Konec ThinkVantage Tools na Windows 8?

Konec ThinkVantage Tools na Windows 8?

Dlouhé roky byl pro ThinkPady typický softwarový balík ThinkVantage Tools. Postupem času se spousta funkcí stala pro moderní operační systémy běžná, a tak Lenovo s příchodem Windows 8 drtivou většinu aplikací odstranilo. Co zbylo?

Jednou z dominant ThinkPadů byl po dlouhé roky softwarový balík ThinkVantage Tools, který nabídl především v minulosti obrovské výhody a funkční nadstavby operačního systému v oblasti sítí, zabezpečení nebo napájení, no a také centrální správu. Postupem času se spousta jeho dříve nadstandardních funkcí stala pro moderní operační systémy běžná a samozřejmé, proto se Lenovo s příchodem Windows 8 rozhodlo drtivou většinu aplikací odstranit. Jenže co zbylo? A je to správně?

 

Tip: Jednotlivé aplikace ThinkVantage Tools představujeme v textu i na videu v našem seriálu!

 

ThinkVantage Tools – jsou potřeba?

Omílali jsme to sice už několikrát dokola, ale je důležité zmínit, proč vlastně ThinkVantage Tools vznikly. Inu, nejprve k názvu – ThinkVantage je už od doby ThinkPadů pod IBM obecný název pro “přidanou hodnotu” ThinkPadů – různé vychytávky a technologie, ať už v oblasti hardware, tak software. Obecně mezi ně patří třeba RollCage, ochrana pevného disku Active Protection System, odvodní kanálky klávesnice a podobně. No a ThinkVantage Tools je zase balík aplikací vylepšující funkce a možnosti operačního systému a umožňující využívat speciální funkce ThinkPadů v oblasti sítí, správy napájení apod.

 

 windows 2000windows xp

 

Dříve, v dobách starších operačních systémů, jako byly Windows 2000 nebo původní XP bez Service Packů, byly ThinkVantage Tools extrémně potřebné, protože přidávaly do těchto – z dnešního pohledu – prehistorických systémů funkce přímo nutné pro notebooky. Mezi nimi např. inteligentní ovládání napájení včetně úspory energie skrze ThinkVantage Power Manager. Staré systémy si obecně příliš nerozuměly s Wi-Fi sítěmi, jejichž špičkovou správu přidávala aplikace ThinkVantage Access Connections. Nebo takové zálohování a obnova dat skrze ThinkVantage Rescue and Recovery. Pro ThinkPady jsou tyto tři aplikace určitou “svatou trojicí”. “Fantastickou čtyřku” uzavírá ThinkVantage System Update pro automatickou aktualizaci ovladačů a software Lenovo.

 

 Windows VistaWindows7

 

Jenže s příchodem Service Packů pro Windows XP, ale hlavně nového systému Windows Vista už pomalu začínalo být znát, že jsou ThinkVantage Tools minimálně v některých ohledech zbytečné – systémy už uměly dobře pracovat se sítěmi, byly uzpůsobené pro mobilní počítače a dokonce začaly nabízet i použitelné zálohování. Korunu tomu nasadily Windows 7, kde už skutečně většina aplikací ThinkVantage Tools přestávala mít smysl a kdejaký pokročilejší uživatel je třídil a nepotřebné odinstalovával (často kromě Power Manageru, který díky přímému napojení na hardware ThinkPad stále nabízí oproti standardním funkcím Windows značné výhody, nic nezbylo).

 

Čistka pod Windows 8

Microsoft Windows 8

S příchodem Windows 8 se Lenovo trochu překvapivě rozhodlo k celkem radikálnímu kroku – ThinkVantage Tools prakticky z notebooků ThinkPad vymizely! Nemohu říct, že je to vyloženě špatně, jen je to velký skok (“Po chiclet klávesnicích a Windows 8 přišlo ještě toto,” povzdechne si leckdo).

 

Které ThinkVantage Tools aplikace pod Windows 8 zůstaly?

Které aplikace jsou pryč?

