ThinkPad T431s: první dotykyProfi

ThinkPad T431s: první dotyky

Do České republiky konečně dorazil jeden testovací kus očekávané první vlaštovky ThinkPadů 2013, model T431s, který představuje pracovní Ultrabook s dokovacím konektorem. Už jsme si jej představili, dnes jsou na řadě první postřehy po dvou dnech používání.

Upozorňuji, že popisuji anglický předprodukční nefinální kus, oproti ostrému kusu se mohou některé vlastnosti změnit, klávesnice bude v českých konfiguracích s místním rozložením.

T431s v rychlosti

ThinkPad T431s je – pro ty, kteří neměli možnost přečíst si naše představení, i když to doporučuji – další evolucí tenkých („slimových“) ThinkPadů T s přídomkem „s“. Jedná se o notebook, který (velmi zjednodušeně řečeno) skloubí X1 Carbon a klasické ThinkPady T, čili nabídne tenké, lehké a líbivější provedení, přesto však disponuje důležitými pracovními funkcemi a schopnostmi, hlavní „dominantou“ je však klasický dokovací konektor na spodní straně zařízení, čili kompatibilita s tradičními Mini Docky třetí generace. Přesto však zařízení splnilo certifikaci Ultrabook především s ohledem na nízkou hmotnost, tenkost, výkon a výdrž na baterii.

První pohled

Díky změně designu a barvy už na první pohled poznáte, že je něco jinak. Stále před sebou vidíte ThinkPad – poznáte jej podle tradičních prvků, nakloněného loga a “krabicového” vzezření; díky jasně řezaným otvorům pro konektory a chlazení si stále zachovává určitý punc industriálnosti (zvlášť na levé straně, kde je konektorů nejvíce), nicméně působí mnohem uhlazeněji a (budu se i zde opakovat) díky nové grafitové barvě mnohem elegantněji, zajímavěji, protože barva je (nevím, jak lépe to popsat než) “hlubší”, ačkoliv je to v podstatě stále černá. (Trochu jsem si vzpomněl na první ThinkPady Edge “slim” s černo-zelenou barvou, která byla rovněž elegantní a zajímavá.)

P5190086-25255B3-25255D P5190084-25255B3-25255D

Grafitová černá ThinkPadu T431s a otočená loga Lenovo a ThinkPad

Víko pěkně lícuje se základnou, a to po všech stranách, vděčí za to nejenom konečně příkladně rovnému provedení (to zvlášť u tenkých ThinkPadů T “slim” nebylo vždy pravidlem), ale také gumové pásce po celém obvodu rámečku. Zajímavé také je, že oproti původnímu předpokladu víko nemá pogumovaný povrch, ale není ani hrubé – je matně, ale s hladkým povrchem. Aspoň se dobře čistí a nezaznamenal jsem problém s odíráním jeho rohů.

Poprvé v ruce

Notebook se v zavřeném stavu velmi dobře drží v ruce, a to z obou stran (přední i zadní hrana), protože obě hrany jsou částečně zkosené, a tak neřežou do rukou (to u předchozí generace – T430s – nebylo). Nehledě na to, že je notebook o poznání lehčí (ano, fakticky je to jen cca 200 g, ale subjektivně je to jako celé kilo) a díky eliminaci dutin a odnímatelných prvků (baterie, UltraBay) působí jednolitě a pevně, což mám rád (nejsem příznivce dutého japonského designu).

P5190101-25255B4-25255D P5190106-25255B3-25255D

Panty víka mají plynulý chod, displej je možné otevřít do 180°

Víko má jemné panty s plynulým chodem, a tak se dá s trochou cviku docela otevřít jednou rukou. Stejně jako u víka jsem i v okolí klávesnice čekal po vzoru X1 Carbon měkčený povrch. Naštěstí tomu tak není a T431s jako správné “téčko” nabídne hrubé plasty (i když s významně jemnější texturou). Taky mě těší, že grafitový povrch není žádný potisk ani poprašek, ale je to již barva plastu z výroby. Nehrozí tak žádné odírání.

Krátce se zastavím u displeje, protože to určitě každého zajímá – jedná se o klasické matné 14″ ThinkPadí HD+ “té enko” s bídným kontrastem, vybledlými barvami a slabými vertikálními pozorovacími úhly. S jakýmkoliv současným 14″ ThinkPadem si mohou podat ruce (až na Carbon, který má displej o třídu lepší). Potěší ale tenký rámeček displeje, díky čemuž notebook ve všech rozměrech shodil zbytečné milimetry.

