Windows 8 na ThinkPadu: touchpad, nebo TrackPoint?

Windows 8 na ThinkPadu: touchpad, nebo TrackPoint?

Zhruba dva roky trvá postupné plošné prosazování clickpadů namísto touchpadů s vyhrazenými tlačítky. Clickpady za tu dobu ušly velký kus cesty a jejich inkarnace na noteboocích s Windows je dnes už minimálně stejně dobrá jako jejich protějšci na jablečné straně. Zároveň již byla konečně vydána finální verze nových Windows 8. Jak spolu tyto dvě věci souvisí?

Poznámka na úvod: článek pouze vyjadřuje moje dojmy z aktivního testování Windows 8 na ThinkPadu T420 a předešlé zkušenosti z testování nefinálních Windows 8 na jiných Lenovo noteboocích. Jak se jich v mé hlavě sešel dostatek, různě se pospojovaly i s jinými dojmy a informacemi z minula, a tak jsem se rozhodl napsat článek.

Evoluce clickpadů

V posledních měsících a letech měli novináři (včetně mě) možnost zkoušet různé generace beztlačítkových touchpadů na noteboocích. Velká řada mi jich prošla rukama, a to ani zdaleka jen na strojích značky Lenovo. Po počátečních šocích a určitých “porodních bolestech”, které se u prvních clickpadů objevovaly, začaly přicházet clickpady mnohem lepších kvalit.

P6080802-25255B4-25255D-25255B2-25255D P7060811-25255B3-25255D-25255B2-25255D

Předně byly napraveny problémy s položeným prstem na virtuálním levém tlačítku (původní clickpady toto nedokázaly odfiltrovat a neustále braly dva prsty jako vícedotykové gesto) – to již dnes běžně možné je. Spousta clickpadů donedávna nebyla schopná táhnout položku pomocí stisknutého pravého tlačítka (ačkoliv s levým jim to vždy dobře šlo) – i toto se napravilo a dnes už prakticky nenarazíme na notebook, který by s něčím takovým měl problém. Neustále roste velikost clickpadů – porovnejte třeba loňské a letošní modely ThinkPad Edge – zde došlo k zvětšení plochy minimálně o čtvrtinu, spíše ještě mnohem víc. Multidotyková gesta dnes také clickpady už konečně bezproblémově poznají a “exekuují” tak, jak si přejete – dříve nebylo nic neobvyklého, že rolování dvěma prsty kolikrát skončilo jako zoom. No a velmi užitečná je rovněž funkce rozpoznání dlaně (tedy clickpad dokáže poznat, zda skutečně chcete prstem hýbat s kurzorem, nebo zda máte na dotykové ploše jen položenou ruku). No a v neposlední řadě se neustále vylepšuje povrch a materiál, ze kterého je clickpad vyrobený.

DSC08862-25255B13-25255D-25255B3-25255D P9110967-25255B3-25255D-25255B3-25255D

Za ideál v tomto směru musím nutně označit clickpad v ThinkPadu X1 Carbon. Ten má více než velkorysou plochu, dodává jej Synaptics, čili má špičkovou citlivost, rychlou odezvu, netýká se ho žádný z výše uvedených problémů. K tomu všemu je vyrobený ze skla, má tedy velmi příjemný, saténový povrch, po kterém se výborně posouvá prstem za všech podmínek. (Možná byste chtěli clickpad v X1 Carbon srovnat s tím z IdeaPadu U300s – ten je sice také skleněný, je však menší a nedodává jej Synaptics, čili není tak dokonalý jako ten v X1 Carbon.)

Windows 8 a clickpad

Dlouhou dobu nikomu nebylo jasné, proč vlastně výrobci přechází na clickpady, když k tomu prakticky nebyl žádný racionální důvod – klasické touchpady, především ty od Synaptics (vždy používají ThinkPady Classic), byly na vrcholu svých kvalit. Nicméně výrobci už samozřejmě dlouho dopředu věděli, že přijde Windows 8, který zásadně mění to, jak operační systém funguje z hlediska jeho ovládání – jak víte, Windows 8 se snaží sloučit počítače, notebooky a tablety (což je z mého pohledu inteligentnější a přirozenější než spojovat smartphony s tablety po vzoru Google či Apple – proč bych s sebou nosil dvě prakticky totožná zařízení se stejnými vlastnostmi a funkcemi, která se od sebe liší prakticky jen velikostí displeje a faktem, že z jednoho si zavolám a z druhého ne; přirozenější mi přijde mít počítač, případně notebook a tablet pro rychlou práci na cestách, kterou na smartphonu neudělám; nehledě na to, že s Windows a x86 procesorem mám zaručenou kompatibilitu používaných aplikací napříč zařízeními a jednoduchou synchronizaci, plus stejné uživatelské návyky). Uživatelské rozhraní tak vedle desktopu obsahuje také určitou nadstavbu (dříve známou jako Metro) uzpůsobenou pro rychlé ovládání na zařízení s dotykovým displejem.

Měl jsem v průběhu testů různých notebooků možnost používat Windows 8 (ať už se jednalo o Ultrabooky, Z500, Yogu nebo momentálně na T420) a kromě naprostého zděšení z nutnosti si zvykat na nový systém (možná vám až překvapivě pomůže Lenovo QuickLaunch) se ve mně objevil nový dojem, který jsem nečekal – bez dotykového displeje je mnohem, mnohem příjemnější nové rozhraní Windows 8 ovládat pomocí clickpadu než pomocí touchpadu (tlačítka už prakticky nepoužijete a jeho velikost už nestačí) či TrackPointu…

TrackPoint versus Windows 8

Na T420 ve volných chvílích testuji finální české Windows 8 Pro a musím bohužel říct, že TrackPoint využijete klasickým způsobem v desktopovém rozhraní, to je pravda – tam se jeho použití nijak nemění. Jakmile ale klepnete na klávesu Start, najednou začnete chápat, že v novém rozhraní se budete cítit přirozeněji s velkým clickpadem a jeho gesty.

