ThinkPad W500, aneb když jako první ThinkPad máte pracovní stanici…

ThinkPad W500, aneb když jako první ThinkPad máte pracovní stanici…

Lenovo ThinkPad W500

Můj kamarád Patrik si před nedávnem koupil svůj úplně první ThinkPad, a to W500, který jeho účelu bude sloužit dostatečně a navíc byl ve skvělé ceně… Jak se mu líbí? Vše se dozvíte v našem článku, zároveň Patrikovi děkujeme za umožnění tohoto pohledu!

 

Konfigurace

Type 4061-2KU

 

Dvoujádrový procesor Intel Core2Duo T9600 (2,8 GHz)
4 GB DDR3 RAM
VGA ATI FireGL V5700 512 MB
120 GB SSD HyperX
LCD 15,4" WUXGA (1 920 x 1 200 px)
DVD-RW
Wi-Fi Intel 802.11agn, Bluetooth, Ethernet
TPM čip, čtečka otisků prstů, webkamera
Windows 7 Professional EN

 

Vzhled, konstrukce a zpracování

Na první pohled je W500 prostě klasika – starý design IBM, nijak nepobuřující a neutrální, což se mi líbí. Musíme brát v potaz věk notebooku a že byl používán, takže se dalo očekávat, že u mého kusu nedoléhá část krytí nad RJ-45 a prasklinka od středu konektoru mikrofonu, což jsem viděl i na T43, že prasklo na stejném místě. A u obrazovky se někdy vycvakává kryt na jednom místě. Všechny tyhle neduhy se vyřeší později výměnou. Co můžu pochválit, tak kovové panty… Sice mají teď jemnou vůli, ale stačí dotáhnout. Nikde nic nepříjemně nevrže. Design se mi zkrátka líbí. Dnes už je to asi někde jinde. Ale držet se stejného dobrého receptu a vychytávat mušky a vylepšovat je, je podle mě dobrý směr (a to nejen u ThinkPadu).

 

IMG_5890 

Klávesnice, fingerprint, trackpoint

Začnu čtečkou otisků prstů, jelikož je to můj první notebook se čtečkou, tak jsem se rychle zamiloval a zvykl jsem si. Co víc k tomu dodat.

 

Trackpoint jsem dosud nějak nepoužíval, nebyl důvod a u grafiky moc využití nevidím, ale stane se, že po tom šáhnu a používám to při procházení internetu, je to o zvyku.
 

U klávesnice by z mého hlediska mohlo být Fn prohozené s Ctrl, když používám zkratky, vždy šáhnu na Fn(automaticky hledám poslední klávesu). Klávesy jsou prohnuté, příjemné na dotyk a není ani zas nejhlučnější, spíš už je trošku ošoupaná, což je ale záležitost výměny. Na co jsem zvědavý a zatím jsem nezkoušel, jsou odtoky při polití klávesnice.

 

Pozn. redakce: Zkoušet odtokové kanálky prvoplánově, “jen tak” rozhodně nedoporučujeme! Slouží k záchraně notebooku, ne pro pokusy.

 

IMG_5889

 

Displej

Displej poskytuje velice krásný obraz a ještě lepší pozorovací úhly, které mě dost překvapily na stáří notebooku. Rozlišení LCD displeje je 1 920 x 1 200 px (WUXGA), má matný panel (anti-glare), CCFL podsvícení, podsvícení 175 NIT, poměr stran 16:10, kontrast 500:1.

 

IMG_5892

4

 

Zvuk, webkamera

Zvuk, se mi zdá, že repráčky už to mají za sebou a potřebovaly by vyměnit, ale pořád hrajou slušně a dost nahlas.
 

Webkamera je zahrnuta, ale vzhledem k dnešním kamerám těžce pokulhává, obraz není moc pěkný, ale na svou dobu bych řekl, že byl velice dostačující. Co se mi velice líbí, je osvětlení klávesnice. Světýlko nesvítí do očí ani při velkém sklonu. Dle mě by tím měly být vybaveny všechny notebooky, které nemají podsvícenou klávesnici a vůbec… dneska už by se takové notebooky, které nemají podsvětlenou klávesnici, prodávat neměly.

