Dlouhodobé zkušenosti s používáním ThinkPad batohuProfi

Dlouhodobé zkušenosti s používáním ThinkPad batohu

 Pokud vlastníte notebook, již jste zcela jistě přišli na to, že je pro vás nezbytný batoh či nějaká brašna. Již rok používám ThinkPad batoh, a proto jsem se rozhodl předat vám své zkušenosti a postřehy ohledně tohoto značkového batohu.

Úvod

Přesněji řečeno se jedná o Lenovo ThinkPad Business BackPack. Je to na první pohled obyčejný černý batoh na notebooky do 15,6″ s cenovkou vyšší, než by člověk možná očekával. Na pohled druhý začne majitel ThinkPadu poznávat nějaké rysy, které jeho notebook s tímto batohem spojují. Může to být zmiňovaný černý industriální design nebo kousek červené gumy na zipu přední ploché kapsy, který evokuje (věřím, že to byl záměr) TrackPoint. Musím říct, že toto je detail, který se mi opravdu líbí. No a pro jedince, kteří si tyto věci nespojí, je tu ještě nevýrazný nápis ThinkPad.

Je tu ještě jedna, řekl bych nejpodstatnější, spojitost: batoh je vymyšlený účelně a prakticky. To je to, co se mi líbí na ThinkPadech – když je někdo vymýšlel, řešil, jak se budou používat a přemýšlel nad praktickou stránkou věci. Právě tuto ušlechtilou vlastnost má tento batoh s černými notebooky společnou.

Fyzické proporce

Batoh jako takový má tři hlavní kapsy a pět vedlejších. Jedna hlavní na notebook, druhá na dokumenty a třetí na příslušenství. Zipy jsou kovové a docela masivní – určitě bych se nebál jejich mechanického poškození. Má to ovšem i jednu nevýhodu, která mě osobně umí rozčílit k nepříčetnosti: táhla zipů o sebe při chůzi umějí klepat, tomu se dá snadno zabránit, pokud se naučíte je nechávat ve správných pozicích, čímž tento neduh eliminujete.

Oddíl pro notebook

Kapsa na notebook se nachází přímo na vašich zádech. Uvnitř se nachází standardní měkká ochranná přihrádka. Ta působí jako opravdu dobrá ochrana pro notebook, uvnitř je vystlána povrchem, který je měkký, hladký a má krátký chlup. Marketing tomuto materiálu říká SafePORT, který v tomto případě musím pochválit, působí na mě velice hodnotně a kvalitně. Tato kapsa má také standardní kšandu pro zajištění notebooku shora, fixuje se suchým zipem. Ochranou přihrádku nabízí v různých kvalitách mnoho batohů, ale Lenovo zde nabízí první chytré řešení. Kapsa na svém dně uchovává vyjmutelný gumový nárazník, který tlumí dopad notebooku, když ho vkládáte do batohu, ale také tlumí nárazy a pády zdola. Je to velice chytrá věc, která notebooku ušetří velice mnoho drncnutí na nejkritičtějším místě. Ještě bych chtěl zdůraznit, že do této části pro notebook se vejdou notebooky i dva – jeden do ochranné přihrádky a druhý do prostoru před ní, kde už počítač není chráněn, ale občas se toho dá využít na přenesení vícero notebooků. Konkrétní zkušenost mám s T520 a T410 najednou a nebyl sebemenší rozměrový problém. Batoh se trochu pronese, ale nouzově se tak dá použít bez problémů. Také je zajímavá taštička, kterou tu standardně najdete, sám ji nepoužívám, ale domnívám se, že je určena pro přenášení adaptéru – zajímavá věc, pokud adaptér nevyndáváte 20x denně jako já.

Střední oddíl

K prostřednímu oddílu na dokumenty toho není mnoho co říci. Je to oddíl velikostně vhodný na desky, sešity, dokumenty. Je tak zamýšlený, a proto do něj nedáte nic moc jiného, než podobně tenké věci, aniž by vám nafoukly celý batoh. Toto oddělení je rozděleno do dalších třech tenkými látkovými přepážkami.

Oddíl na drobnosti

Dostáváme se k nejpestřejšímu oddělení batohu. Je jím oddělení na příslušenství. Nachází se zde více menších kapes.