Ostatně touchpady ve Windows 8 fungují jinak než pod předchozími Windows. Např. rolování funguje stylem, jako byste používali dotykový displej. Nově tedy pohyb prstů neurčuje směr, kterým se má rolovat, ale směr, kterým se má posouvat obsah, tedy jako na “dotykáči”. Prakticky příklad: pokud jsem na webové stránce, chci rolovat dolů. Normálně byste tedy prsty jeli dolů. Na dotykovém displeji nebo na touchpadu ve Windows 8 ale naopak posouváte prsty vzhůru, směrem, kterým chcete posunout obsah.

Závěr

Jaký je tedy závěr? Tento článek sice není koncipovaný tak, aby z něj vyloženě nějaké závěry vyplynuly, nicméně musím říct alespoň následující: konečně mi dává smysl příchod clickpadů, protože při používání nového rozhraní Windows 8 mi dávají velký smysl, což jsem netušil, dokud jsem finální Windows 8 nějakou dobu nepoužíval na zařízení bez dotykového displeje.

P9111100-25255B3-25255D

Je však zajímavé, že jsem se po tom všem zprvu bál o budoucnost TrackPointu, nicméně uvědomil jsem si, že touchpad (clickpad) a TrackPoint nyní výborně zapadají do nového stylu ovládání Windows 8 a ani jeden teď nemusí “stát stranou” – TrackPoint je jako stvořený pro produktivní práci na klasické ploše, tedy v rozhraní, na které jsme zvyklí ze všech předchozích generací Windows. Naproti tomu clickpad (pakliže nemáme k dispozici dotykový displej) výborně poslouží, pokud se pohybujeme v novém dlaždicovém prostředí Windows 8 (dříve zvaném jako Metro). Paradoxně tak ThinkPad vychází v oblasti polohování vstříc Windows 8.

 • Diagon Swarm

  Také už testuju Windows 8 a v několika zkušenostech se docela rozcházíme – předně mám právě pocit, že ovládání win8 na touchpadu/clickpadu je trochu za trest, protože gesta jsou navržená tak, abych musel často přejíždět celou obrazovku.

  Například gesto pro zavření aplikace (vyjet kurzorem nahoru, stisknout „levé“ tlačítko a pak sjet úplně dolů) – s tím mám na clickpadech docela problém, protože často na nich není dotyková celá plocha, takže se stisknutou plochou začínám třeba v polovině a pak směrem dolů nemám dost místa, abych kurzorem dojel až na spodek obrazovky. Zde vlastně paradoxně vidím jako lepší tlačítkový touchpad, protože tam si mohu aspoň přehmátnout prst během držení HW tlačítka.

  Zdaleka nejlépe mi v těchto myších závodech vychází trackpoint. Neustálé přelétání obrazovky kvůli přesouvání mezi hranami či mezi velkými grafickými prvky totiž zvládá nejrychleji.

  Mimochodem obrácený směr posuvu u touchpadů s Win8 mi připadá nelogický. Vadí mi ta snaha připodobnění k touchscreenu, protože mozek obě aktivity vnímá jinak. Nakonec si směr u touchpadů vrací i v případě notebooků s dotykovým displejem.

  • Je to zajímavé, ale fakt jsme na tom oba jinak – čím déle používám Windows 8 (T420, Yoga, Z500 – vše RTM W8 Pro), tím víc se mi líbí použití clickpadu. Prostě přepínání mezi „Metro“ a desktopem pomocí gesta nalevo je úžasné zkrácení času. Stejně tak zobrazení pruhu Charm gestem u pravého okraje clickpadu. Dále zobrazení možností Metro aplikace pomocí tažení prstu shora dolů…
   Co se rolování týče, s tím už nemám nejmenší problém a je to opravdu jen a pouze o zvyku, nic jiného v tom není. Zpočátku jsem si taky myslel, že je to nelogické, ale to byla opravdu jen síla zvyku – právě to, že ovládáš touchscreen i clickpad stejným způsobem mi obě rozhraní naopak logicky spojuje.
   Musím ale říct, což je asi logické, že Windows 8 jsou ideální na noteboocích, jako je Yoga (případně Twist, X230T apod.) – to spojení, resp. možnost volby, kdy chci pracovat v desktopu a kdy jen (třeba) prohlížet internet v dotykovém rozhraní, mě fakt dostala.
   Ano, Windows 8 jsou o zvyku a já si ještě nepřevyknul, ale nakonec to bude menší problém, než jsem si myslel. Jen nevím, jak se na to budou tvářit lidé se stolním počítačem…

 • mb

  Osobně se spíš kloním k myšlence, že než nějaké vizionářství směřující k Windows 8, má na svědomí rozšiřování clickpadů spíš fakt, že clickpady již několik let úspěšně používá Apple. Ovšem jako vždy, tak i tady sebelepší clickpad bez sw bude k ničemu… K macbooku nemám sebemenší potřebu připojovat myš, k thinkpadu s trackopintem taky nepotřebuju myš, ale notebook jen s touchpadem nebo clickpadem je pro mě bez myši utrpení.