Nevyspytateľné nálepky Lenovo na ThinkPad notebookoch

Nevyspytateľné nálepky Lenovo na ThinkPad notebookoch

Dnes si na Lenovo Blogu CZ pripomenieme minulosť a súčasnosť nálepiek Lenovo, konkrétne na notebookoch ThinkPad. Práve skúsenosť so súčasnou nálepkou nás inšpirovala k napísaniu článku. Ak chcete vedieť, čo to bolo za ostrú skúsenosť, čítajte ďalej.

Minulosť

Logá Lenovo boli v minulosti charakteristické zaobleným tvarom a plastovým prevedením. Pôvodné logo malo len jednu vrstvu – podkladovú čiernu lesklú vrstvu a na nej čierny, hrubý, matný obrys písmen.

100_2053-25255B6-25255D 100_2090-25255B6-25255D

Súčasnosť

V súčasnosti sú písmena strieborné, lesklé a vyrábané z kovových materiálov. Logo Lenovo je dnes zložené z dvoch vrstiev – jedna vrstva tmavého podkladu a druhá vrstva tvorená kovovými písmenami. Tento vzhľad prišiel až s 20 radou (rok 2011), kedy prešlo na strieborné prevedenie a v roku 2012/2013 na kovové písmo.Hrany písmen sú tak ostré, že by boli schopné prerezať takmer všetko. Prečo o tom píšem, pretože som mala bohužiaľ možnosť na vlastnej koži pocítiť ich ostrosť.

t420s-2525201-25255B4-25255D IMAG0581-25255B5-25255D

Bol nečakane pekný “jarný” deň s bielou pokrývkou na uliciach, keď som sa chystala na prednášku z regionálneho managementu (zaujímavý predmet, aj keď pri mojej špecializácii managementu informací trochu mimo, no dobrý manažér musí mať rozhľad :)). Práve som u seba mala X1 Carbon, ktorému sa nedá odolať (v škole síce viac zaujala oranžová YOGA). Vzhľadom k mojej pedantnej povahe som ho čistila od prachu, ktorý tak rád sadá hlavne na čiernu elektroniku. Väčšinou používam handričku, ktorú som aj teraz použila. Po nejakej dobe, ale nečakane bol na vrchnej strane veka opäť prach, no tentokrát som handričku nepoužila. Veľká chyba! Ako som tam rukou prešla pomerne rýchlo po vrchnej strane, nevšimla som si, že časť písmena E bola odlepená….Poviem vám, kovové písmená sú ako žiletka a utrpel výrazne môj malíček. Jedno šťastie, že odlepená časť bola len minimálna, a tak to nebola až taká tragédia. Tak teraz aspoň potvrdzujem vysokú kvalitu kovových písmen loga Lenovo na ThinkPad notebookoch.

carbon-2525206-25255B9-25255D carbon-2525203_thumb-25255B5-25255D

Pýtate sa prečo sa nálepka odlepila? Možno ju niekto testoval koľko vydrží a ja som si bohužiaľ nevšimla, že už je odlepená. Možno sa to stalo pri vkladaní do puzdra, naozaj neviem. Potom už len stačilo, aby pri jemnom odlepení sa pod ňu dostal prach a narušil ju natoľko, že sa odlepila viac a stal sa z nej nebezpečný nástroj.

Čo z toho plynie? Nikdy neoprašujte notebook rukou. Dávajte pozor na stav nálepky a ak je narušený, radšej ju odlepte pre bezpečnosť vás aj vášho notebooku. Prípadne si kúpte novú za pár korún na eBay.

 

 • swarm

  Podle mě éčko má k odlupování tendence, protože má tenká místa. Já třeba měl na podzim ThinkPad L430 a byl jsem s ním často venku (to bylo jak sněžilo), protože jsme lítali s hexakoptérou (taková ta lítací věc s šesti vrtulema a držákem na kameru), ke které jsem to měl na diagnostiku. Zalezl jsem do místnosti (taky ne moc teplé), jen jsem přejel rukou přes nápis a taky jsem se řízl. U mě to písmeno odstávalo víc a nebylo možné ho už srovnat. Tak jsem vzal nožík a odloupl ho úplně, aby to dál nebylo nebezpečné.

