ThinkPad T430u: druhý pohledProfi

ThinkPad T430u: druhý pohled

Tenký pracovní Ultrabook ThinkPad T430u se vám zde již dříve představil, nyní nastal čas na druhý pohled. T430u není typickým představitelem rodiny Think ani Edge, takže co je vlastně zač? Na tuto a některé další otázky se pokusí odpovědět následující článek.

Pod pokličkou

Domnívám se, že k pochopení T430u a jeho záporů či kladů (záleží na vašem úhlu pohledu) je tato kapitolka stěžejní, a proto ji píši hned na počátku:

T430u se sice prezentuje jako ThinkPad Classic, ale jeho kořeny a DNA vypovídají o něčem úplně jiném. Jeho vznik měla na starosti původně divize Edge a později si rozpracovaný produkt převzala divize Think. Sice to vyznívá jako malichernost, ale během článku bude zmíněno několik detailů, které jsou toho důkazem. Je jen na vás, jestli budete T430u vnímat jako „osekaný“ ThinkPad Classic, nebo jako konstrukčně mnohem vylepšený Edge. Mimochodem mi T430u tak nějak podvědomě velmi připomínal S430.

1352687856-62460900 lenovo-thinkpad-edge-s430

T430u a podobná S430

Obecně, porty

T430u je 14″ Ultrabook vzhledem zaměřený na firemní prostředí. Jestli je něco opravdu doménou Ultrabooků, tak je to jejich tenkost a T430u to dokazuje svojí maximální „tloušťkou“ 21 mm. Notebook je zhotoven z kombinace plastu a kovu, přičemž kov je zastoupen opravdu velmi výrazně hlavně na větších plochách (víko displeje, spodní kryt). Při mém prvním setkáním s T430u mě jako první napadlo, že je notebook těžký (1,89 kg) vzhledem k rozměrům, což má právě na svědomí ono výrazné použití kovu. Komu je notebook vlastně určen? To není úplně lehká otázka, ale má jednoduchou odpověď: uživatelům, kteří chtějí Ultrabook, ale aby byl zároveň pracovního vzezření a třeba zapadal do firemního prostředí vybaveného ThinkPady a zároveň je X1 Carbon moc drahý.

ThinkPad-T430u-Laptop-PC-4-Side-Views-gallery-845x475

Konektorová výbava

S pojmem “Ultrabook” velmi často souvisí poměrně chudá konektorová výbava. T430u se samozřejmě nemůže srovnávat s klasickými ThinkPady co do počtu konektorů, ale řekl bych, že pozitivně vybočuje z kategorie Ultrabook co do počtu konektorů. Jak je vidět na obrázku výše, T430u disponuje párem USB 3.0, gigabitovým ethernetem (kterým se každý Ultrabook taktéž nepochlubí), čtečkou paměťových karet a sdruženým audio jackem. Video výstup je zastoupen HDMI plné velikosti (žádné redukce, kvituji!) a DisplayPortem ve variante mini (škoda, zde redukce bude potřeba) a myslím si, že ta zmenšená verze tu není úplně nutná. Ale hlavně, že to HDMI, které je nyní mnohem používanější, je v klasické variantě.

Zpracování těla

Notebook na mě působil poměrně hodně bytelným dojmem. Jak jsem již řekl – víko a spodek notebooku jsou vyrobeny z kovu, zbytek tvoří hrubší matný plast. Jediná nepříjemnost kovu je, že když notebook přinesete třeba v zimě z venku, tak studí, nicméně když není kov na palmrestu, tak je podle mě ještě v pořádku.

