ThinkPad L430 versus ŽárovkaProfi

ThinkPad L430 versus Žárovka

Byl takhle jednou pohodový večer, když se to stalo: multimediálka byla odklizena do šuplete a na její místo byl posazen zapůjčený ThinkPad L430. Natáhl jsem se za L430, rozsvítil lampu na stole a nadále se věnoval hraní. Chvíli po půlnoci jsem se rozhodl jít spát a zavřel víko. Zděšeně jsem spatřil, že plast se pod žárem lampičky mírně roztekl…

Byl takhle jednou pohodový předposlední prosincový večer, když se to stalo. Seděl jsem u svého stolu v běžném pracovním rozložení, tedy na desce dva notebooky. Jeden bývá většinou vypnutý (multimediálka) a běží pouze ThinkPad T41. Onen osudový večer byl však jiný. Neuvěřitelně hlučná multimediálka byla odklizena do šuplete pod stůl se slovy: „Kdo má ten tvůj řev furt poslouchat?!“ a na její místo byl posazen zapůjčený ThinkPad L430. Jen tak jsem se onen večer poflakoval hraním starých her na T41, L430 jsem využil jako nástroj pro komunikaci na sociálních sítích a e-mailu. Jak šel večer dál a nastupovala stále větší tma, nastala potřeba rozsvítit – natáhl jsem se tedy za L430, rozsvítil lampu na stole a nadále jsem se nerušeně věnoval hraní.

Chvíli po půlnoci jsem si řekl, že už bylo těch “tycoonů” dost, a rozhodl se jít spát. Dal jsem tedy vypnout T41, a zavřel víko. Poté jsem vypnul L430. Když jsem ale sahal po víku, zarazila mě vysoká teplota na jeho rubu. Zděšeně jsem spatřil, že plast se pod žárem lampičky mírně roztekl.

 DSC04635-25255B3-25255D DSC04636-25255B3-25255D

Hrubé víko nepoškozené, rámeček se však zohýbal

Druhý den jsem po nahlášení škod v očekávání rozsudku smrti přemýšlel, proč se to stalo a proč mě to nenapadlo: vždyť umístit víko notebooku do vzdálenosti 10 cm od zapnuté žárovky by nikoho úmyslně nenapadlo. Odpověď na první otázku není tak složitá – běžně jsem před lampičku podobně umisťoval multimediálku či T41, ani jednomu notebooku se však nikdy nic nestalo. Může za to jiná konstrukce víka, v tomto konkrétně jeho rubu. Zatímco T41 má po celém rubu magnesitovou desku, respektive multimediálka hliníkové víko a velmi tvrdý plast, L430 má tuto část zpracovanou dost nešťastně – víko je z jedné strany tvořeno vnějším hrubým plastem a z té druhé už znatelně měkčím rámečkem displeje. Ten je pružný a výrazně tenčí, což se však negativně odráží na jeho citlivosti na okolní teplo.

DSC04634-25255B12-25255D DSC04637-25255B3-25255D

Shrnuto: kovovou desku T41 byste lampičkou tavili jenom obtížně, podobně tak hliníkové víko a silný plast na multimediálce, proto mě z dlouhého zvyku (a vlastně i předchozího dlouhotrvajícího obrovského štěstí) ani nenapadlo hrozící riziko. U L430 je ale ještě navíc provedení víka velice laciné, nešťastné a neodolné. Rozhodně to snižuje krédo řadě ThinkPad, do které začínají prosakovat podobné kousky, a které sice nabídnou do kanceláře většinu u ThinkPadů tolik ceněných funkcí za dobrou cenu, ale logicky ztrácejí v oblasti zpracování a mechanické odolnosti.

Na úplný závěr bych vás tak rád upozornil a varoval před tím, co se stalo mně – zkontrolujte si, zdali není váš notebook v těsné blízkosti přímého zdroje tepla! Následky totiž mohou být i mnohem horší než několik zohýbaných plastů – např. poškození antény Wi-Fi a jiné kabeláže, webkamery, v extrémních případech by mohlo dojít až k pokroucení větší části víka a s tím také hrozící nebezpečí pro displej.

Stala se Vám někdy podobná nehoda? Podělte se o ní s námi v diskuzi pod článkem!