  Tohle je bohužel jedna z věcí, kde u nových ThinkPadů design ustoupil vzhledu.

  • Zajímavé ale je, že předchozí verze loga (to, co mám na T420s, nebo co má Petra na T520 – čili L420/L520, T420/T520/T420s, W520, X1, X220, X220T apod.) na tenhle problém netrpí, přitom „konstrukci“ má prakticky stejnou. Ona jsou ale písmenka víc zaoblená, a tak asi proto nedochází k problému.

   • Tomáš Valenta

    Zde by se Lenovo mohlo projevit jako správňácká firma, a nabízet výměnu log za nová „nenebezpečná“ zdarma. Sice to není vyloženě jako případ údajně nebezpečných baterií svého času u Nokie, ale pořezávající notebook je podle mě docela nehezká věc.

 • Tomáš Valenta

  Wow, tak to je pěkné… Ony tyhle poslední nálepky asi ani moc kvalitně přilepeny nebudou celkově, protože L430 byla předemnou na reklamačce právě s odlepeným logem. Nu což, TP lze alespoň stále označit za brutální nástroj (odpusť mi trochu sarkasmu) :-)

  Díkybohu za IBM – pogumovaná vroubkovaná loga jsou 100 % user friendly :-)

 • rady

  s novým T530 mám stejný problém. párkrát jsem přejel hadříkem po notebooku a písmena jsou fuč. začalo to částečným odlepením ostrého písmene e, poté v … se dvěma staršími notebooky T520 problém není doposud, ať hadříkem jezdím o106 jak chci. je to hezká vizitka fy Lenovo. mám už def. a dobrovolně úplně sloupnutý název firmy, a nakonec to vypadá i lépe s jen samotným nápisem ThinkPad. z Lenova.cz mi poradili zakoupit a vyměnit nový kryt za cca 1.500,- (asi to mysleli z legrace)

  • Tu nálepku koupíte i s poštovným do 100 Kč na eBay, ale myslím, že to není nutné.

   Bohužel ale na technické podpoře si legraci nedělali, nálepku samotnou oficiální cestou nelze získat/objednat – neexistuje takový náhradní díl, je jednoduše součástí víka.

   • Diagon Swarm

    Očekával bych, že se k tomu postaví čelem a budou vyměňovat v rámci reklamace, když už to neumí vyrobit na první pokus pořádně. Mám kamaráda právníka přesně pro tyhle případy, kdy se výrobce cuká, a nokonec se vždy všechno vyřeší ke spokojenosti… alespoň mojí a jeho :)

    • Víš, ono je pěkné tahat právníky, ale někdy je dobré se podívat na věc ze strany výrobce, než hned začít být silný jako silnice ;-) – podpora ani výrobce s tím neudělá nic, dokud s tím nebude mít problém natolik velký počet zákazníků, aby se to objektivně dalo uznat jako obecný problém.

     • Diagon Swarm

      Tohle je chybná úvaha. Jenom tady na blogu je vidět, že to není zas tak neznámá chyba. Zběžně jsem hledal v zahraničních fórech a neměl jsem problém najít více takových zkušeností u lidí, co ten notebook používali jenom měsíc (nejen klasické ThinkPady, ale i Edge). Někde tedy lenovo udělalo chybu. Je to stejné, jako by mi na lednici po měsíci odpadlo držadlo – pro někoho je to spíše kosmetická závada, ale když by mi výrobce oznámil, že místo reklamace mám objednat nové držadlo za 1000,- Kč dost by mě to namíchlo. Záruka se dle zákona vztahuje i na tyto vady.