Notebook je pevný, nikde nic nevrže, ani se nijak výrazně neprohýbá. Víko se mi zdálo dokonce pevnější než u ThinkPadů Classic – nekroutilo se díky použití kovu. Je to skoro až zvláštní, ale je to snad nejbytelnější notebook, který mi poslední dobou prošel rukama. Bohužel, nic není dokonalé a i zde jsem našel chybu. O to víc mě mrzí, že tak strašně velkou. Na místě, kde se spojuje přední hrana palmrestu se spodním víkem je dost ostrý přechod, který dost tlačí na zápěstí. V situaci, když máte notebook na klíně třeba v posteli, je to opravdu hodně nepříjemné. Myslím si, že toto je velký ergonomický nedostatek, který by se v tomto (následující a nyní již i minulý samozřejmě nevyjímaje) roce neměl objevit.

 t430u-hrana3

Zajímavostí T430u je také to, že používá na spodní straně těla jednu velkou odklopnou plochu, pod kterou se skrývá baterie a pevný disk. Její využití je přirozeně snadný přístup a servis notebooku, ale i pro běžného člověka to může být přínosné, když si chce jen notebook vyčistit od prachu. Uživatel v tomto prostoru krom zmíněného ventilátory s pěkným přístupem opravdu nic významného neudělá.

Notifikační prvky, klávesnice, polohovací zařízení

Jelikož v informačních diodách T430u vychází z rodiny Edge, tak na něm nalezneme podobné rozložení: na víku červenou tečku nad “i”, která indikuje zapnutý/vypnutý notebook, případně režim spánku.

Dále u napájecího konektoru z boku prosvítá nenápadná dioda indikující napájení. Jedinou klasickou diodou, která se nachází na těle, je činnost pevného disku v prostoru mezi klávesnicí a obrazovkou. Ikonka je opravdu malá a nenápadná – stávalo se mi, že jsem ji i hledal. Diod zde tedy mnoho nenajdeme, ale to už vlastně ani na klasických ThinkPadech.

Klávesnice tentokráte vychází z dílen Edge. Rád bych podotknul, že ač vypadá klávesnice na ThinkPadech Edge a ThinkPadech Classic v podstatě stejně, tak je úplně jiná. T430u má „Edge“ klávesnici se všemi klady i zápory a bez podsvícení. Zejména chod kláves není všude stejný, je mírně hlučnější (než Classic). Z dalších věcí, které na této klávesnici moc nemusím, je umístění kláves pro pohyb v dokumentech (PgUp, PgDn, Home, End) a umístění klávesy PrtScr je také lahůdka. Další nešvar je řada funkčních kláves a její rozložení, kde poslepu nenajdete, co potřebujete. Na rozdíl od řady Edge je zde přístupná druhotná funkce až po stisknutí klávesy Fn. Také šedá, která je použita na popisky Fn funkcí, není úplně nejlepší, protože není dobře vidět.

Z polohovacích zařízení je zastoupena dvojice TrackPointu a touchpadu. TrackPoint je jako na každém ThinkPadu skvělý a prakticky bez chybičky, do klávesnice je mírně zapuštěn, což hodnotím kladně, protože se mi s ním příjemně pracuje a redukuje se počet náhodných drcnutí o jeho čepičku.

Touchpad je také dobrý, poslouchá dobře gesta, je tak akorát velký. Hodně mi připomíná ten, který je v S430. Jen ty vroubky by mít nemusel. Také mi přijde, že tyto clickpady mají menší vůli ve svém uložení ale ničemu to nevadí.

Displej

T430u nabízí logicky 14“ displej o rozlišení 1 366 x 768 s obligátní technologií TN. Displej je krásně matný, což je opravdu příjemné pro mobilní používání. Posledních několik generací je doménou ThinkPadů i přes jejich postavení a vysokou cenu nevalná kvalita podání barev a pozorovacích úhlů a to hlavně těch nižších konfigurací (1 280 x 800, 1 366 x 768) a T430u se k nim bohužel hlásí také. Na LCD se tu prostě šetřilo a bohužel neexistuje konfigurace s vyšším rozlišením. Pro méně náročného uživatele to nebude představovat problém, ti náročnější se budou muset porozhlédnout jinde.

