimetrů trčící z notebooku ven, a proto jsem vždy – bylo-li to možné – používal buď výhradně TrackPoint, nebo Bluetooth myš. Momentálně používám zajímavou skládací Bluetooth myš Lenovo s podporou dotykových gest uzpůsobenou pro Windows 8 a zvykl jsem si na ni tak, že ji používám i celkem rád.

Jenže to by muselo Bluetooth spojení s ní dobře fungovat. Ale ono jako na potvoru ne – chvíli jede myš naprosto bez potíží, bez jakéhokoliv výpadku, plynule, prostě dobře. Ale o půl hodiny později přijdou výpadky (obvykle se dají řešit vstupem do nastavení Windows, případně na obrazovku se zařízeními a Bluetooth – adaptér se asi reinicializuje), až se obvykle po nějaké době Bluetooth zcela zasekne, na vypínání či zakázání adaptéru ve správci zařízení reaguje velmi pomalu, se zpožděním nebo vůbec. No a to je potom boj a nadávky vzduchem jen létají.

Podobnou zkušenost jsem měl s Bluetooth myšmi v podstatě na všech ThinkPadech, které jsem používal. Bluetooth handsfree (Plantronics M165) mi občas vypadne taky, ale nestává se to příliš často.

Jaké máte s Bluetooth zkušenosti vy? Používáte Bluetooth periferie, případně konkrétně myši? Podělte se v komentářích!
 • Tomáš Valenta

  Tak, tak… Jak na T41, tak na X220 je Bluetooth docela náladová funkce. Na tlačítkovém Sony Ericssonu jsem dříve často používal funkci „dálkové ovládání“, přičemž často docházelo k chybám a nepodařilo se mi s telefonem připojit.
  Nyní už Bluetooth využívám výhradně na přenos menších souborů. Při odesílání dat z telefonu je důležité kliknout na ikonu Bluetooth ve stavové liště a zvolit „přijmout soubor“, jinak se telefon v 8/10 případů nepřipojí. Tohle je sice docela otravný postup, ale funguje.

 • Martin Bodlák

  Cha chá, je nutno vypnout šetřicí režim v nastavení Bluetooth ve Windows. Neznámo proč je defaultně zapnutý a to způsobuje výše popsanou frustraci… měnil jsem to na dvou různých ThinkPadech a po změně vše šlape jako po másle.

  (BTW, sám používám BT myšku s ThinkPadem E330, i když, pravda, v Ubuntu Linuxu…)

  • Petr Macek

   ano toto je dobrá rada, která na TP občas funguje, nicméně mám pocit, že v poslední generaci nepomáhá ani to … BT jednou jede a jednou pro změnu ne … vedlo to tak daleko, že jsem jej odstřelil na úrovni BIOS a myšku v docku řeší dongle a mimo něj používám primárně trackpoint nebo prezentér … (X230)

   • Martin Bodlák

    Mně to ve dvou případech ze dvou zabralo. Na druhou stranu, Lenovo není IBM – i když zrovna tento problém jsem vždycky považoval za „vlastnost“ Windows, ne notebooku.

  • Díky za radu, vyzkouším. Je pravda, že problémy s Bluetooth jsou spíš vina Windows, protože jsem je měl i na jiných noteboocích jiných značek.

   Ale pokud vypnu šetřící režim, nebude mi pak Bluetooth zbytečně žrát baterii?

   • Martin Bodlák

    IMO ne, resp. ne moc. Bluetooth byl od počátku navrhován jako velmi úsporná technologie… navíc má-li uživatel BT myš, tak je stejně BT prakticky pořád používán. (Stejně jako třeba externí dongle pro bezdrátovou myš s jinou technologií.)

    Neviděl bych v tomto problém a navíc, uvidíte podle vlastní zkušenosti :)

    • Ještě jednou díky za radu, zabralo to a zatím za dva dny žádný výpadek. :-)

 • Jméno Není Důležité

  A drivery jsou nainstalovány? Řešil jsem podobný problém na notebooku jiné značky, bez nich myš jela, ale byla jaksi náladová, hlavně se ji často nechtělo do práce pro probuzení z režimu spánku. http://support.lenovo.com/en/documents/pd005570 PS BTW Nevíte někdo, kdy se začnou prodávat Helixy s Core M v ČR?

  • Odkazovanou myš už nepoužívám, tato nová ovladač nepotřebuje.

 • Michal

  vypnout šetřicí režim v nastavení Bluetooth ve Windows prosím o radu jak se to dělá?

  Michal