20 zajímavostí o noteboocích ThinkPadProfi

20 zajímavostí o noteboocích ThinkPad

Na oficiálních mezinárodních blozích Lenovo se objevil v den 20. výročí značky ThinkPad, tedy 5. října 2012, článek představující 20 zajímavostí o těchto noteboocích. Dostali jsme tip, že by bylo vhodné článek přeložit do češtiny pro všechny, kteří tento jazyk neovládají. Nuže, zde je!

 

 1. Původní inspirací pro design notebooků ThinkPad se stala japonská krabička Bento (pozn. autora: jedná se o tradiční krabičku na jídlo zabalené s sebou nebo z domu).
 2. Název “ThinkPad” se inspiroval v roce 1991 mottem “Think” vyraženým na kožených obalech kapesních poznámkových bloků, kterými své zaměstnance rozdávala IBM.
 3. Původním ThinkPadem byl vlastně tablet. ThinkPad 700T ovládaný perem, uvedený v roce 1992, byl navržený jako ploché zařízení z jednoho kusu (pozn.: z dnešního pohledu klasický tablet), na kterém lidé mohli psát. Více v anglickém videu zde.
 4. Inspiraci našel ThinkPad také v automobilovém průmyslu, díky čemuž každý notebook ThinkPad disponuje “airbagem” – systémem aktivní ochrany disku, který registruje náhlé pohyby a chrání disk. Většina ThinkPadů také nabízí vnitřní kostru RollCage z hořčíkové slitiny, která chrání hlavní vnitřní součástky před poškozením.
 5. Materiál, který tvoří novou generaci kostry RollCage, je použitý také na vnějších částech letadel nebo monopostů formule F1.
 6. Jeden z inženýrů Lenova pozoroval sovu bezhlučně létat vzduchem a následně na základě tvaru jejích křídel navrhl tvar lopatek ventilátoru v notebooku. Výsledkem bylo účinnější a tišší chlazení.
 7. ThinkPad 701C má výsuvnou klávesnici plné velikosti (proto dostal přezdívku “motýlek”), která je širší než samotný notebook v zavřeném stavu. Více o designu ThinkPad se můžete v angličtině dozvědět z blogu Davida Hilla, viceprezidenta korporátní identity a designu Lenovo zde.
 8. Skládací klávesnice v “motýlkovi” ThinkPad 701C je všeobecně považována za mistrovské dílo v oblasti designu, proto je také od roku 1995 tento notebook vystaven v Muzeu moderního umění v New Yorku.
 9. Výzkumník společnosti IBM dostal neobyčejný nápad s rozkládací klávesnicí, když se svou dcerou skládal puzzle. Rozdělil klávesnici do dvou spojených bloků, které se při otevření displeje roztáhnou a naopak složí při jeho zavření. Klávesnice ThinkPadu 701C představuje významný technologický posun, protože umožnila vměstnat plnohodnotnou klávesnici do malého notebooku.
 10. Ve filmu Zlaté oko z roku 1995 můžeme krátce vidět Jamese Bonda používat ThinkPad 701 (zhruba v čase 51:22) na briefingu s Q v jeho laboratoři.
 11. ThinkPad 701 si zahrál také ve filmu Krvavý diamant (2006), kdy ho používala novinářka Maddy Bowen (Jennifer Connelly).
 12. Ve filmu Transformers 3 je Autobot “Brains” (který byl dříve Deceptikonem) ve skutečnosti ThinkPad Edge.
 13. Nespočet ThinkPadů se používá během vesmírných misí. Poprvé se ocitly ThinkPady na palubě raketoplánu Endeavour, když 2. prosince roku 1993 letěl na opravu Hubblova vesmírného teleskopu.
 14. V roce 2009 ThinkPad T400s přežil přejetí 12tunovým nákladním vozidlem pro převoz radaru.
 15. Spousta notebooků ThinkPad prošla armádními testy MILSpec, zatímco konkurenti k tomu potřebují speciální odolné verze svých strojů.
 16. Nový povrch touchpadů v ThinkPadech, který přišel v roce 2009 spolu s T400s, se inspiroval inovativním systémem čtvercových dlaždic Tenji, který usnadňuje pohyb zrakově postiženým chodcům na vlakových stanicích a chodnících v Japonsku.
 17. Unikátní tvar kočičích tlapek se stal inspirací pro gumové nožičky na spodní straně ThinkPadů.
 18. V roce 1999 se stal ThinkPad prvním mini notebookem, který vážil méně než tři libry (1,36 kg), ale nabídl standardní konektory a klávesnici s 95% velikostí.
 19. V roce 2009 byla uvedena první dvoumonitorová mobilní pracovní stanice ThinkPad W700ds.
 20. Každý notebook ThinkPad je v podstatě vybaven vlastním IT týmem. Za modrým tlačítkem ThinkVantage se totiž skrývá celý arzenál nástrojů ThinkVantage, které pomáhají s obnovou počítače a řeší problémy, když jste na míle daleko od svého IT oddělení.

 

Zdroj: http://blog.lenovo.com/news/20-fun-facts-about-the-thinkpad

 • mb

  Dvacátý bod bych zrevidoval. Modrá už v Číně hodně dlouho nefrčí.

  • Ono by se těch věcí našlo víc, ale upravovat nic nebudeme – jedná se o překlad původního článku, nic víc, nic méně (jen s pár poznámkami).

   • mb

    Jistě by se našlo, o tom žádná… Jen mi přišlo zvláštní oslavovat 20 let něčeho, co už vlastně neexistuje a vyrábí se jen více nebo méně zdařilé napodobeniny.

    • mato

     nemozes to brat takto. tie notebooky nemozu zostat rovnake, jednak tam je iny HW atd.. ale rollcage tam stale je, stale to je pevne a kvalitne tak neni o com..

     • mb

      Myslím, že můžu. Když jsem si dřív šel koupit Thinkpad, tak jsem dostal Thinkpad. Dneska dostanu jen nějakou variaci na Macbook s některými rysy Thinkpadu – a z mého pohledu to vypadá tak, že převažují věci, které mi na Macbooku vadí a chybí věci, které jsem měl rád na Thinkpadu.

 • JR

  Já bych to s tím Lenovem tak špatně neviděl. 3,5 roku jsem používal T61 a nyní rok T420. Pokud můžu zhodnotit, tak v celé řadě věcí šla kvalita nahoru, ne dolu.

  • Vidím to hodně podobně. Já mám ale kratší zkušenosti: 5 měsíců nepovedená SL400, přes 2 roky R400 a nyní rok T420s – lepší panty, lepší lícování konstrukce, lehčí provedení, z krabice lepší záruka… Na druhou stranu hlučnější chlazení. Jinak je většina věcí (pro mě) lepší, určitě ne horší.

 • Mar Key

  Bohužel si Lenovo řeklo, že dvacet let stačilo a výročí oslavilo zprzněním klávesnice, která se jen s minimálními úpravami udržela 20 let a všichni profesionálové (tj. uživatelé využívající TP dlouhodobě ke své profesi) o ní léta pěli ódy…

 • Pingback: Slavíme 15 let ThinkLight, 10 let APS | Lenovo Blog CZ()