Výkon, chlazení

Protože je T430u velice tenká, tak používá nízkonapěťové procesory Intel Core i3, i5, i7 poslední generace. Jejich výkon je na Ultrabook více než dostatečný. Já jsem měl konfiguraci s Core i5 a nestalo se mi, že bych pociťoval nedostatek výkonu. Jediná výkonnostní rezerva je, že neexistuje (aspoň na našem trhu) konfigurace s více než 4 GB RAM. Pro zájemce o vyšší výkon grafického rázu jsou dostupné konfigurace s dedikovanou grafickou kartou nVidia GeForce GT 620M, která zaručuje vyšší kompatibilitu s aplikacemi a disponuje velice inteligentní technologií nVidia Optimus.

Úložiště je realizováno buď běžným pevným diskem o kapacitě 500 GB, či kombinací pevného disku s malým SSD nebo pouze velkou a rychlou variantou SSD s kapacitou 128 GB, což byl i můj případ a notebook byl opravdu velice svižný, a já tak nemusel na nic čekat. Konkrétně se jedná o SSD Samsung, což je opět zděděno od rodiny Edge, Classic ThinkPady mají SSD Intel, který je ještě rychlejší.

Chlazení je na pohled velmi tenoučké, když jsem jej poprvé viděl, tak jsem si říkal, že něco takového tam snad už ani nemusí dávat. Většinu času a nenáročné činnosti se notebook chladí pasivně, případně ventilátor běží na tak nízkých otáčkách, že ani není slyšet. Je poměrně zajímavé, že občas se ventilátor pustil do vyšších otáček a já jsem zkusil jak moc teplý vzduch z výdechu vlastně jde. K mému překvapení nebyl vzduch moc ohřátý. Řekl bych, že vzhledem k teplotě vypouštěného vzduchu nejsou otáčky optimální, ale vyšší. Snad se časem T430u dočká nějaké přepracované mapy rychlostí ventilátoru a stane se ještě chladnější.

Účinnost chlazení mě opravdu udivila a tento pozitivní údiv byl o to větší, že notebook měl v konfiguraci i dedikovanou grafickou kartu, se kterou notebookové chlazení obvykle ztrácí na suverénnosti. Myslím si, že chlazení rozhodně není slabou stránkou T430u, jen by chtělo trochu vyladit k dokonalosti.

Napájení, baterie

Notebook jako typický Ultrabook obsahuje integrovanou, uživatelsky nevyměnitelnou baterii o kapacitě 47 Wh, což není vůbec špatná hodnota. V kombinaci s nízkonapěťovým procesorem to znamená při běžné práci kolem 4,5 hodiny času na baterii. Pokud notebook zatížíme intenzivněji, může to být 3,5 hodiny, ale také 6 hodin při skoro nečinnosti. Dodávaný adaptér má výkon 65 W, což mi přijde příhodné k mobilnímu Ultrabooku. S 90W adaptérem se mi baterie z 5 do 90 % dobila za jednu hodinu a dvacet minut, což považuji za velice příjemný výsledek.

cdeff9bf65b6ec9cf096cfe75120517360201

 • Snowii

  Zdravim, diky za pekny 1. i 2. pohled! mel bych dotaz – v eshopech koukam,z e kombinace male SSD+HDD je SSD cast resena pres mSATA ssd. Je nejaky duvod, proc by toto mSSD uzivatel nemohl po koupi doplnit sam? Diky!

  • Dobrý den,

   Lenovo resi kombinaci SSD + HDD mSATA slotem vzdy – u drtive vetsiny notebooku to ani jinak nejde. Lenovo tak nabizi kompletni hotove reseni a pro neznale uzivatele muze rikat, ze jejich stroje jsou prokazatelne rychlejsi – Ti jsou radi a nic pro to neudelali/udelat nemusi.

