CES 2014: ThinkPad 8 a Beacon (dojmy)

CES 2014: ThinkPad 8 a Beacon (dojmy)

V článcích jsme si již představili ty hlavní novinky, které Lenovo prezentovalo minulý týden na CES 2014 v Las Vegas. Čeká nás už jen poslední dvojice článků, kterou dnes zahájíme krátkými dojmy z malého, profesionálního Windows 8.1 tabletu ThinkPad 8 a domácího cloud úložiště Beacon.

CESu 2014, na který nás Lenovo do Las Vegas pozvalo, jsme se v minulém týdnu věnovali dostatečně, a to na Twitteru, Facebooku, Google+, ale i hned v několika článcích, z nichž nejvýznamnější byly asi dojmy z nové generace ThinkPadu X1 Carbon.

ThinkPad 8: 8″ profi tablet

WP_20140107_017

Z diskusí s Lenovem, které jsme již před více než měsícem měli, vyplynulo, že podobně jako v rodině Idea pro domácnosti a na zábavu, má Lenovo zájem uvést i další tablety v profesionální rodině Think. Netrvalo tak dlouho a Lenovo na CESu 2014 představilo (a v omezené míře ukázalo) malý 8″ Windows 8.1 tablet ThinkPad 8. Kromě obecného popisu přidám dnes pár svých postřehů.

Specifikace:

 • Displej: 8,3″ dotykový (10 prstů) IPS, 16:10 1 920 x 1 200 bodů
 • CPU: Intel Atom Z3770, 1,46 – 2,39 GHz, 4 jádra / 4 vlákna (SDP 2 W)
 • GPU: Intel HD (DX11, OpenCL 1.1, OpenGL 3.2, HDCP 1.4/2.1, akcelerace Full HD videa)
 • RAM: 2 GB SDRAM, LPDDR3-1066
 • Úložiště: eMMC 64/128 GB
 • Výdrž baterie: až 8 hodin
 • Kamery: přední 2MPx (1080p video), zadní 8MPx (1080p video, AF a blesk)
 • Rozměry a váha: 132 x 224 x 9 mm, 430 g
 • Připojení: Wi-Fi 802.11a/b/g/n 2×2, volitelně WWAN
 • Konektory: USB 3.0 (stále napájené), micro-HDMI 1.4, MicroSD, MicroSIM

Tablet je (co se designu a tvarů týče) poměrně tradiční a oproti ThinkPad Tabletu 2 díky oblým rohům a zužujícím se zádům tolik nevyčnívá, snad jen tím, že je – jak diktuje rodina ThinkPad – tmavý, pouze s jedním decentním, červeným prvkem, kterým je zvýrazněná 8MPx kamera vzadu (a automatickým ostřením a přisvětlovací diodou). Velmi chválím dotykový 8″ IPS displej s poměrem stran 16:10 a rozlišením 1 920 x 1 200 bodů, který má skutečně jemný a kvalitní obraz.

Thinkpad 8_Wifi_Win 8_04 Thinkpad 8_Wifi_Win 8_08

Výbava nepřekvapí a převyšuje to, co by člověk od 8″ tabletu čekal: tablet pohání 4jádrový procesor Intel Atom s velmi nízkou spotřebou (Lenovo udává oficiální výdrž na 8 hodin, uvidíme, kolik to bude doopravdy – myslím, že výrazně více), ovšem klasickou instrukční sadou x86, takže se můžeme spolehnout na plnohodnotné Windows 8.1. Grafické jádro Intel HD v procesoru Atom rozhýbe web i HD videa, 2 GB RAM pro tablet dostačují a v oblasti úložiště je na výběr mezi 64- a 128GB eMMC pamětí (obě hodnoty stačí, tragických 32 GB naštěstí nevidíme) s možností rozšíření o MicroSD karty. Uvnitř tabletu najdeme i bezpečnostní TPM 2.0 čip.

Bezdrátové připojení (Wi-Fi ABGN a Bluetooth 4.0) zajišťuje ve všech modelech M.2 karta od Foxconnu s čipovou sadou Broadcom. Tablet může být ale vybaven i WWAN (3G/4G) modemem, neznáme však jeho model, nicméně je pravděpodobné, že Lenovo zachová v rámci všech zařízení stejný typ jako dříve, čili pokud by zvěsti o X1 Carbon byly pravda, možná by i ThinkPad 8 mohl v ČR přinést LTE modem.

ThinkPad 8 Quickshot Cover_04 Thinkpad 8_Wifi_Product tour_02

Z konektorů je k dispozici stále napájené USB 3.0, skrze které je tablet možné připojit k ThinkPad USB 3.0 Docku a – nenativně – jej rozšířit o externí displeje, LAN, hub a zvuk. Na těle přístroje najdeme ale i micro-HDMI 1.4 pro nativní výstup zvuku a obrazu. Napájení tabletu zajišťuje podle všeho micro-USB 3.0 port na pravé straně.

ThinkPad 8 Quickshot Cover_05

Nyní pár zkušenosti z krátké chvíle, kdy jsem mohl zařízení držet v ruce:

 • Konstrukčně musím říct, že je na tom ThinkPad 8 výborně. Zařízení je v ruce sice těžší, než vypadá, zato působí skutečně bytelně, jako jednolitý kus. Nevím, zda je z plastu, kovu, nebo kombinace, ale subjektivně působí kovově.
 • Velmi mě zaujalo volitelné pouzdro Quickshot (v červeno-černém provedení), které díky magnetickým senzorům dokáže po odklopení překrytu displeje probudit zařízení ze spánku, ale především dokáže reagovat i na odklopení krytu fotoaparátu (ohebný roh zadní části krytu) a spustit aplikaci Fotoaparát. Zároveň je uzpůsobené tak, aby bylo možné ThinkPad 8 provozovat v režimu stanu.