Klávesnice a „TrackPad“

O nové klávesnici toho už padlo hodně (případně čerpejte zde), takže ke změnám jako takovým se už vracet nebudu. Bohužel, ale předprodukční kus nenabídl klávesnici podsvícenou, i když byl v nejvyšší výbavě, proto si tuto verzi nemůžeme zhodnotit. Nepodsvícená má tradičně trochu “bakelitové” zvukové podání, nicméně – jak je u Lenova zvykem – přesto velmi pohodlný a na dnešní poměry hluboký stisk, což kvituji všema deseti. Klávesnice se vůbec neprohýbá ani nerezonuje. Jinak, T431s nemá lampičku ThinkLight.

P5190098-25255B3-25255D P5190096-25255B3-25255D

Skleněný “TrackPad” a celý pohled na klávesnici a polohovadla

No a co nový, petitlačítkový “TrackPad”, čili clickpad a tlačítka TrackPointu v jednom? Jen stručně: povrch je samozřejmě špičkový, protože je vyvedený ze skla s matným povrchem, což (když se nechám trochu unést) vaše prsty promění v špičkové krasobruslaře na čerstvě upravené ledové ploše – pohyb je naprosto plynulý a přesný. Zamrzí jen, že při klikání vydává takové řinčivé zvuky (jako velké klávesy) – to mě napoprvé trochu odrazovalo.

P5190091-25255B3-25255D P5190100-25255B3-25255D

Čtečka otisků prstů, celá T431s

Pokud se mi TrackPad na ThinkPadu Helix líbil, pak v T431s je ještě o třídu lepší – má jemnější a lehčí stisk, mnohem konzistentnější po celé ploše a velmi dobře se mi na něj zvyká. Protože je větší, dělá mi zatím problém otočení palce k pravému tlačítku, zatím tak v 50 % případů mačkám prostřední rolovací (zvýrazněné vroubky).

Hlučnost a zahřívání

Když jsem přecházel z R400 na T420s, mrzelo mě jen oproti “erku” mnohem hlučnější chlazení (tak tvrdé porovnání proto, že R400 byla prakticky zcela nehlučná, čili ačkoliv T420s není hlučný notebook, v porovnání těžce zaostává). Proto mě velice mile překvapila T431s v nejvyšší konfiguraci (Intel Core i7 Ivy Bridge ULV, 12 GB RAM, Intel HD 4000, 180GB SSD), která nevykazuje žádné významné zahřívání a při běžné práci je chlazení v pasivním režimu. No ale i když se ventilátor rozeběhne (obvykle jen na chvíli, za kterou vyfoukne teplý vzduch a zase se vypne), není snadné si ho všimnout. A to nemluvím o tom, že případně funguje TPFanControl.

Závěrem

To je vše z mých dvoudenních poznatků. Zatím jsem z T431s nadšený a začínám mít pocit, že jsem našel náhradu za svou T420s tak, jak si ji představuji (čili zhruba X1 Carbon s dockem). Během pár dnů se zde objeví klasická kompletní recenze, jak jste zvyklí, včetně testů výkonu, zahřívání, výdrže na baterii a podrobnějšího popisu.

 • Michal Houček

  Ten TPFC jsem tam instaloval na zkousku ve ctvrtek. :))

 • Děkuji redakci za popis, nicméně Lenovo opět ukázalo, že notebooky na práci už nevyrábí. Čert vem novou klávesnici, nový design a podobně, to lze zkousnout. Proč je tam opět TN panel s mizernými barvami a hádám i kontrastním poměrem někde pod 200:1? Vždyť kvalitní obrazovka by měla být základem celého notebooku.

  Prostě něco poskládat do černé krabičky, nalepit na to ThinkPad a prodat toho ideálně statisíce kusů.

  Třeba příští rok přestanou výrobci panelů vyrábět TN panely a pak to donutí Lenovo použít něco kvalitnějšího.