 

IMG_5893

 

Konektivita

Levý bok – výdech chlazení, VGA, DisplayPort, RJ-45, 3x vertikálně umístěné USB a PC card/ExpressCard 
 

Pravý bok – RJ-11, mechanika (UltraBay slim)

 

Přední panel – IEEE 1394a – FireWire, vypínač Wi-Fi, sluchátka, mikrofon, slot pro SD karty
 

V zadní části už jen napájení, výdech a zámek.

 

Ve spodu pak samozřejmě dokovací konektor. Pod baterkou se také nachází slot pro SIM kartu.

 

IMG_5883

IMG_5885

IMG_5884

IMG_5886

 

Výkon

Výkon pro účely, ke kterým jsem ho zakoupil, plně dostačuje. Photoshop, CorelDraw, AfterEffect – ke kterému jsem se ještě nedostal. Občas WarThunder s 35-50 FPS je zcela dostačující a hra je plynulá. Starconflict podobné výsledky. Ale samozřejmě na minimální detaily. Ale to požitek ze hry zas tak nekazí, je to spíše taková nouzová situace, když jsem mimo domov a mimo PC.

 

Jinak bych to shrnul tak, že mě celkem překvapil. Při doručení byly naistalovány Visty (ponechám bez komentáře), prostě tragédie, HDD pořád něco dělal a pomalé to bylo, až se mi chtělo plakat. Takže HDD vyměněn za SSD 120 GB HyperX, instalace Windows 7 zabrala pod 5 minut i s nastavením. Od té doby spokojenost nejvyšší. Při práci je notebook naprosto spolehlivý. Za 6700 Kč dost muziky, jak se říká…

 

IMG_5881

IMG_5878

 

Chlazení, hluk

Po počátečních problémech (notebook se bez varování vypínal), kdy systém nezvyšoval RPM při zvyšování teploty, byl neslyšitelný. Normální teploty se pohybují okolo 60-70°C, jak CPU, tak GPU. Ale při zátěži 83-90°C, kdy to pak ventilátor stáhne na 83°C. Při práci kolem 70°C a na tu teplou ruku se dá zvyknout. Díky SSD disku je naprosto tichý.

 

IMG_5887

 

Baterie

Jedná se o baterii značky SANYO 65Wh. V technických specifikacích jsem našel 9,4 hod., což nevím, zda je pravda. Při nastavení na maximální výkon ukazuje výdrž až 1:50, ale při práci s pár videi jsem se dostal na 1:20, což pro mé využití bohatě stačí, na rovnováhu by to ty 2 hodinky dalo. Ale na baterii moc nehledím, používám hlavně s adaptérem.

 

Co se mi opravdu nelíbí, že na zdroji by šly usmažit vajíčka (udržet v dlani nejde), někde kluci z Lenova udělali chybku. Myslím si, že takové zatěžování součástek není 2x dobré a je jen otázkou času, kdy trafo začne pískat.

 

A poslední věc, co mě tak napadá, je konektor. Proč proboha nepoužívají magnet? Obrovský konektor s nijak moc vyztuženým přívodem. Je jen otázka času a zacházení, kdy se polámají lanka. Co můžu pochválit, že je konektor vzadu.

 

Celkové shrnutí, problémy a plány

Jsem s ním sice jenom 3 týdny, ale jak jsem zmiňoval výše, za ty prachy dost muziky a já jsem spokojen. Je sice trošku těžší, ale to vůbec nevadí. Za tu dobu, co ho mám, tak jediné problémy, co se vyskytly, bylo přehřívání, což jsem vyřešil, předtím předcházel problém s instalací Hot Keys, což jsem musel vložit manuálně, Vantage tlačítko jsem dosud nezprovoznil, i když na Vistách fungovalo, pak, co mi vadí asi nejvíc a budu muset ještě pohledat, jak na to, protože nefunguje zcela správně regulace podsvětlení. Po instalaci ovladačů, které se plně nenaistalovaly, a režimu spánku nefunguje při zaplé hlavní grafice regulace, ale když přepnu na “inteláckou”, zesílím nebo naopak a pak zase přepnu, změny, které jsem provedl, zůstanou. Takže když chci změnit jas, musím přepnout grafiku, změnit jas a přepnout zpět na ATI. Ale plně doufám, že to vyřeším, před instalací ovladačů a režimem spánku to fungovalo tak, jak má.