      Já ten nápis reklamovat nezkoušel, protože se to nestalo na mém notebooku. Tak nějak věřím, že bych se dokázal se servisem domluvit, aby to v rámci reklamace vyměnil (věřim ve slušnost a ve snahu zachovat brand image). Zároveň ale na rovinu říkám, že kdyby to servis zamítnul (což bych chtěl v takovém případě písemně), tak bych to řešil cestou právníka čistě z principu (ve smyslu: nenechám si kálet na hlavu) a klidně se s tebou vsadím, že bych to vyhrál.

     • Jirko, já s Tebou souhlasím, nehledě na to, že v těchhle věcech jsem úplně stejný jako Ty, jen jsem chtěl podat druhý pohled na věc, aby to nebylo o honu na čarodějnice.

     • Diagon Swarm

      Podle mě to stejně není hon na čarodějnice, když jde o problém, ke kterému se lenovo půl roku není schopno oficiálně vyjádřit (nebo jsem aspoň vyjádření nenašel). Včera jsem byl přítomen poodloupnutí éčka z nápisu na bratrově T420 pouhým přejetím ruky po víku. Je to strašná ostuda.

     • U těch nových nálepek, které jsou vyráběné s kovovým nápisem, může nastat problém, protože ten nápis má ostré hrany a písmeno „e“ je vyloženě na ráně, to uznávám.

      Nicméně u generace zpět problém nevidím – mám osobní T420s a firemní T420, obě střídavě tahám a minimálně každý týden čistím – problém nenastal. Petra má T520, stejná situace. Obecně jsem neviděl žádný model minulé generace (s 20 na konci) s tímhle problémem.

      Ostatně, abych odbočil, mně osobně se nejvíc líbila varianta dva roky zpět (generace s 10 na konci), která logo Lenovo na víku vůbec neměla, jen ThinkPad.

     • Diagon Swarm

      Měl jsem za to, že dvacítková řada to má řešené stejně. Koukám teď na to a má to taky kovovou vrstvu – aspoň můj kus. Ostatně lidi si stěžují i u dvacítek:

      https://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-Edge-S-series/Replacement-Emblem/td-p/699783

      Jinak souhlas, že nejlepší to bylo, když žádné logo lenovo na víku nebylo, ale pokud vim, to byla naposledy generace 61, protože už na T400 mám nápis lenovo… jen menší a černou barvou (vidět je jen pod úhlem).

     • Dvě generace zpět (-10) logo Lenovo na víku nebylo (měl jsem T510, testoval T410 a W510 a doma mám SL510 – všechny bez loga Lenovo).

     • Ajo, máš pravdu. Teď jsem koukl do recenze ThinkPadu T410, kterou jsem kdysi dělal, a na fotkách fakt logo není. Mně to právě zmátlo, protože moje T400 má aspoň takové to černé, tak mě nenapadlo, že do další generace zase zmizelo …aby pak zase přišlo s ještě drtivějším útokem :-D

     • RockyRT

      Perfektní článek, zrovna řeším částečně odloupnuté písmeno L u modelu G780 Dark Metal.

 • František Bielik

  Jooo, taky bych si chtěl přijít do školy a otevřít ThinkPad X1 Carbon :o)))

 • Když jsem se zpětně zamyslel nad tímhle článkem, napadla mě čirou náhodou jedna myšlenka – ThinkPady musí být skutečně dobré notebooky, pokud má smysl psát na blog článek o tom, že se odlepuje kousek nálepky! (A je to ještě jeden z nejčtenějších článků za poslední dobu.) No a teď do mě… ;-)

  • mxtli

   No jistě u jiné značky jsem musel řešit jak mi řev větráku ničí sluch. Tady mám nižší spotřebu u Z500 s CORE i7 a tedy téměř nemusím vynakládat nic na chlazení a tedy neposlouchat kvílení větráku. A mohu řešit problém proč se mi na notebooku usazuje prach. A na internetu najít postup jak ho čistit, abych se nezranil.