  • Já myslím, že v oblasti displejů je na co se těšit…

   Nicméně základem notebooku na práci je IPS panel? Nechápejte mě zle, nechci se hádat ani útočit, jen si já osobně myslím, že tenhle aspekt bere spousta lidí příliš vážně. Co na notebooku děláte, zvlášť na notebooku, jako je T431s, že tak nutně potřebujete IPS panel? Netvrdím, že by se mi IPS nelíbil a netvrdím, že má ThinkPad kvalitní displeje (však viz. článek), ale nedělám z toho takovou vědu – nejsem grafik. A i kdybych byl, na stoje mi asi bude stát 24/27/30″ AH-IPS displej.

   • Neměl jsem na mysli nějaký IPS panel pro grafiky. Bohatě by stačilo i eIPS. Chtěl bych vidět zlepšení v pozorovacích úhlech a kontrastu, v obou případech je technologie IPS/PLS výrazně vhodnějším kandidátem než TN panel.

    Navíc T431s začíná objevovat za částku kolem 30 -45 000 Kč, takže nerozumím tomu, proč tam Lenovo nemohlo dát lepší panel, když takový Asus to zvládá naprosto bez problémů.

    Jinak zaslechl jsem nějaké pozitivní novinky ve směru obrazovek, ale nevím, jestli to zastihne letošní ThinkPady či nikoliv.

    • Petr Vones

     Pokud vim, tak temer vsechny „IPS“ panely v noteboocich jsou ve skutecnosti e-IPS z duvodu spotreby a predevsim ceny. Ta je dnes srovnatelna s TN. Stale je i e-IPS s 6 bitovymi barvami vyrazne lepsi nez TN, i kdyz jsem ted videl udajny TN panel (mozna je to chyba v recenzi, AUO totiz vyrabi i MVA panely) v Samsungu (viz muj odkaz v jinem prispevku) ktery uz vypadal takrka prijatelne, kontrast 1430:1 a relativne slusne pozorovaci uhly bez typicke barevne inverze.

     Jedinou vyjimkou bude DreamColor od HP s plne 8 bitovymi barvami.

     Namatkou jsem ted nasel dva notebooky prodavane v cene kolem 25000 Kc (A*** a S***), oba s matnym IPS displejem.

     • Jiří Pitek

      Jen je „škoda“ že HP DreamColor je 10 bit ;o) ale nevadí

      A mají oba konkurenti krom ISP neakou jinou přidanou hodnotu ? Třeba jen trošku kvalitní konstrukci ?

   • Petr Vones

    Zakladem je predevsim displej, ze ktereho se cloveku nedela zle uz pri prvnim pohledu, cerna barva nesviti jak zarovka a je skoro nerozeznatelna od bile. Coz bude opet pripad tohoto sileneho podradneho TN hnusu s realnym kontrastem okolo 100:1. Me je uplne jedno jestli je to IPS, PLS, MVA nebo i treba TN, zkratka pokud to nevypada hnusne. Na to snad nemusim byt grafik, abych odmital pouzivat neco co vypada odporneji nez pred deseti i vice lety, je technologicky zcela zaostale a vubec neodpovidajici cene produktu.

    Pritom jiny vyrobce drive znamy neprilis kvalitnimi produkty dokaze v cene 23000 Kc pouzit kvalitni 15.6″ FHD IPS v notebooku, ktery uz vypada temer jak dnesni „ThinkPad“, smutne.

    Lenovo zkratka zase usetrilo na spravnem miste, v dobe kdy ma kvalitni IPS/PLS displej kdejaky tablet za par tisic.

    Cert to vem, bez pouzitelne klavesnice a trackpointu uz je to stejne jedno.

    • Ještě jedna reakce na Vaši hyperbolu, protože mi to nedá – já, stejně jako kolegové nebo rodina, používáme ThinkPady, pracujeme na nich, bavíme se na nich, komunikujeme… a nevolnost z displejů se zatím ani po letech nedostavila.
     (Omlouvám se rovněž za zveličování, ale – jak jsem psal – nedalo mi to.)

    • Jiří Pitek

     Jenže ten konkurenční notebook, kde je mimochodem i7QM + GK a throtluje při trošku větší zátěž, nesahá kvalitou ani po kolena Téčkovým ani vlastně Edgovým ThinkPadům. Vlastně i takový IdeaPady S a U jsou o dost pevnější. To jen k tomu.