 • Jmenovitě 2x větší plochá kapsa,
 • 3x místo na vizitky,
 • 3x tužka,
 • jedna větší a objemnější kapsa (třeba na pevný disk),
 • jedna plochá kapsa velikostně vhodná na CD.

Nachází se zde ale ještě jedna, pro mě nejzajímavější. Tou je přihrádka přesně na míru pro UltraBay příslušenství. ThinkPad uživatel dost často používá nějaké příslušenství tohoto druhu (třeba rámeček na disk), ale zároveň nechce nechávat mechaniku doma, protože se prostě občas může hodit. UltraBay příslušenství má poměrně specifický, neskladný tvar a zároveň je potřeba jej uchovávat v bezpečí před poškozením nárazy, škrábanci a podobně. Toto je pro ThinkPad uživatele opravdu velké plus, sám to oceňuji každým dnem.

V tomto oddíle se ještě nachází drobný háček na klíče či něco podobného. Všechna tato místa, která jsem vyjmenoval, jsou na stěnách oddílu a přirozeně zde vzniká místo na dně, kde já osobně nosím adaptér.

Další drobná místa

Batoh oplývá dalšími pěti oddíly. Jedním z nich je takzvaná tajná kapsa, nachází se v blízkosti beder a její výhodou je, že se do ní nedostane nikdo bez vašeho vědomí. Prostě je pro zloděje těžší ukrást vám peněženku.

Druhá je extrémně plochá kapsa přístupná mimo hlavní oddíly. Je vhodná zejména na smotané kabely. Mojí výtkou by bylo, že je zbytečně mělká, ale na kabely je takřka ideální.

Třetí oddíl je velmi specifický a například pro mé potřeby zbytečný. Je jím podlouhlá kapsa, ve které se nachází tvrdý podklad s možností uschování CD. Bohužel, místa na CD jsou zde jen dvě a jsou až příliš úzká. V konečném důsledku si nejsem vůbec jistý, jestli jsem smysl tohoto prostoru pochopil správně. Podklad je k batohu napevno přidělán pomocí gumy, tudíž ho neodstraníte bez nenávratné změny.

Čtvrtý a pátý oddíl jsou si navzájem podobné, avšak významně jinak řešené postranní kapsy. Když máte batoh na zádech, tak kapsa, která se nachází vlevo, je shora otevřena a pokud ji rozepnete zip, tak se dá otevřít. Mezi ní a batohem se roztáhne síťka. Tímto se kapsa transformuje ideálně pro přenášení lahve. Vejde se do ní i 1,5l PET. Na pravé straně je kapsa, která se takto nedá použít a je shora uzavřená, hodí se například pro přenášení myši.

K čemu batoh nevyužijete?

Z popisu všech oddílů vyplývá, že batoh nedokáže být univerzální, protože je opravdu jen na notebook a dokumenty. Pokud se v něm pokusíte přenášet objemné věci, jako třeba oblečení nebo nestandardní technické hračky, tak se batoh deformuje, protože se nedokáže nafouknout.

Celkové provedení batohu

Přesuneme se k celkovému provedení batohu. Hned na začátek si opět neodpustím jeden mínus: na batohu je jako hlavní materiál použito zcela syntetické vlákno, to je samozřejmě příjemně odolné proti dešti, ale nepůsobí hodnotně. Měl jsem dřív batoh, který byl zcela jistě také celý syntetický, ale jeho materiál byl příjemnější a působil hodnotněji. Je to opravdu velký rozdíl.

Zevnějšek batohu obsahuje zase jedno velice chytré řešení: spodní strana, která se dotýká země, je tvořena tvrdým plastem, který nijak nenarušuje vzhled, ale plní svojí funkci a tou je zase ochrana. Zabraňuje hlavně poškrábání a protržení. Přínosem je také to, že povrch této strany vypadá po roce stále skoro jako nový, což je u jiných batohů častou bolístkou. Dalším šikovným řešením je, že prvních asi deset centimetrů od země je batoh potažen koženkou. Zaprvé takto vypadá batoh hodnotněji, za druhé to zabraňuje proniknutí vody – položíte-li si batoh např. v autobuse v zimě na zem plnou vody, udělá toto řešení svoji práci. Koženka je také na ručním madlu a ramenních popruzích – tam už je ale víceméně jen designovou záležitostí. Když už jsme u těch popruhů, neodpustím si říci, že nejsou nic moc. Vzhledem k ceně, mi nepřijdou příliš ergonomické ani dostatečně vypolstrované a dokonce nemají ani hrudní popruh.