   Neni duvod, proc by si to uzivatel nemohl doplnit sam. Sam jsem toho dukazem. Je to uzivatelsky vymenitelna cast. U nekterych notebooku je to ale slozitejsi (ThinkPad rada X) a pokud uzivatel pri vymene poskodi neco, co bude mit nasledne spolecne souvislosti s reklamaci, tak by to mohl byt problem a oficialne se tedy doporucuje vymenu udelat v servisu.

   U T430u je mSATA slot dostupny po vyndani klavesnice. Jelikoz to neni proste odklopeni deklu na jeden sroub jako u rady T classic tak uz bych to nepovazoval za uplne trivialni. Pokud ma ale clovek trochu technickeho citu tak to pro nej ale nebude problem vymenit…

   Adam Ležák

 • Ondřej

  SSD upgrade – chci se zeptat, pokud bych si tento ultrabook koupil ve variantě HDD+SSD a chtěl upradovat, řeší se to výměnou HDD za SSD a ponechání malého SSD, nebo výměnou za malý a odstraněním HDD, nebo výměnou za HDD a odstranění malého SSD? Jaký SSD disk by jste mi do tohoto ultrabooku doporučil? Předem děkuji za odpověď.

  • Dobry den,

   Technicky vzato jsou v notebooku 2 mista pro disk – jeden klasicky SATA (oficialni materialy tvrdi, ze se vejde i 9,5mm vysoky) a druhy mSATA. Je na Vas, jakou kombinaci zvolite.

   Muzete vymenit soucasny mSATA za vetsi a udelat z nej plnohodnotny disk (ne cachovaci jako je v notebooku disribuovan) a tim mit SSD treba pro system a HDD treba na vetsi data.

   Muzete vymenit HDD za nejake SSD a mit tax 2x SSD ale osobne v tom nevidim logiku, protoze 24GB mSATA SSD co tam mate z vyroby by nebylo k nicemu a ta kapacita je smesna pro ukladani dat.

   Muzete vymenit oboje a mit tak 2x velke SSD.

   Za sebe Vam doporucim podle me nejlogictejsi variantu vymenit mSATA SSD za nejake vetsi (64 – 128GB dle Vasich potreb) na ktere date samotny system a HDD samostatne vyuzit na data, ktere nepouzivate tak casto (filmy,…)

   Osobne tuto variantu pouzivam take a jsem spokojen. Pri nejmensim Vam to prinese to, ze pokud nebude HDD vyuzivan, ziskate absolutne tichy stroj nevydavajici (krom pripadneho chlazeni v zatezi) zadny hluk. System a veci, ktere pouzivate casto budou behat rychleji – mnohem.

   Pokud by jste se rozhodl pro variantu mnou doporucenou, tak Vam doporucim po osobni zkusenosti Crucial M4 s rozhranim mSATA ve velikosti 64GB nebo 128GB (ja mam 128GB).

   Pokud budete chtit upgradovat disk klasicke velikosti tak Vam doporucim mnou preferovanou znacku Intel (jiz mam zkusenost s T520 a pul roku neni problem) napriklad Intel 330 nebo Intel 520 zase ve Vami potrebne velikosti.

   Adam Ležák

   • Ondřej

    Děkuji za odpověď. Stále řeším dilema mezi U410, T430u a E530, nicméně tu si budu muset vyřešit sám – zajdu do showroomu a vyberu podle reálné zkušenosti. Přeci jenom řešit displej z recenze moc dobře nejde. Mám tedy jen ještě jednu otázku – pokud bych nahradil mSATA za nějaké větší a HDD odstranil, jak nastavím, aby ho systém nepoužíval jako cachovací, ale jako primární? Přemýšlím spíš o variantě B, tedy že vyměním HDD a cachovací mSATA úplně odstraním.

    • Dilema mezi U410 a T430u chapu ale E530 z teto trojky silne vybocuje uplne jinymi vlastnostmi…

     Co se tyka displeje, zalezi spis na tom, jestli Vam na tom zalezi. Ja notebook pouzivam velmi intenzivne a v okamziku, kdyz clovek jednou okusi neco lepsiho tak mu to zacne dochazet o cem to vlastne ti zkusenejsi uzivatele mluvili. Displej v T430u je opravdu podprumerny, naposled jsem takovy videl v T410i.

