Věděli jste, že… ?

Věděli jste, že… ?

Věděli jste, že?

Dnes jsme si povídali s Kevinem Beckem, člověkem, který toho o ThinkPadech ví asi nejvíc na světě (pracoval pro IBM v Japonsku, dnes pracuje pro Lenovo, mimo jiné natáčí známá unboxing videa), především na téma X1 Carbon a ThinkPad 10, a tak přinášíme pár vět na téma “věděli jste, že… ?”

 

Věděli jste, že…

 • nové ThinkPady jsou tak tenké (viz X1 Carbon nebo T440s), že se plošný spoj TrackPointu pod klávesnicí musel rozdělit na dva kusy a přesunout pod mezerník?
   
 • čtečka paměťových karet v ThinkPadu X1 Carbon není proto, že se opravdu nevešla? Namísto ní by musel být odstraněn miniDP, HDMI, ethernet, nebo čtečka otisků prstů.
   
 • Escape je na české klávesnici X1 Carbon mezi pravým Altem a Ctrl proto, že dle studie jej cíloví uživatelé používají o něco méně než středník?
   
 • TrackPad byl zaveden kvůli velkým společnostem, které ve výběrových řízeních specificky požadovaly trackpady/touchpady minimálních rozměrů, které ThinkPady nesplňovaly?
   
 • všechny nové ThinkPady od roku 2013 mají nový ventilátor, který je uzemněný proti statickému náboji, aby se na něm nezachycoval prach? Zároveň má různou vzdálenost lopatek pro snížení hluku.
   
 • TrackPoint na klávesnici ThinkPad 10 Tabletu nenajdete proto, že mechanická verze by se nevešla (a optická nebyla příliš dobrá)?
   
 • Lenovo vydá nové zařízení, které bude soupeřit s Microsoft Surface Pro 3 (pravděpodobně nový Helix)?
 • Petr Vones

  „Lenovo vydá nové zařízení, které bude soupeřit s Microsoft Surface Pro 3“, pokud nebude mit take displej ve formatu 3:2 tak bez sance. Tohle se zkratka Microsoftu povedlo.

  A co ThinkPad W1 ? :-)

  • Microsoft Surface Pro 3 opravdu vypadá jako výborné zařízení (není jediné od Microsoftu), ale nemyslím si, že 3:2 displej je jediný rozhodující faktor. Zařízení má skvěle vyřešené polohování a kryt, má ale slabiny – např. uchycení/uschování pera, pouze nouzová klávesnice.

 • Drozi

  „TrackPad byl zaveden kvůli velkým společnostem, které ve výběrových
  řízeních specificky požadovaly trackpady/touchpady minimálních rozměrů,
  které ThinkPady nesplňovaly?“

  Může mi to prosím někdo vysvětlit? Nějak už při pátku špatně chápu….

  Můj výklad:
  Korporace požadují touchpady minimální velikosti, takže jsme začali vyrábět půlhektarový trackpad, protože nás společnosti nezajímají a děláme z TP konzumní (= oblíbený pojem multimediální) hračky?

  • netrunner

   Spíš bych to chápal tak, že korporace chtěly touchpady určitých minimálních rozměrů – tedy nejméně X-Y, a staré touchpady byly menší. Stejně si ale myslím, že je to nesmysl, obdobné řady notebooků jiných značek nemají touchpady nijak velké.

  • Velké mezinárodní společnosti (typicky americké), které tvoří největší odběratele ThinkPadů, ve výběrových řízeních na notebooky vyžadovaly určitou plochu touchpadu/trackpadu/clickpadu (jakkoliv tomu chceme říkat). Tyto požadavky ThinkPady dlouhodobě nesplňovaly. Částečně touchpad zvětšila už řada x20, následovaly clickpady na některých Edgích, případně na původním X1 Carbon, ale stále to nebylo dost. Nehledě na to, že ti samí upřednostňovali touchpad nad TrackPointem. Výsledkem toho je TrackPad = zachování TrackPointu, ale splnění daných podmínek.

   Když Lenovo dělalo před dvěma lety průzkumy, na jejichž základě se změnily ThinkPady, účastnilo se jej cca 900 subjektů, z nichž část byli současní uživatelé ThinkPadů (především firmy), část potenciální uživatelé ThinkPadů a část lidé, kteří s ThinkPad nemají nic společného.

   • Petr Vones

    Tak pokud se jednalo o vzorek manageru, ktery ten notebook ve skutecnosti bud vubec nepouziva nebo ho ma jako modni doplnek, tak se nelze divit ze to tak dopadlo. Tem by se misto nej libil i treba mixer :-)

    Ostatne to ze i lide uvnitr Lenova se zasobuji .20 modely protoze ty nove jsou na praci nepouzitelne (a nikdo je neposloucha) to jen potvrzuje.

    Stacilo by udelat nejaky test ergonomie prace (napriklad editace tisicu radek textu plus dalsi operace za den, pro programatora bezny pripad) s trackpointem a starou klavesnici a tou soucasnou s clickpadem. Touchpad prohraje na cele care, protoze nez „usoupete“ kurzor na druhou stranu plochy, s trackpointem uz mate hotovych nekolik dalsich operaci. Clickpad jako tlacitka je ovsem natolik nepresny a pomaly, ze vyhody trackpointu + mechanickych tlacitek zcela pohrbil.

    Chapal by to snad v pripade, ze nove modely umoznili konzultacnim firmam placenych od hodiny vykonavat stejnou praci pomaleji :-)

    Jako vzdy existovalo optimalni reseni, nabidnout obe varianty. Jedna uprednostnujici trackpoint a druha touchpad.