Po roce

Po roce už mám v levém popruhu výrazně zmačkán molitan, je to pravděpodobně tím, že batoh přenáším relativně často jen na levém rameni, ale toto mohl prostě výrobce pořešit lépe. Umělé vlákno se zatím nikde netřepí, ani ve švu popruhů. Na spodním plastovém krytu je jedna malinká prasklinka, která vznikla z neustálého ohnutí. Na mé poměry je batoh po roce intenzivního používání ve velice dobrém stavu.

Závěr

Batoh jsem si vybral hlavně kvůli jeho jedinečným vychytávkám, designu, který mám rád, a příslušnosti k značce ThinkPad. Poskytuje vynikající ochranu notebooku, chytrá řešení, a proto jsem ochoten mu odpustit některé ergonomické nedodělky. Přál bych si, aby jeho příští generace tyto nedodělky vyřešila, pak by byl téměř dokonalý.

P.S.

Když jsem si tento batoh kupoval, hledal jsem jeho fotky – jak vzhledu, tak jeho uspořádání. Nenašel jsem jich množství, jaké jsem si představoval, případně ne v takové kvalitě, abych si prohlédl detaily. Proto se pokusím k článku přiložit pokud možno co největší galerii mých vlastních fotek – celkových i detailních – aby si mohl potenciální zájemce prohlédnout, co je libo (na rozdíl ode mě). Omluvte jejich případnou neprofesionálnost.

Fotogalerie

Fotografie jsou uloženy v následující fotogalerii a zaměřují se spíše na kvantitu:
http://adamlezak.rajce.idnes.cz/ThinkPad_business_backpack/

 • Používal jsem nějakou dobu poměrně „sofistikovanou“ brašnu ThinkPad, tuším ještě z dob IBM, a měl jsem z ní prakticky stejné pocity a zkušenosti jako Ty. I tam se přemýšlelo v každém ohledu a až jsem upřímně občas žasl nad různými vychytávkami, kapsičkami a oddíly.
  Osobně si myslím, že je nylon dobrá alternativa, ačkoliv ani na mě nepůsobí příliš hodnotně. Brašna, o které jsem psal výše, měla úplně stejné provedení, tedy nylon s trochou kůže. Z mých zkušeností vyplývá, že je nylon lepší proto, že se jednodušeji čistí a je odolnější proti škrábancům a podobným poškozením (netvrdím, že je odolnější jako takový, ale po delším čase náročného používání vypadá lépe než kožené povrchy).

  • Adam Ležák

   Proto mam znacku ThinkPad rad, nepremysli se nedjrive nad designem a pak az vsechno ostatni… Uplne s tebou souhlasim, nicmene si myslim, ze konkretne na tomto batohu ten nylon nevypada hodnotne, rekl bych, ze je to z velke casti lacinym vzorem. Mel jsem kdysi brasnu, ktera byla take jen z umeleho vlakna (vice druhu/povrchu) se stejnymi vlastnosmi ale bylo rozhodne hodnotneji a vzhledneji zpracovane.

   • Ještě mě napadla jedna věc (když jsem článek teď procházel), ve které se rozcházíme – na batozích nemám rád dodatečné popruhy a pásky, jakou jsou právě ty hrudní nebo břišní. Hrudní jsem se po 4 letech nošení batohů už naučil používat (navíc mám teď outdoorový batoh Boll, kde tohle všechno je prostě špičkově provedené, navíc má skvělé popruhy), a tak mi přestal vadit, ale břišní ze 100 případů využiju tak 2-5x (to když už mám opravdu velmi těžký náklad) a šíleně mi jinak vadí. :-)

