Príbeh červenej čiapočky

Príbeh červenej čiapočky

Červená čiapočka ThinkPad

Dnešný článok naväzuje na komentáre týkajúce sa čiapočiek v ThinkPad zariadeniach novej generácie. Spoločne sa pozrieme na ich rozdiely v rozmeroch a pohodlnosti používania novej/starej čiapočky na novom ThinkPad zariadení. Na začiatku sa v krátkosti pozrieme do histórie vzniku ikonickej červenej čiapočky.

Tip: Článok – 20 zaujímavostí o notebookoch ThinkPad.

Ikonickú ThinkPad červenú čiapočku navrhol dizajnér Richard Sapper počas práce na prvom ThinkPad 700C v roku 1992. Počas svojho života zaznamenala niekoľko zmien, pričom narazila aj na vlnu odporu. V Nemecku ju vláda zakázala kvôli jej charakteristickej červenej farbe. Sapper túto situáciu vyriešil veľmi rafinovane, v prvej várke notebookov zmenil jej farbu na fialovú a postupne s každou ďalšou generáciou ju vyrábal viac a viac červenú, až nakoniec dosiahla charakteristickú červenú farbu. V tej dobe boli ThinkPad zariadenia už tak populárne, že vláda upustila zo svojich prvotných zákazov.

ibm-thinkpad-700c-01

IBM/Lenovo čiapočky TrackPointu existujú v troch prevedeniach – Soft Rim (jemný okraj), Classic Dome (klasická kupola), Soft Dome (mäkká kupola). Dnes je najčastejšie v ThinkPad zariadeniach používané Soft Dome prevedenie. Ide o logický posun, keďže v súčasnosti v balení žiaden iný nenájdete.

File:20090331-1607 trackpointtips.jpg
Soft Rim, Classic Dome, Soft Dome

Čiapočky starej vs. novej generácie ThinkPad zariadení

TrackPoint starej generácie ThinkPad zariadení – Tx30, Tx20, …, mal oproti novej generácii Tx40 rozmerovo vyššie čiapočky. Neustále zľahčovanie a najmä stenčovanie zariadení ThinkPad neobišlo ani čiapočky TrackPoint, a v novej generácii tenkých zástupcov (X1 Carbon, ThinkPady S) sa ich výška znížila o cca 2 mm. Na tak malom objekte je zníženie výšky pomerne citeľné. Okrem výšky je nová čiapočka menej vypuklá.

Be7Hb2rCEAAgSFj

Práca s novou čiapočkou na X1 Carbon bola pre mňa menej príjemná ako s klasickou vysokou čiapočkou. V takmer všetkých smeroch pohybu je pomerne pohotová, no smerom dopredu zaostáva a je potrebné vynaložiť väčšiu silu (oproti klasickej čiapočke) pre pohyb kurzora myši hore. V Carbone som túto novú čiapočkou zamenila za starú. Bohužiaľ, ale u nami testovaných tenkých zariadeniach (X1 Carbon, S440, S540) bolo viditeľné, že ide o vyššiu čiapočku, pretože pri zatvorení veko nepriľnulo k základni, ale dotýkalo sa vrchu čiapočky.

Na druhej strane u klasickejších ThinkPadoch, ako T540, T440, ThinkPad Yoga, sa mi s touto novou čiapočkou pracovalo dobre, nezaznamenala som žiadne problémy v pohybe ani pri zatvorení veka. Dôvodom je zrejme plytšia klávesnica u tenkých zariadeniach, ktorá si nerozumela s novou čiapočkou.

 • Tomáš Valenta

  Pěkně shrnuto :)

  Co se čepičky týče, u nových modelů beztak už nejde o smysluplnou část ovládání. TrackPoint postupně ve víře jablíčkarismu (proti kterému nic nemám, ale géčkový Mercedes si taky nehraje na auto s pseudo-futur-designem) zmizí úplně – clickpady v nových modelech jsou daleko pohodlnější, než zkažený TrackPoint. Je ale třeba dodat, že jde o nucenou výhru. Snad nebude xy20 řada za několik let hromadně vymírat na nějakou „design failure,“ podobně jako kdysi T4x a T6x. Byla by to škoda ;-)

  Jinak absenci několika verzí čepiček vnímám jako veliké mínus – například mamce jsem dal do Edge právě Soft Rim, a pracuje se jí s ní daleko lépe.

  • Petr Vones

   Mel jsem na par dnu k dispozici Edge E540 a trackpoint je tam bohuzel mrtev. Bez samostatnych mechanickych tlacitek je zcela nepouzitelny, predevsim pak prostredni scrollovaci tlacitko. Cesta k uplnemu odstraneni (uz slysim Lenovo „mame informace ze zakaznici uz trackpoint nepouzivaji“ – no bodejt, kdyz jste to totalne zmrvili) je jiz nastolena.

   Zkousel jsem i kombinaci trackpoint + leve/prave pseudotlacitko jako mys a pro vertikalni scrollovani vyuzit pravou oblast touchpadu. Bohuzel to nejak nefungovalo, protoze pouzitim trackpointu pro pohyb kurzoru prestalo fungovat to scrollovani pomoci touchpadu. Muselo se nejdriv pohnout kurzorem mysi pomoci touchpadu a teprve pak zase zacalo fungovat scrollovani. Nastavit se mi to nikde nepovedlo.

   O pohodlnosti clickpadu (touchpadu) nemuze byt rec, to je oproti trackpointu naprosto neefektivni zarizeni. Dal jsem tomu nekolik dni, ale to proste nelze pouzivat. Trasa kterou musite „usoupat“ po touchpadu stoji daleko vic casu i energie a vzdalenosti od klaves. Produktivita 20% oproti trackpointu na nezmrvene klavesnici. O hluku ktery clickpad vydava nemluve. Jedine reseni je pouzit mys :-(

   • Tomáš Valenta

    Myslím, že většina z nás, co si oblíbila staré ThinkPady právě kvůli ergonomičnosti, musí souhlasit. Chtěl jsem tím jenom říct, že v současné kombinaci „UltraNav“ je clickpad podle mě mnohem pohodlnější. V konkurenci ostatních clickpadů je to pak podle mě jeden z nejlepších na trhu – i přes ten zvuk.

    Přesto je zajímavé vzpomínat na časy, kdy na T30 v některých konfiguracích ještě touchpad nebyl vůbec a člověk si na čepičku prostě musel zvyknout. Jaké bylo pak po týdnu praxe zjištění, že je to geinální feature…! Nikdy na ten moment šoku nezapomenu, kord když jsem měl předtím Paviliona se „super“ touchadem :)

    • Honza

     Nejen T30. Jestli se nepletu, tak poslední model bez touchpadu byl X200, touchpad přišel až s revizí X201

 • Dodám ještě, že nová čepička na tenkých ThinkPadech není jenom nižší a méně vypouklá, ale změnily se i vroubky na ní – jsou menší a je jich víc. Pro mě osobně to jemnější vroubkování je „ostřejší“ a mnohem dřív mě začne bolet prst, protože musím kvůli pomalejšímu chodu víc tlačit. Výsledkem kombinace obojího je právě bolest bříška prstu.

  • Petr Vones

   Tahle zmena uz je castecne pozorovatelna i pri prechodu z X31 na X220.

   • Tomáš Valenta

    Na druhou stranu, starší Soft Dome čepičky byly podle mě vyrobené z trochu jinačího materiálu, a ve výsledku se vroubky drolily (na mé T41 se docela rychle obrousily.) Na X220 už drží dobře.