Nic by mi snad nechybělo (zálohovat umí Windows 8 slušně samy o sobě, ovládat sítě všeho druhu jakbysmet…), ovšem fakt, že je pryč i Power Manager, jehož všechny funkce neumí Windows ani zdaleka nahradit, mi přijde velmi krátkozraké – minimálně chci mít možnost nastavit si nabíjení baterií podle svého! Nicméně stále věřím, že se Lenovo umoudří a alespoň Power Manager pro Windows 8 vydá, případně nějakou omezenou verzi, která umožní alespoň správu nabíjení.

 

Doporučení

Stejně jako Lenovo na svých fórech, i my musíme na fakt, co vše z Windows 8 zmizelo, upozornit a doporučit vám všem následující: pokud – ať už z jakéhokoliv důvodu – na některé z odstraněných aplikacích trváte, buď na Windows 8 nepřecházejte, nebo proveďte downgrade na Windows 7, na což máte u edice Professional právo. Je možné, že se Lenovo ještě umoudří a některé z odstraněných aplikací vydá (snad alespoň Power Manager), nicméně to nemusí být pouze na rozhodnutí Lenova, Microsoft svým OEM partnerům v případě Windows 8 diktuje spoustu nových podmínek a – ačkoliv je přesně neznám – je možné, že i odtud vítr vane.

 

Uživatelé na fórech zkoušejí aplikace pro Windows 7 provozovat pod novými “osmičkami”. Často se jim to daří, ovšem neobejde se to vždy bez problémů.

 • Hm, ja na W8 PowerManager pouzivam. Mam R400. Uprimne receno, prave PowerManager je to dobre a treba fingerprint resim pres W8.

 • Jakub

  Lenovo ubírá a osekává, kde může. Jsem docela zvědav, na co budou zákazníky do budoucna lákat pro nákup ThinkPadu. Na příšerné displeje, chybějící software a vysokou cenu asi těžko….

 • Tomáš Valenta

  Ano, pravda – pokročilou správu napájení má nativně už i Win7 (Vista nevím) – ale nepřehledně a relativně složitě. PowerManager je i pro laika naprosto snadno pochopitelný. Proč je fuč?

  Co se týká nového myšlení Mrkvosoftu – WP8 fandím, uzavřenost telefonu mi nevadí a za nějaký čas když budou levněji dostupné, možná o nich budu uvažovat, android není můj velký kamarád. Ale uzavřené PC? K čemu pak ten počítač bude? Na čtení novin a procházení Twitteru? Připadá mi, že se tak trochu zbláznili…

  Něco mi říká, že Win7 čeká stejná budoucnost, jako XP – ještě dlouho tu s námi budou…

  • Petr Vones

   Lenovo Power Manager mi neprijde na Windows 7 jako prehlednejsi nez nativni manager. Obcas spolu i „bojuji“. Jedine proc jej zatim pouzivam je, ze zobrazuje prehledne informace o stavu baterie. Dale, moznost nastaveni prahu nabijeni stejne nema na zivotnost takovy vliv jako vyrobce baterie, ktereho si ale nelze vybrat.

   • 98134890

    Navic Dell ma nastaveni nabijeni baterky v biosu… takze nepotrebuje special app…

   • Tomáš Valenta

    S tím nesouhlasím, méně technicky zaměřený uživatel (třeba moje mamka) spíše ocení jednoduchost – a Power Manager v basic módu (jakkoliv neúplně přesný) jednoduchý je. Pakliže přejde člověk do hlubšího nastavení, rozdíl už takový není, ale přesto se mi grafické znázornění od Lenova líbí víc. Co se Sanyo vs. Panasonic týče, jedinou roli zde hraje štěstí…

 • Funguje někomu pod win 8 ta modrá „ThinkVantage“ klávesa? Jinak PowerManager mám sice nainstalovaný, ale žádné výhody to nepřináší, nepovedlo se mi ani zprovoznit indikátor stavu baterie ve stavové liště, tak jak to PM zobrazoval na Vista/win7

  • Klávesové Fn zkratky mi také nefungují. Někdo řešení?