     A jak jste přišel na to že ta klávesnice není použitelná ? to stejný o TrackPointu ? Jen dohady a doměnky. Můžu říct že klávesnice je velmi slušná no a TrackPoint? tam ta kvalita stále je jen si to chce zvyknout na ty tlačítka.

     Je opravdu nutné aby někdo kdo pracuje (jako cokoliv krom graifka) potřeboval mít věrné barvy ? Aby ta linka v CADu byla fakt černá, ty buňky v excelu byly fakt bíle ? Nemyslím si, nechte se prosím Vás vysmát.

     • Petr Vones

      Klavesnice je nepouzitelna diky zcela neergonomickemu a nepraktickemu rozlozeni klaves, zmenou z sedmi na sesti radou. Nema naprosto zadny prakticky prinos, nic nezlepsuje, jen to ze pro managera (ktery to stejne nepouziva) to vypada vice jako MacBook. Ostatne tento nazor nemam jen ja, staci si precist nekolik set podobnych prispevku pod blogem ve stylu „musite si zvyknout na novou klavesnici“ na Lenovo US blogu.

      Stejne tak „si musime zvyknout“ na trackpoint bez mechanickych tlacitek (odhaduji ze za rok zmizi uplne). Opet zmena ktera nema zadny prakticky prinos, jde jen o zvetseni plochy touchpadu (X serie dlouha leta vystacila zcela bez neho) na ukor funkcnosti trackpointu. Open proto, ze to pak vypada vice jako MacBook.

      Nemusime. Za cenu soucasnych „ThinkPadu“ s displejem z vyprodeje a klavesnici leda na Facebook poridim desktop a levny plastak notebook (dokonce s lepsim displejem). Treba se za par let najde nekdo, kdo opet prijde s notebooky na kterych pujde i pracovat. Neni na to treba zadny drahy vyzkum ani technologie.

      A posledni, abych nepsal zbytecne dalsi prispevek, DreamColor neni samozrejme plne 10 bitovy ale jen 8 + 2.

  • Jan Lukeš

   Souhlasim, ty zazloutle hnoje mi taky vadi.

  • Petr Vones

   Pritom i TN panel muze vypadat docela slusne, jako v pripade tohoto Samsungu (panel je od AUO) http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-Series-7-Chronos-770Z5E-S01DE-Notebook.91341.0.html

  • Petr Vones
 • Guest

  Já myslím, že v oblasti displejů je na co se těšit…

  Nicméně základem notebooku na práci je IPS panel?

 • Walter

  Podsvícená klávesnice bude jen u nejvyšší konfigurace (cca 48 000,-), nebo se bude osazvat i do nižších? Dá se popřípadě koupit samostatně a osadit místo nepodsvícené? Jinak díky za recenzi, T431s je vážně nádherný stoj!

  • Dobrý den, ohledně klávesnice netušíme, to je otázka, co se objedná a v jakých konfiguracích. Nicméně určitě bude možné ji objednat a osadit dodatečně, ten stroj je pro ni připravený. Cena ale určitě nebude lidová…
   Mimochodem, recenze bude až v pondělí, tohle byl jen první pohled.

   • Walter

    Vím, použil jsem špatné slovo, mělo to být „díky za první pohled“ :D
    Měl bych takové menší přání, nebylo by možné vyfotit T431s přímo z profilu? Zajímalo by mě totiž, jak výrazný je „zobáček“ na vršku displaje co kopíruje tvar a dosedá na sražení přední strany základny. Sražení je velmi nepatrné a víko tedy bohužel přišlo o tak krásný charakteristický rys. Nicméně se mi nikde nepodařilo najít fotku přímo z boku, takže nevím, do jaké míry je „zobáček“ zmenšený a docela by mě to zajímalo. Děkuji

    • Zobáček je zmenšený výrazně, ono je to dáno i tím, že ten stoj je celkově tenčí, včetně víka. Notebook už u sebe nemáme, čili fotku na přání už udělat nemohu. :-( Snad pomůže toto:

     • Walter

      Stačí bohatě, díky moc!

     • Petr Vones

      Tohle foto vypovi za nekolik odstavcu textu. Smutny pohled, kdyby na tom vpravo nebylo logo ThinkPad, tak bych to odhadl na nejaky Compaq Presario. Take je videt, ze nam ta puvodne cerna barva tak nejak postupne hnedne.