 

Do budoucna koupím rámeček na HDD a půjde místo mechaniky (to už si ani nepamatuju, kdy jsem použil naposledy) a mechaniku budu nosit v tašce, nic nezabírá – co kdyby náhodou. Pak mám v plánu sehnat klávesnici a zmiňované plasty. A někdy možná ještě RAM, ale zatím jsem nepocítil, že je potřeba.

 

Závěrem – pro své potřeby jsem velice spokojen a dokonce jsem i překvapen, navzdory stáří. Takže doporučuji.

 • Bouda05

  Problém s regulací jasu po režimu spánku mají snad všechny tyto série od T po X. Pozoruji to na svých notesech, kde regulace jasu nefunguje a pomůže přepnutí grafiky. Rychlejším krokem ke zprovoznění regulace je po naběhnutí systému zavřít a otevřít notes (v případě, že není nastavené uspání po zavření). Pokud by jsi našel řešení, určitě se s námi poděl, protože já už googloval tenhle problém a vyzkoušel plno návodů, ale žádný zatím nefungoval nebo měl zase jiné vedlejší účinky

  • Tomáš Valenta

   Souhlasím – nejjednodušší možností je deaktivovat režim spánku při zaklapnutí počítače a právě zavřít/otevřít víko. Nic jiného nefunguje a zdá se, že ani nebude. Resp. jedna věc tu je – nezavírat počítač před tím, než se skutečně uspí (rozsvítí se měsíček).

  • Patrik

   já jsem googloval jak blázen 2 večery a výsledek žádný,

 • majki

  ako dotiahnem volu v pantoch?dakujem

  • Bouda05

   Pokud jsou panty uvolněné pouze v lůžku, tak stačí dotáhnout šrouby, co je drží ve víku i v základně. Pokud mají v sobě vůli, dotáhnout se nedají, jedná se o dvě části zalisované do sebe, bohužel

   • majki

    dakujem

 • Tomáš Valenta

  ThinkVantage tlačítko už znovu jako na Vistách nepojede, pokud jsi nenainstaloval originální Lenováckou instalaci (jakože určitě ne). Je tu ale jedna možnost – na fórech jde pohledat metoda, kdy si v registrech můžeš tlačítko „naprogramovat“ sám, já si s ním spouštím například Poznámkový blok.
  Design je nádherný, k tomu se nedá nic dodat. Není to mašinka pro holčičky, podléhající nějakým aktuálním rádoby módním trendům… Třeba se skutečně dočkáme TP W1, kdo ví…
  Jinak za mě bych si dal trochu pozor na plastik, který překrývá plochý kabel od základny do víka, na mé T41 se měl plastík tendenci vylamovat, až jsem se bál, že by mohl kabel zlomit. Chvilka hraní a hned byl zase správně zacvaknutý. Ale to čistě „coby kdyby“, na jiných T4x jsem se s tím nesetkal.

 • Honza

  Regulace jasu po po probuzení dělá problém i na mé T420. Není to zrovna příjemná vlastnost.
  Napájecí konektor je dostatečně masivní. Žádný zdroj od R61 neměl problémy s kontektorem, ani žádný stroj… není na co si stěžovat.

  • Patrik

   Podotkl jsem jenom, že jsou lepší způsoby napájení, a po x spravených takových-to konektorů si myslím, že magnetické konektory by se mohly rozšířit více, ono v tom článku pár věci chybí.

 • evim

  Kdo má na programy jako je Photoshop a After Effects, ale na pořádnej počítač už ne? Myslím, že na vážnou práci s těmito programy zejména After Effects notebook rozhodně nedostačuje (pouze 4GB ram, malej disk, nic moc grafika…)

  • Patrik

   Výhradně pracuji na počítači, ale potřeboval jsem něco co to slušně zvládne když budu mimo, nebo když potřebuju přenést praci k plotru nebo u zákazníka přimo předělat dle jeho představ, ano AE na to zatím nevyuzivám ale Corel, Photoshop, atd. využívám hlavně a plně dostačující.