   • Co máte za notebook? Máte nainstalované všechny ovladače, hlavně hotkey? ThinkVantage obvykle spouští Lenovo Solution Center / SimpleTap.

    • Filip Pižl

     Mám R500. Nyní po instalaci hotkey už některé jedou (dříve mi System Update nic nenabízel). Fn+F3, F7, F8, F9 stále nic (asi tedy chybějící ovladače), Fn+F12 hibernuje ntb. Solution Center instalovaný nemám, nikdy jsem nepochopil jeho význam. Mute klávesa funguje, ale bez indikace.

     • Nemohou fungovat, neexistují aplikace, stejně jako pod Windows 7 už nefunguje Fn+F9. Fn+F3 = Power Manager. Fn+F7 by fungovat mělo, Fn+F8 teoreticky taky.

  • disqus_A43pAEgDfy

   mne pod win8 indikator stavu beterie na liste funguje – x220t – rovnako mi fungovala na liste ikona access connections. power manager by ani clovek nepotreboval, ale myslim ze vo win sa neda nastavit vilitelny prah nabijania baterie, takze mam ho len koli tomu, akurat neda sa spustit resp vybrat mod napajania cez fn + f3. pouzivam aj tak iba balanced a power saver cez ikonu baterie vo win…

 • Diagon Swarm

  No vida, takže zmizela možnost nastavit prahy nabíjení. Ok, teď už teda jediná opravdová „ThinkPad Advantage“ je pro mě trackpoint a ani tam si nejsem jistý, protože ty „beztlačítkové“ jsem ještě neměl možnost vyzkoušet. Lenovo pracuje na tom, aby zrušilo vendor lock-in, který u mě vytvořilo modely R60, R61 a T400…. good job.

  • Tomáš Valenta

   Co máte na mysli tím beztlačítkovým trackpointem?

   • Jakub

    Podívej se na ThinkPad Helix, nebo nové T431s, X231s … zmizela trojice tlačítek pro Trackpoint a jsou součástí touchpadu

    • Já začínám mít trošku pocit, že spíš jen Microsoft tlačí skrze Windows 8 výrobce (OEM partnery) do něčeho, co oni sami tak úplně vždycky nechtějí (na druhou stranu clickpad mi pod Windows 8 přijde jako geniální a TrackPoint, resp. minimálně jeho tlačítka, jen omezeně použitelná, abych pravdu řekl, skoro mi překážel). Ale to je na jinou debatu…

     • Tomáš Valenta

      Je pravda, že ve Win8 již trackpoint nebude taková výhoda (Metro), ale jakmile přepneš do desktopu, bude se ti zase pěkně hodit. Nehledě na to, že ťukání na touchpad místo talčítek je podle mého daleko méně pohodlné a hlavně méně přesné… Ale to je skutenčě na jinou debatu, to máš pravdu samozřejmě.

     • Diagon Swarm

      V Metru je trackpoint největší výhoda, protože je to nejrychlejší způsob, jak vykonávat všechna ta úchylná gesta (třeba zavření programu tažením na horní okraj, držením tlačítka a tažením na spodní okraj), nebo rychlé přecházení do krajů obrazovky. To se dělá s touchpadem obtížněji a pomaleji. Navíc na spoustě beztlačítkových touchpadů, kde reaguje jako tlačítko pouze spodní půlka plochy, gesto pro zavření programu nejde vykonat (okno programu musíte přetáhnout až na spodek, což se zmáčknutým tlačítkem v ploše jaksi nejde, protože plocha na výšku nestačí).

     • Tomáš Valenta

      Já měl na mysli spíše přímo samotnou navigaci v Metru – pakliže pohybuji kurzorem mezi poměrně velkými dláždicemi, je pro mě touchpad příjemnější… Ale to je otázka vlastního názoru.