Víc, myslím, nemá smysl o ThinkPadu 8 v tuto chvíli psát – možnosti a potenciál zařízení je již jasný. Výkon, případně výdrž na baterii a jiné vlastnosti nebylo možné z kratičkého používání na CESu 2014 zjistit. Nicméně dodám, že je to velmi zajímavé zařízení, které velmi rád otestuji – malý profesionální Windows tablet rozhodně v nabídce Lenovo chyběl a podle všeho se ThinkPad 8 povedl (nehledě na to, že byl ThinkPad 8 vyhlášen nejlepším tabletem CESu 2014).

Beacon: domácí cloud

P1070103 WP_20140107_022

Jen okrajově se chci zmínil o zajímavém zařízení, které Lenovo ukázalo na CESu 2014 (ve spolupráci se svými mobily a velkou LCD televizí rovněž své výroby) – Lenovo Beacon. Jedná se o designově zajímavě provedenou krabičku, dostupnou v několika barvách, která slouží jako domácí multimediální cloud.

image

Beacon se dokáže připojit k televizi přes HDMI a v domácnosti vystupuje jako multimediální úložiště (typický NAS), ovšem díky tomu, že je – pravděpodobně přes služby Lenovo – dostupný “zvenčí”, dokážete na něj nahrávat i streamovat z něj multimediální obsah, i když jste na cestách – jen musíte být online. Typicky např. vyfotíte snímky mobilním telefonem, ty se přes mobilní síť nahrají na váš Beacon (díky dodávané mobilní aplikaci pro Android můžete svůj Beacon i ovládat), a tak máte fotky ihned doma pod vlastní střechou, můžete si je prohlédnout na televizi, ale i na jakémkoliv jiném zařízení, které má přístup k domácímu Beaconu. Není nutné obsah nahrávat jen přes internet, použít samozřejmě můžete i USB porty na samotném zařízení, což probíhá stisknutím jednoho tlačítka. Beacon navíc umožňuje podrobné řízení uživatelských práv.

Beacon_Front Beacon_Top

Výhoda je v tom, že se nejedná o běžné domácí NAS, které je za běžných okolností dostupné jen na domácí síti (ať už Wi-Fi, nebo LAN). Beacon je naopak přístupný i “ze světa”, vždy máte svá data na dosah ruky. Výhodou oproti hostovaným řešením je také fakt, že úložný prostor si řídíte sami, což platí i pro správu a řízení práv.

Uvnitř Beaconu tiká úsporný dvoujádrový procesor Intel Atom, po bocích se vejdou dva 3,5″ SATA pevné disky (přístupné po sejmutí barevných bočnic) s celkovou maximální kombinovanou kapacitou 6 TB, které mohou pracovat v režimu RAID 0, nebo 1. Předinstalovaným multimediálním hubem je známý software XBMC, který v tomto případě běží na Linuxu.

Na CESu jsme mohli zhlédnout ukázku toho, jak fotka z Android telefonu Lenovo doputovala na Beacon skrze mobilní síť a následně se skrze zadání z telefonu objevila na televizi připojené k Beaconu přes HDMI. Rovněž bylo možné snadno obsah Beaconu spravovat na notebooku.

Dostupnost Beaconu se celosvětově odhaduje na duben 2014 s oficiální cenovkou 199 USD, ovšem bez pevných disků.

 • David

  zdravím, díky za informace. Zajímalo by mě jestli náhodou nevíte jestli bude thinkpad 8 možno používat tak, aby se zároveň nabíjel a zároveň bylo do usb 3.0 připojen usb hub (např. klávesnice, myš, flashka). Díky za odpověď :-)

  • Bohužel nevíme, ale z logiky věci by to mělo být možné, protože Lenovo proklamuje, že je to dokovatelný tablet (skrze USB 3.0). Pokud by nebylo možné zároveň nabíjet, je hloupost jej dokovat. Ovšem na samotném zařízení je pouze jeden USB 3.0 (což by spíše naznačovalo tu horší variantu, že to možné není, což by se nám nelíbilo).

  • Guest

   Myslím, že jsem někde na videu viděl, že je tam jedno plnohodnotný USB a pak nabíjecí microUSB takže by to mělo jít.

 • Honza

  430g? Docela fail podle mě… Doufám, že za rok vydají něco jako „ThinkPad 8 air“ :)

 • Diagon Swarm

  Jde do toho tabletu zasunout stylus?

  • Ne. Nicméně – pokud vím – ThinkPad 8 nemá digitizér.

 • Petr Vones

  Podle poslednich PSREF (pro US i WE) a diskusi na oficialnich Lenovo forech to zatim s podporou WWAN (jakehokoli, bez ohledu na LTE v CR) vypada blede. Postupne byla odstranena i z US webu. Vsechny zatim nabizene konfigurace jsou bez WWAN modulu.

  Aktualne se v CR nabizeji ctyri konfigurace, vsechny bez WWAN.

 • Ladislav Hadrava

  nevíte kde se dá koupit ThinkPad 8 Quickshot Cover?