     Tim, ze na nej nainstalujete system na nove mSATA tak neni mozne ho pouzit jako cachovaci. Ale tento konkretni priklad nema mnoho logiky – pokud odstranite HDD tak je lepsi pouzit velke SSD (maji lepsi parametry) a to cachovaci treba uplne odstranit jak sam pisete.

     Na druhou stranu se mi zda nejlepsi a take ekonomicky nejvyhodnejsi vymenit male mSATA za nejake vetsi a nechat v notebooku HDD na dalsi data. Sam za sebe musim rici, ze 128GB SSD se mi zda jako minimum ale v zadnem pripade bez dalsiho disku. jen 128GB je podle me dneska proste malo… a 256GB uz je hodne drahe….

     Adam Ležák

     • Ondřej

      Vybočuje, vím :). Já v současnosti používám svůj 7 let stařičký Acer Aspire 5310 takže hledám něco, co bude přesným opakem :D .. proto chci zařízení, které (podle priority): 1) dlouhá výdrž na baterii (alespoň 5h kancelářské práce, 2) pořádná klávesnice, 3) co nejkompaktnější a nejlehčí, 4) vysoký výkon na běžnou práci, multitasking + FullHD videa. Ani jeden z ultrabooků bohužel není natolik bezchybný abych si ho ihned koupil, proto si pořád držím E530, která víceméně všechno splňuje. na U410 mi vadí špatný podklad klávesnice, T430 zas displej, není to med si dnes něco vybírat :D.

     • A proc E530 a ne E430? Pokud ozelite vyssi rozliseni, ktere neni u E430 dostupne tak je dostatecne vykonna a na baterii vydrzi take dost.

      FullHD zvladne kazdy notebook od dob Intel X4500MHD a to uz je spousty let.

      Pokud mate na myslis multitasking beznych aplikaci, tak nizkonapetovy procesor nejspis nebude problem. Me na T430u vykon nikdy neomezil ale je pravda, ze jsem na ni nedelal narocne veci. Napriklad nedavno jsem na X230 s i7 prevadel 35GB video asi za 20 minut – to by T430u trvalo nejspis dele.

      Uprimne receno by Vasim pozadavkum z meho pohledu nejlepe sedel T430s ale to uz je trochu jina cenova…

      Adam Ležák

 • Zbynek

  Nevim jestli mame stejny T430, ale chlazeni u toho meho je hlucne, ventilator bezi porad pri vyuziti CPU prumerne ~35%. Muj predchozi model T400 pri stejnem vyuziti CPU zapnul ventilator zridka kdy.

  • Zbynek

   (4x Intel(R) Core(TM) i5-3320M CPU @ 2.60GHz)

   • Vy ovšem máte klasickou T430, nikoliv T430u. Proto viz. zde: http://www.lenovoblog.cz/2012/09/thinkpad-t430-klasicky-zvenku-novy.html

    Jinak ovšem při využití CPU na 35% nemůžete očekávat tichý chod. Nehledě na to, že nepředpokládám, že jste v T400 měl stejně výkonný procesor. Zkontrolujte zároveň nastavení v Power Manageru – pokud máte aktivní maximální Turbo u procesoru a v případě chlazení maximální udržení výkonu, ventilátor poběží na mnohem vyšších otáčkách vždy.

 • Lukáš

  Dobrý den vlastním tento notebook. Jen by mě zajímalo jestli má někdo problém s tím, že když zavřu víko notebooku tak se stává že se mi lcd umaže od klávesnice. Jestli s tím mám zajít do servisu?

  • Dobrý den, stát se to může a je to celkem normální. Jde o to, že tenké notebooky už mají mezery mezi víkem/displejem a základnou/klávesnicí natolik malé, že při sebemenším tlaku se lehce klávesnice „otiskne“ o displej.