    • Adam Ležák

     Az tak mnoho se nerozchazime, na tomto batohu bych brisni pas asi ani nechtel, byl by tam zbytecny a zbytecne narusuje vzheld. Ale hrudni, vzhledem k jeho rozmerum a nic moc popruhum bych chtel. Problem je, ze jsem z meho jineho hobby zvykly na precizni outdoorovou, nekdy az militarni vystroj, takze podle toho to srovnavam, vcetne tech popruhu :-) Souhlasim, ze kdyz je tezky naklad, tak se hodi i ten brisni. Dva notebooky uz neco vazi a neni to pro me uplne vzacna prilezitost. Jinak, kdyz uz zminujes tu znacku, ten batoh, ktery jsem mel driv a srovnaval jsem, tak byl Dicota take off sport ci tak nejak…

     • Já měl taky Dicotu, konkrétně Venture – prostorný, velký batoh, dobře chráněný oddíl na notebook, ale zbytečně tvrdě vystlaný (žádná měkká látka), zbytečný břišní pás (byl celkem k ničemu a pak jen překážel – u toho Bollu aspoň funguje, jak má), ale hlavní nedostatek: měkké popruhy na ramena, které se navíc na okrajích velmi rychle třepily.

     • Adam Ležák

      Ja byl se svou dicotou pomerne spokojen, chybelo mi vice kapsicek na drobnosti a oddeleni na dokumenty. Mela lepe zpracovane popruhy a hrudni sponu. Po roce jsem reklamoval kvuli drobnostem a upgradoval na TP batoh. Nektere kapsy me na ni zase vyhovovaly vice, ale vetsina ne…

      V te dobe (s tou dicotou) jsem mel 16″ notebook, ktery se taktak vesel, proto jsem ho nenosil v ochranne kapse (to bych ten batoh uz nezapl) ale pred ni a v te kapse dokumenty. Nestastne reseni ale ja to prezil a na notebooku se to nepodepsalo… Pak uz jsem v dicote nosil T410 a to bylo samozrejme uplne v poradku…

    • Petr Vones

     Nekolik let uz mam Deuter Giga 2 a jsem spokojen. Kupoval jsem jej na ThinkPad R51, ktery naprosto presne zapada do vyndatelne notebookove kapsy. Horsi uz je to s temi dnesnimi 16:9, X220 se tam musi dat na vysku (na sirku prebyvaji cca 3 cm), takze uz nesedi uplne dobre. Kdyz se batoh vice utahne tak alespon nepada z jedne strany na druhou.

 • vtousek

  Zajímavý článek. Také mám tento batoh a také mám pár postřehů. Už ho mám asi 2 roky a je pravda, že lepší by být mohl, ale třeba popruhům nemám, co vytknout, snad až na to, že nemají hrudní popruh. Jeden rok jsem batoh používal asi 4x týdně, druhý rok maximálně 2x týdně a jsem spokojený. Jediný problém je to, že jsem do jeho předních kapes dával hodně věcí a teď je takový vytahaný, ale to je spíš zacházením než batohem. Nylon mám místy už potrhaný, ale to je také zachézením… při běžném nošení vypadá ten nylon skoro jako nový. Co ale musím říct, ulomily se mi 2 zipy (ty koncovky).
  Kapsa se mi zdá ideální na 15″ notebook, ale můj nový 13″ notebook v té kapse trochu plave. Celkově z něj mám ale dobrý pocit a určitě bych si koupil i další verzi, pokud ji Lenovo vydá.

  • Adam Ležák

   Co se tyce popruhu, tak jsou dost obycejne tvarovane, urcite by se daly najit mnohem lepsi nez tyto naprosto obycejne tvary – hlavne ergonomictejsi. Ja batoh pouzivam kazdy den a to dost intezivne a co se tyce nejakeho opotrebeni, tak samozrejme znat je ale musim rici, ze mnohem mene, nez bych cekal. Ano, nylon ztraci casem tvar a zrovna me napada jeste jedna vec, kterou jsem do clanku zapomnel vepsat – kdyz ma clovek v predni kapse vice prislusentsvi a notebooku v batohu neni, tak neudrzi rovnova – nekdy me to stve. Zrovna u tech koncovek zipu bych to opravdu necekal, takto masivni jsem jeste na obycejnem batohu nevidel.. Kapsa je opravdu na 15″ – konec koncu je to ve vlastnostech produktu, ma T410 s 9cell baterii tam pasovala krasne akorat na vysku mela vice prostoru, T520 s 9cell uplne presne a nynejsi T420si trochu plave ale rozhodne me ani ji to nedela problemy. Pokud Lenovo vyda dalsi verzi, ktera vychyta soucasne nedostatku, a zachova to dobre, tak si u me urcite najde kupce :-) Premyslim, ze z obcasnych duvodu koupim jeste nejakou levnou verzi ThinkPad brasny pres rameno… Neni to podle me spatna investice….