 • Magic

  Tak a teď Vám sem dodám svojí Příšeru :-) díly i náhradní součástky sehnány z Aukra/Ebaye/Hongkongu…
  Thinkpad W500 původně 4063-WYY, nyní už asi ne-
  CPU- původní intel Core 2 duo T9400 2,53GHz
  RAM- 8GB Kingston 1066MHz DDR3 SODIMM
  Grafika- klasika MHD4500 intel + ATI fireGL V5700
  SSD Transcend 128GB SATA2 (protože soudruzi z lenova zakázali SATA3 na řadiči :-( )

  Wireless: intel WifiLink 5300 AGN + Ericsson F3507G 3G modem
  Zobrazovací jednotka: Lenovo WUXGA+ 1920x1200px (original Gangsta)
  Webkamera ve víku

  samozřejmě s klasickou dokovačkou Mini dock 2504

  a nakonec co jsem dlouho sháněl: Lenovo Advanced Docking station 2503

  Shrnutí: „stavba“ stroje trvala i se sháněním dílů a laděním okolo 3 měsíců, pak přišla na řadu softwarová část- Windows 8.1, která se podařila, řekl bych na dvojku s hvězdičkou :-)
  Systém: Windows 8.1 Pro x64
  Lenovo SW: Lenovo settings, Solution Centre, Fingerprint, System update, APS, Thinkvantage maps+ GPS, Thinkvantage view management (+Roxio Creator- i když to není Lenovo SW)
  Funkčnost Lenovo SW: výše uvedené pracují (vč. Fingerprint- sláva za to, trvalo to asi 14 dní bádání)

  Resumé: řada W,T,X,R,SL *00 byla poslední řada klasických strojů, ještě přejatých od IBM, od té doby to jde pořád blíže do ***, mám s nimi dost zkušeností, protože je dodáváme do firem, ale nové stroje řady *40 jsou už moc jiné. Poslední akceptovatelné byly ještě se zavřením očí *30.
  Na druhou stranu, od vyladění mého pracovního stroje (soukromý nemám WIN) koukám zase po nějakém jiném :-D

 • Andrew Dayn Zelený

  Zdravím, mám taky ThinkPad W500. Už druhý v pořadí. Problém s přehříváním jsem měl taky T9600 je sice výkonný procesor, ale má vyšší TDP. Ani po přepastování a úpravách jsem se nedostal ke správným teplotám. Naštěstí v druhém W500 byl P9500 a ten má nižší TDP i výkon, ale za to nemám problémy s přehříváním. Pokles výkonu je asi o 10%, ale teploty se drží maximálně na 80-85 při hraní v posteli na peřině.
  Rozhodně doporučuji vzít procesor řady P a člověk si ušetří spoustu pádů. Jinak se to dá řešit i SW pomocí TPFanControl, ale pokud program běží a na procesoru je 90 stupnů, tak ventilátor se roztočí na 4,5 tisíce otáček a je to nepříjemný hukot a sníží se jeho životnost.
  Jinak problém s přepínáním grafiky občas taky mívám ne vždy je to dokonalé a opravdu se grafika přepne. Jinak pokud mohu doporučit na výdrž baterie je asi nejlepší zapnout integrovanou grafiku Intel a úsporný režim. Baterie potom vydrží víc jak o 30% déle.

 • roman

  zdravim, mam W500 už 5 rokov,cpu T9600 2.8 ghz. tiez sa mi zacal prehrievat, vypinal sa v podstate pri miernej zatazi vtedy som pozrel teploty a boli vysoke / 90 – prestala mi fungovat ATI zomrela…, Nasledne udrzba, komplet rozobrany vycisteny, akurat som sa zamyslal nad uchytenim chladica, ATI GPU je v strede dotlaca ho konstrukcia nad chladicom, ale POZOR po tych rokoch uz nedotlacala dostatocne a chladic nedolieha!!!! treba ho niecim podlozit, v mojom pripade uz neskoro :( fungujem na intel vga, teploty po vycisteni prepastovani klesli IDLE : 37 , praca : 60 , plna zataz 90 a uz sa nevypina… rozmyslam ze kupim novu dosku…