ThinkPady Edge se přejmenovávajíProfi

ThinkPady Edge se přejmenovávají

Jedna z nejúspěšnějších rodin notebooků Lenovo (vedle IdeaPadů), ThinkPad Edge, se pomalu, ale jistě přejmenovává. Lenovo v rámci zjednodušení nabídky přechází na styl dvou jasně oddělených produktových rodin: ThinkPad jako pracovní nástroj a IdeaPad na doma a pro zábavu. Co to v praxi znamená?

Lenovo se již delší dobu snaží zjednodušit své portfolio produktů. Předpokládám, že cílem je, aby zákazník okamžitě poznal, co kupuje: dostane jasnou první volbu mezi pracovní rodinou Think a na doma a zábavu zaměřenou Idea. Na pomezí ale stále stojí ThinkPady Edge, které si sice po úvodním chladnějším přijetí vytvořily dobré a populární jméno (také se velmi dobře prodávají, protože nabízí mnoho vlastností a možností klasických ThinkPadů, jen v levnějším a stylovějším provedení, které se snaží optimálně skloubit práci se zábavou), nicméně základní myšlenku jasné volby mezi A a B tříští.

Řady E a S přechází mezi ThinkPady

Po noteboocích Value Line nebo Essential, které rovněž jako takové zanikly, protože se sloučily s rodinou IdeaPad, tak logicky na řadu přichází ThinkPady Edge. Tato rodina “na pomezí” v současné době postupně zaniká a obě modelové řady v rámci Edge (základní E a prémiová S) se přesouvají pod sjednocenou značku ThinkPad.

 

ThinkPad řady

V rámci ThinkPadů tak nově bude existovat namísto čtyř hned šestice řad, kdy řady E a S budou stále představovat původní řady v rámci rodiny Edge:

ŘADA

POPIS

L

Základní pracovní notebooky s klasickým designem a dokováním

ThinkPad Classic

T

Klasické, výkonné, odolné notebooky s dokováním

X

Malé, odolné, kompaktní, přenosné notebooky na cesty

W

Vysoce výkonné mobilní pracovní stanice pro grafiky, vědce nebo návrháře

E

Stylové notebooky pro práci a zábavu v několika barevných provedeních, dokování OneLink

Původní ThinkPady Edge

S

Prémiové stylové pracovní Ultrabooky s dockem OneLink

Pokud sledujete dění na scéně notebooků Lenovo, případně alespoň ThinkPadů, již jste náznaky jistě zaznamenali už před několika měsíci – z některých notebooků zařazených pod rodinu ThinkPad Edge právě dodatek “Edge” začal mizet (typicky řada S a speciální model Twist); s příchodem nové generace ThinkPadů se také sjednotil vzhled (barva, tvary, povrch), klávesnice a TrackPad napříč všemi notebooky ThinkPad. Zatím se ale fakticky nacházíme v období přechodu, a tak v e-shopech stále ještě uvidíte “ThinkPad Edge” u modelů řad S, ale také E.

Co se ve skutečnosti mění?

No a na závěr důležitá odpověď na palčivou otázku: co vlastně přesunutí řad E a S pod křídla ThinkPad vlastně znamená ve skutečnosti? V praxi vlastně nic – bude se jednat stále o ty samé notebooky, se stejným zaměřením, funkcemi nebo designem, pouze již před jejich modelovým označením nenajdeme slůvko “Edge”, orientovat se tak musíme podle řady (E a S). Pohled na nabídku Lenovo by tak měl být jednodušší – ThinkPad a IdeaPad, nic víc.

Jiným příběhem však je, zda rodina ThinkPad po přírůstku dvou dalších řad už nebude lehce přelidněná a zmatená. Ale na to už si asi každý musí odpovědět sám…

 • Diagon Swarm

  Dělení na Edge a Classic už dneska nemá smysl. Designové prvky z Edge se přenesly do zbytku ThinkPadů a upřímně rozdíl mezi E a T je teď spíš o funkcích a způsobu dokování.

  • Počkej, design jasně, to souhlasím, ten se sjednotil. Nicméně napsat, že rozdíl mezi E a T je o funkcích a dokování, to je silně nefér pohled. Ano, pokud jsou mimo Tvou rozlišovací schopnost kvalitní konstrukce, lepší displeje, vPro, TPM a vychytávky jako UltraBay nebo Power Bridge (a přiznejme si, že takových uživatelů je dost), tak se to tak říct dá.

   • Petr Vones

    Od te doby co dostal ThinkPad klavesnici s rozlozenim z Edge je to uz jedno.

    V posledni verzi Power Manageru 6.63.1 je v historii zmen:
    Added support for Lenovo B4400,B4400s,M4400,M4450,V4400

    To jsou IdeaPady ?

    • Ano, B a M jsou IdeaPay pro SMB (dříve to byly řady B a V).

   • Pjenkys

    Lepší displaye? Nevím, pro mě už je dlouhou dobu Thinkpad synonymem otřesných LCD a to mám téčko.

    • X240 a T440s s Full HD IPS? T540p s 3K IPS? ThinkPad Yoga s IPS? Twist s IPS? Konečně rozumné rozlišení i v levnějších modelech (řada E nebo L s Full HD a HD+)? Nic?

 • Tomáš Fejfar

  Podle mě to prakticky zanmená to, že už nemůžu říct „Kup si ThinkPad“, podobně jako jsem musel přestat říkat „Kup si Lenovo“. Odteď to bude muset bejt „Kup si ThinkPad, ale nějakou Tčkovou nebo Xkovou řadu“.

  • Gath Gealaich

   Prostě ThinkPad nebo XhinkPad. :-)

 • Walter

  Když se Edge sjednotily s plnohodnotnými ThinkPady, připadá mi, že je niní zbytečná řada L. Nebo je kromě klasického dokování ještě v něčem jiném „zásadním“ lepší než E nebo S? Využívá plastovou konstrokci (jako Edge), nemá tak kvalitní čtečky (jako Edge), displeje budou i v této generaci opět nic moc (jako Edge E)… Osobně nevidím důvod, pro nákup L. Buď chci něco levného s menší odolností a beru E nebo odolného za vyšší cenu a beru T.

  • Ano, ThinkPad L má především navíc nativní dock, ale také možnost procesorů s vPro. To jsou do firem dvě zásadní vlastnosti, které Edge nenabídne (to se ale váže i na LAN a Wi-Fi moduly apod.).