   • vtousek

    Coz ano, mate pravdu, ze je to batoh pro 15″ notebook… a vlastne to, ze plave mi ani nevadi koneckoncu puvodne jsem ho kupoval pro 15″ notebook, poté jsem si koupil V370ku, takže proto… a casem planuji i koupi nektereho ze 14″ thinkpadu s 9-cell baterii, takze casem by to mohlo byt akorat. S tou rovnováhou máte pravdu, ale to mě až tolik neštve, stejně batoh používám jen na přesun notebooku (stěhování z koleje a na kolej. Mimochodem jsem teď zpozoroval, že se mi zevnitř i zvenku z jedné strany u zipu odtrhla látka a je vidět ten materiál, co je mezi vnitřním a vnějším nylonem :D.
    O brašně jsem také přemýšlel, ale pro mě to asi nebude mít smysl… kdysi jsem koupil 13″ brašnu za 400 Kč s doživotní zárukou a dodnes ji používám.

 • Michael Ruml

  Článek fajn, informace hodnoté, nicméně čeština dostala vážně zabrat.

  • Článek jsme ještě prošli a trochu poupravili. :-)

  • Adam Ležák

   Omlouvám se, normálně píši na EN klávesnici, což je jedna věc, která umí udělat své, když musím psát text s diakritikou a druhou věcí bylo, že jsem článek psal ve velmi silné časové tísni (proto jsem nestihl překontrolovat pravopis ani automaticky) a byl jsem rád, že jsem to stihl (jinak by vyšel asi o týden déle). Můžu Vám slíbit, že se pro příště polepším.

 • Mar Key

  „ThinkPadí“ batohy mají jednu zásadní nevýhodu, kterou jsou pro mě nepoužitelné – zipy nejsou voděodolné a v dešti propustí vodu.

 • Hynek_Rehacek

  Co se týče té přední kapsičky ve které je ten pevný kus na gumě s přihrádkama, je to nejspíš ta věc, kterou na oficiálním webu nazývaji Airline ticket and passport holder. Nedokážu si ale představit, jak bych té kapse svěřil pas :D ideální způsob jak o něj přijít.

 • Lenovo Lover

  Batoh mam a je to nejlepsi batoh na NB co jsem kdy mel. Great

 • Honza

  Tenhle batoh mám momentálně třetím rokem, můžu jen potvrdit vše napsané v recenzi, přidám jen pár postřehů, batoh používám jako primární a často jediné zavazadlo pro přesuny z domu na kolej a zpět, takže minimálně 2x týdně jej nacpu i méně skladnými věcmi, než pro které byl navržen, například v článku zmiňované oblečení. Doplatily na to zatím jen koncovky zipů. je to sice masivní plechařina ale pokud často rvete batoh nadoraz tak se při zapínání koncovka postupně ohýbá až jednoho krásného dne uletí úplně, no a taky se mi začíná třepit jeden popruh ale nic dramatického to není. Příjemně překvapila odolnost vůči vodě, i při intenzivním dešti bylo uvnitř vždy sucho. Celkově po třech letech, troufnu si říct velmi intenzivního používání velká spokojenost, přidat ergonomičtejší popruhy a bederní pás a snad není co vytknout.

  P.S. Celkem mě překvapila současná cena, ve stejném obchodě kde jsem ho kupoval je teď o cca 300,- dražší.

  • Honza

   Jen jsem zapomněl k těm koncovkám zipů, ulomily se mi 2, první na hlavní kapse asi po dvou letech provozu, druhá na kapse na dokumenty včera, takže to není nic dramatického a při používání batohu pouze na NB + dokumenty to myslím nehrozí.