 • Radek Hulán

  Já teda Windows 8 drivery stále vidím (a používám):

  http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS032258

  • Ovladač správy napájení není to samé jako ThinkVanage Power Manager – ovladač pouze umožňuje jeho funkce, bez aplikace ale nejsou dostupné.

 • Zdeněk

  Kde se ty aplikace vlastně dají stáhnout?
  Protože jsem měl NTB bez OS a po instalaci osmiček jsem naprosto bez jakýchkoliv těchto apliací.

 • Adam Ležák

  Jeste jsem to sice neresil ale pokud se mi nepodari najit schudnou cestu jak rozchodit PowerManager pod W8, tak je pro me tento OS predem zapovezen. V PowerManageru je sice dost veci, ktere se daji vyresit i jinak ale kvuli prahum nabijeni baterie je to pro me takova killer feature, ze proste na win8 neprejdu…

  Dokud Lenovo nedostane rozum a nezprovozni PM pod win8, tak ma ode me velke minus jako za klavesnici. Moc se o jine notebooky nezajimam a kdyz po me nekdo chce ntb doporucit, tak rikam ThinkPad classic… Ale duvodu, proc to delam velmi silne ubyva…

 • pavel

  Power Manager a dalsi utility se pripravuji pro Metro prostredi pro osmicky, bohuzel vyvoj je opozden, takze budou buhvi kdy. Cili o tyto aplikace zakaznici neprijdou, pouze budou dodany se zpozdenim. Co se prahu napajeni batrerie tyka, tyto prahy lze nastavit upravou registru, pokud je nainstalovan balicek Lenovo Settings, se kterym budou budouci metro aplikace komunikovat.

  • Díky za info, doufal jsem, že k něčemu takovému dojde, jen je velmi nešťastné, že toto Lenovo už dávno oficiálně nekomunikovalo a místo toho všude po fórech posílá bludy na téma „pokud tyto aplikace používáte, na Windows 8 nepřecházejte“, tlačí Windows 8, ale na druhou stranu prodává ThinkPady Classic s Windows 8 licencí, ale předinstalovanými Windows 7… :-)

 • Guest

  Power Manager a dalsi utility se pripravuji pro Metro prostredi pro osmicky, bohuzel vyvoj je opozden, takze budou buhvi kdy. Cili o tyto aplikace zakaznici neprijdou, pouze budou dodany se zpozdenim. Co se prahu napajeni batrerie tyka, tyto prahy lze nastavit upravou registru, pokud je nainstalovan balicek Lenovo Settings, se kterym budou budouci metro aplikace komunikovat.

 • Nabíjení je naštěstí možné spravovat prostřednictvím klíčů v registrech, které při restartu PC zapíšou požadované hodnoty do řídicí elektroniky :), návod: http://forums.lenovo.com/t5/Windows-8-Knowledge-Base/Changing-Charge-Threshold-on-ThinkPads-under-Windows-8-without/ta-p/920657

 • Adam

  Jakym zpusobem tedy rozchodim sim od O2 v modemu ericsson pod W8 na X230? Kdyz nejsou active conections? Díky za odpověď

 • Radovan sedláček

  Hezký den, stáhnul jsem si lenovo solution center pro můj notebook Lenovo T61, a chtěl bych se zeptat to tlačítko ThinkVantage nebudu mít funkční? Myslel jsem si že při zmáčknutí tohoto tlačítka se vyvolá tato aplikace, je možné někde toto nastavit, nebo to tlačítko ThinkVantage už nebude funkční ve Windows 10? Nebo si musím někde stáhnout ještě nějakou aplikaci od Lenova aby to tlačítko fungovalo? Mám stáhnuté Hotkey Features Integration a nefunguje mě to.Protože mám ještě jeden notebook Lenovo a tam mám Windows Vista a taky aplikaci diagnostickou od Lenova ThinkVantage productivity center tam mě to tlačítko ThinkVantage funguje, prosím co mám stáhnout ještě někde od Lenova aby to tlačítko fungovalo, nemůžu na to nikde příjít, nebo kde se to nastavuje. Děkuji Radovan