     • Je to zajímavé, ale pro každého je ten pohled asi jiný, protože jsem majitelem T420s (toho kousku na fotce) a je to pro mě pohled veselý, protože bych si T431s hned pořídil, jak ostatně píšu v článku.

      Opět, je to jen o prioritách a názoru. To, že zde napíšete pět příspěvků neznamená, že je Váš názor 5x důležitější. :-)

     • Guest

      Jsem bohužel majitelem HP Compaq Presario a srovnavani s ThinkPadem si
      vyprošuji! Produkty HP ani náznakem nezavadily o obory jako kvalita
      zpracování, ergonomie, materiálové inženýrství nebo péče o zákazníka. Na planetě Zemi neexistuje horší kombinace než-li je společnost HP a její „výtvory“.
      Co se týče T431s, nechápu, proč by to měl být pohled smutný. Pracovní
      stroj u mě automaticky neznamená tlustá 4 kilová stará krabice, jsem
      více než potěšen moderním desigenem ThinkPad a novými myšlenkami a
      všechny současné novinky radostně vítám. Pokud s tím máte problém, stále
      se ještě prodávají a dlouhou dobu jistě budou prodávat starší modely,
      můžete tedy v klidu dodržovat svůj „spátečnický postoj“ :)

 • Jiří Pitek

  Co jsem viděl někde na internetu je potřeba zmínit že by zde měli být opět použity OWL lopatky u ventilátorů.

 • Michal Maly

  K těm displejům, ja si myslím, že lidi co volají po kvalitnějších displejích mají pravdu. Já měl X200s, hroznej displej, stačilo koukat jen trochu z uhlu a barvy byly vyblity.
  Ted mam T420s a displej je taky hroznej. Jo na excel,word i browsing to staci, ale kdyz si pustim film nebo serial? Hruza a des. A to je notebook za 35 000.

  Ja bych do Lenova nerejpal, ale kdyz tady propaguje inovace jako je otoceni loga atd. Prekope rozlozeni klavesnice, zrusi vymeny baterie a ultrabay, zrusi tlacitka trackpadu a chce aby to zakaznici prijali a jedinou z myho pohledu jednu z nejdulezitejsich veci na notebooku-displej necha stejne spatnej jako predchozi generace. To je proste, s prominutim, blbost a ignorance. Nebudu tu psat jak stacilo updatovat X301, to uz tu bylo milionkrat, ale za sebe muzu rict ze si novej Thinkpad nekoupim dokud nebude mit poradnej displej. U starsich Teckovej generaci to chapu, je to primarne pracovni stroj, ale ted kdyz tu Lenovo propaguje jak chce nalakanovat novy-vic konzumejsi zakazniky tak tenhle krok nechapu. A displej carbonu mel byt taky IPS, co se videl a cetl recenze tak to zadny slava nebyla, samozrejme oproti jinym znackam. V ramci Thinkpadu to byl jednooky kral..

  • Jiří Pitek

   Ta kza kvalitnější displeje by byl jistě každý rád, ale jsou to notebooky do korporací kde o výběru rozhoduje někdo kdo ocení maximálně cenu a nic jiného – to je prostě fakt a nic s tím neduěláme. Počkal bych jak se projeví výroba panelů od SHARPu třeba to konečně rozčeří vody…

   Kolik lidí chodí tady na blog a kolik jich chce lepší displej ? A kolik notebooků koupí jedna velká korporace ? Doufám že chápete kam tím mířím. Pokud prostě firmy nebudou chtít IPS displeje tak obyčejní smrtelníci se jich tady nedočkají, teda dočkají ale ve strojích který nemají kvalitu ;o)

   • Petr Vones

    Takze ty jiste notebooky co maji e-IPS displeje s vysokym rozlisenim, stale v zadanem pomeru 16:10 a jejichz design se nemyslne a neuspesne stale vice kopiruje, ty „nemaji kvalitu“ ? To je usmevny argument. Proc je tedy velke korporace cim dal tim vice kupuji, i presto ze jsou dost drahe ? Rozdil ceny kvalitnejsiho displeje je zhruba 1% z koncove ceny ThinkPadu a mozna ani to ne.

    Kdyz jsme u te kvality, zkousel nekdo co se stane kdyz u produkcniho kusu Helixu stisknete klavesu [End] ? Mozna by se ta kvalita uz mohla zacit taky kontrolovat, jinak to ty ‚konkurencni stroje‘ vyhraji nejen displeji :-)

    • Jiří Pitek

     Které notebooky dnes mají e-IPS a 16:10 ? A ve kterých korporacích jsou? Myslím že víš kám míříš, ale nedá mi to.