 • Antonín Drašnar

  Ahoj. Jo mě se to už stalo. Ale u klasického crt monitoru. Do něj jsem si vypálil doslova díru. :-(

 • Jan Lukeš
  • Tomáš Valenta

   Běžně si na T41 pokládám tácek, když se mi toho nakupí na stole moc – ale polívku bych se asi neodvážil. A teď už určitě ne.

   • Jan Lukeš

    No, ja si v Leo Expressu polozil tu jejich rozpalenou tortilu a docasne se mi zvedlo viko na R400, uz nikdy.

 • Hynek

  Mou T520 mám na kolejích permanentně celkem blízko lampičky a zatím sem nic takového nikdy nepozoroval, ale asi pro jistotu začnu lampičku natáčet jinak :D

  • Tomáš Valenta

   Souhlas! Lepší opatrnost a přeposadit lampu, než mít „rozžvýkaný“ rub notesu – co si budeme nalhávat… :D

 • Článek mi připomněl jeden jiný článek (blogový zápisek) Jirky Zimy: http://notebookblog.cz/technika/postrehy/na-notebooku-se-neji/

 • Petr Vones

  A proto EU zakazuje zarovky :-)

  Trochu podobny problem ma i X220, staci jej nechat chvili s otevrenym displejem na slunci a zacne se ohybat spodni ramecek displeje (viz obrazek v teto http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-X220-IPS-Subnotebook.55639.0.html recenzi). Mozna tim trpi jen nektere serie, ale bohuzel to muzu potvrdit. Zatim jsem to nereklamoval (nevypada to tak hrozne jako na te fotografii, mezera je asi 1.5 mm), navic nevim jestli by novy ramecek nemel opet stejny problem. Projevuje se to i u X230 ?

  • Tomáš Valenta

   Myslím si, že tyhle věci mě jako první doopravdy začínají předsvědčovat v tom, co ostatní tvrdí již dlouho – že ThinkPady už nejsou tím, čím bývaly…

  • Ohledně toho rámečku na X220: je zajímavé, že pár X220 mi už rukama prošlo a podobný problém jsem neviděl na žádné. Navíc můj kolega X220 aktivně používá (venku, uvnitř, v zimě, v létě, mimochodem i na moři) a ani tady jsem nezaznamenal žádný takový problém…

 • Benik3

  Jo tohle se mi stalo s reproduktorem…

 • B@D

  Lkova rada je nestastim… Zakazal by som ju vyrabat. ThinkPad potom straca na znacke (ako bolo pisane v clanku), lebo Lenovo robi rozne klony (Edge), pouziva klasicku konstrukciu v Lkach aj s obycajnymi plastmi… Niet nad osvedcene R, Tcko a pod. ;)

  • Petr Vones

   Zrovna rada R mela take plastove viko, takze by v podobnem „testu“ asi taktez neobstala. Zkouset to (s R51) nebudu ;-)

   • Tomáš Valenta

    Ono také záleží na tom, jak je ten plast kvalitní. Jak jsem zmiňoval – ten vnější na víku (L430) je mnohem tvrdší – má to své důvody, ale stejně je tím pádem odolnější, proto se mu taky nic nestalo. To ten vnitřní rámeček je ale opravdu měkký a jemný až zbytečně moc (T41 má rámeček displeje z jiného plastu, na omak je hrubší). Zde se skutečně šetřilo až příliš. Ještě, že v pokoji moc netopím, nakonec by se mi to rozteklo všechno :-)
    Zajímavé by určitě bylo vyzkoušet, jak by plasty L430 reagovaly při práci venku – někdy v červenci při vysokých venkovních teplotách…

  • Chápu, že ThinkPad je pro spoustu lidí synonymem k RollCage, ale můžete mi věřit, že řada L svůj smysl (a ne malý) má – z pohledu normálního konzumenta je asi nepochopitelná a je hloupost od L čekat to samé co od T, ale pro firmy je to dar z nebes: po vhodné konfiguraci je to totiž notebook, který může stát kolem 12.000 Kč, nabídne dock a většinu business funkcí (takové, které neumí ani Edge) + displej s vyšším rozlišením + lepší záruky a servis. A to je ve světě, kde si firmy při honbě za každou uspořenou korunou pořizují jako pracovní notebooky mašiny typu IdeaPadů G, něco, co se počítá a hodně cení.