     Helix – to je hodně přešlap….

     • Diagon Swarm

      Petr Vones má pravdu. Jedna věc jsou klasický Tčka, ale T431s je myšlený jako nadstandard nad základními Tčky. To je místo, kde se musí konkurovat strojům jako macbooky a jim podobné. Kupuje si to vyšší management a kolikrát se kašle na to, pokud to přesně nezapadá do podnikové infrastruktury, protože je to je pro pár těch vyšších. Když vidim, za kolik se má T431s prodávat, nemyslim si, že ten standardní argument s co nejnižšími náklady může uspět. U základního Tčka jo, tady ne.

     • Jiří Pitek

      Tak já se špatně vyjádřil, myslel jsem to globálně né jen na T431s :o) Nemyslím si že by cena byla zas tak vysoká, kor při nákupu více kusů (když vím za kolik se prodává zmíňený Helix do firem) IMHO T431s vnímám jako krok mezi xx30 generací a tou další s Haswellem.

 • Diagon Swarm

  Jsem spokojeným majitelem ThinkPadu a zatím nemám důvod k upgradu, ale přiznám se, že ze současných modelů bych si jednoduše nevybral. Pokud se podívám na ThinkPad T431s, je to pěkný notebook, ale nějak mám problém s několika vlastnostmi:
  – není černý (v prezentacích Lenovo tvrdilo, že černá se bude dělat ještě černější a místo toho je to tak nějak vyšisované; pamatuju kdysi ten nazelenalý hnus E420s a chtěl bych se tomu vyhnout)
  – chybí mu numerický overlay – chápu, že místním nadšencům to na psaní dokumentů, případně programování nevadí, ale při práci s profi 3D/CAD, případně DAW (zpracování zvuku) programy se čísla zapisují pořád a vzhledem k tomu, že jedna ruka je na myši, je velmi nepohodlné zadávat čísla přes horní řadu (v češtině navíc se Shiftem). Tohle značně limituje workstation use.
  – chybí tlačítka trackpointu. Ten nový způsob s jedním tlačítkem a senzorem sice jde používat, ale krom toho, že je prostřední tlačítko tak široké, že nedosáhnu při ovládání levou rukou na pravé, jsou ta tlačítka tak nějak tužší. Největší výhoda tlačítek trackpointu pro mě odjakživa byl ten jemný stisk bez akustických projevů. Tomu je nyní konec, a tak zvažuju, zda je ještě pro mě trackpoint na thinkpadech proti konkurenci takovou výhodou.

  Jinak ovšem některé změny vítám. Dokážu se smířit s novým rozložením klávesnice, když už konečně vrátily potřebné mezery mezi Fka. Tenčí provedení notebooku jedině prospělo. Kdyby byl černý, je vlastně pěkný. Těší mě přítomnost klasického doku, VGA i LAN. Škoda těch několika negativ. Takto bych pro koupi T431s potřeboval nějaký jiný argument a to by mohl být jedině displej.

  Obecně se dá říct, že nový notebook si už koupím jedině s lepším displejem s aspoň dvojnásobným kontrastem proti displeji zde použitému. Nepotřebuju to ani tolik na grafiku, ale vyšší rozlišení se s pořádným kontrastem lépe používá i ve Wordu a Excelu. Řekl bych, že lenovo na tuhle strategii se špatnými displeji dojede. Zvláště pak teď když v prémiových modelech už začínají být standardem úplně jiné kvality a dobré displeje už mají své první vlaštovky i v ceně pod 20 tisíc (a to včetně eIPS).

  • Jiří Pitek

   Bohužel TrackPad, vidím jako nezbytné zlo při stenčování, prostě se s tím musíme smířit a neak si to rozumně odůvodnit…

  • Říkat zelené na Edge nebo té současné grafitové „hnus“ sice neberu, protože obě se mi líbí, jinak s konstruktivní kritikou souhlasím.

   Co se displejů týče, čekám, že 1-2 roky a budou IPS i v ThinkPadech (aspoň tomu nasvědčuje současná situace). Mám dokonce takový pocit, že už je to v plánu.