ThinkPad T430: klasický zvenku, nový uvnitř (test)Profi

ThinkPad T430: klasický zvenku, nový uvnitř (test)

Už jsme otestovali pořádnou řádku nových ThinkPadů Classic, ale ten „nejklasičtější“ zástupce ze všech nám ještě chyběl: 14″ model řady T, T430. Ten se nám konečně dostal do rukou, abychom si ho důkladně a po všech stránkách otestovali ve skutečně velkorysé konfiguraci (i7, nVIDIA, SSD, HD+).

ThinkPady T jsou vlajkové lodě profesionálních pracovních (případně až korporátních, chcete-li) notebooků společnosti Lenovo. Drží si tradiční černý vzhled i ergonomický design, významně nadstandardní odolnost díky konstrukci kombinující kovové slitiny a speciální plasty a k dostání jsou dlouhodobě ve 14″ a 15″ provedení, přičemž „čtrnáctka“ nabízí také odlehčenou, tenkou a lehkou verzi s koncovkou „s“. To jsou ale všechno informace, které čtenář tohoto článku s největší pravděpodobností zná. A pokud ne, více najde v článku, který se zabývá celým portfóliem notebooků Lenovo.

Obecně se má za to, že nejklasičtějším představitelem této řady je právě 14″ varianta, v tomto případě model T430, která přináší plnohodnotný výkon, veškeré příslušenství, spoustu baterií, rozšiřitelnost i konektivitu typickou pro řadu T, avšak v menším provedení, které je výrazně vhodnější na přenášení než (de facto) pracovní stanice, případně DTR s 15″ úhlopříčkou, T530. Pro náš dnešní test jsme získali finální český kus nového ThinkPadu T430 v královské výbavě, ve které nechybí špičkové business dvoujádro Intel Core i7 Ivy Bridge, 8 GB operační paměti, dvojice grafických karet (integrovaná Intel i dedikovaná nVIDIA s technologií Optimus), velice rychlý SSD disk Intel, 9článková baterie a příprava pro 3G modem.

Kromě toho, že si dnes T430 otestujeme a představíme, se také zaměřím, kde to půjde, na rozdíly oproti předchůdci T420, kterého dlouhodobě používám coby služební notebook.

Vzhled a konstrukce

V oblasti vzhledu nedošlo od předchůdce k žádné výrazné změně, ale to se popravdě asi ani neočekávalo: T430 zachovává jednak na pohled stejný design, kdy je celé šasi úplně černé a matné, zadní strana víka displeje má „pogumovaný“, tzv. „soft-touch“ povrch, na který jsme léta zvyklí, rub základny není z hrubého, ale saténově matného plastu (i to je typický rys 14″ ThinkPadu T). Až po otevření víka displeje na nás vykouknou plasty s hrubou povrchovou úpravou, která se však oproti loňsku zdá zase o maličko jemnější a příjemnější na dotyk. Dodám ještě, že boky a čelo základny jsou tradičně zkosené a nově tyto linie nenarušují žádné příliš „industriální“ výstupky. Notebook tak působí stále jako profesionální ThinkPad, nicméně – podobně jako T430s – s konečně zcela čistým designem.

P9070893-25255B3-25255D P9071006-25255B3-25255D

Poznámka: Stejně jako u ostatních nových ThinkPadů se mi i u T430 zalíbila nová politika štítkování a servisních značek. Lenovo už čistý vzhled nekazí ani na rubové straně, kde jsme tradičně vídali nevzhledné nálepky se sériovými čísly, „machine numbery“, regulačními známkami, licenčními štítky Windows a potiskem indikujícím, co která krytka ukrývá a co který šroubek odkryje. Poté, co licenční štítky Windows zmizely pod baterii, přišlo letos příjemné přesunutí také všech ostatních štítků na stejná místa. No a veškeré servisní značky jsou buď pouze vyražené, nebo nanesené černou lesklou barvou.

 P9070968-25255B3-25255D P9070960-25255B3-25255D

Notebook zachovává pořád tu samou konstrukci jako předchozí generace. V základně se pod vrchní slupkou z černých plastů vyztužených uhlíkovými vlákny skrývá kovově šedá (a kovově tvrdá) kostra RollCage ze slitiny hořčíku. Do ní je napevno zasazená základní deska a zvětšená ocelová lůžka pantů víka displeje. Samotné víko už využívá RollCage nové generace v podobě plastů, které kombinují uhlíková a optická vlákna. Výsledkem toho je konstrukce, která v žádném bodě nezklame: základna je velice pevná a to samé se dá tvrdit o víku displeje (subjektivně je asi ještě pevnější než minulá generace – že by kvůli zvětšeným pantům?). Jen kus, který jsem měl na test, při silném úchopu místy drobně povrzával, což jsem zažil naposledy před dvěma lety.

Modrá je dobrá… ale už ne pro ThinkPad

Dokonce jsem si už byl schopný zvyknout také na fakt, že ThinkPady už definitivně vyřadily ze svého vzorníku modrou barvu, a tak zůstala kombinace černé s bílými prvky a červenými detaily (výjimkou je už pouze prostřední tlačítko TrackPointu). Nostalgicky nad tím musím zamáčknout slzu, protože modrý Enter prostě k ThinkPadu patřil, ale časy se mění a tragédie to není. Jen na klávesnici bych opět modré popisky vedlejších funkcí ovládaných klávesou Fn ocenil. Nicméně abych byl spravedlivý, těch vedlejších funkcí už je jenom pár a všechny jsou jasně odlišené tím, že se jedná o piktogramy namísto popisů. Očividně i na to se dá dívat z různých úhlů pohledu, na což jsem přišel až dnes. Černému, zapadlému tlačítku dříve s nápisem „ThinkVantage“, které dnes spouští SimpleTap, ale na chuť stále přijít nemůžu. Kdyby tak aspoň bylo uživatelsky nastavitelné, ale snad i toho se dočkáme.

Stále méně diod

T430 pokračuje v trendu ThinkPadů 2012, a tak nám opět ubyla jedna indikační dioda. Jako u ostatních modelů se jedná o vyhrazenou indikaci Bluetooth, nově jsou totiž všechny bezdrátové adaptéry indikované jedinou společnou diodou, což ale já osobně vítám, protože jsem nikdy neměl potřebu zkoumat každý samostatně v podobě diody. Nehledě na to, že to – předpokládám – sníží náklady na výrobu, kdy se úplně původně dělaly indikátory s Wi-Fi, Bluetooth a 3G (+ kombinace uvedených pro modely, které ten či onen adaptér ve výbavě neměly). Když ubyla samostatná indikace 3G, existovaly už jen dvě diody. Teď tu máme jen jednu. „U mě dobrý!“

P9070910-25255B3-25255D P9070894-25255B3-25255D

Velká loga táhnou

Pokud jste si všimli, 15″ ThinkPady (no a pak taky všechny Edge) měly vždy větší loga na svém těle než menší varianty – zřejmě kvůli proporcím, aby jejich velikost odpovídala. Tak s tím se Lenovo rozhodlo udělat krátký proces, a tak po vzoru řady L také T430 přichází s plnou velikostí loga ThinkPad i Lenovo (na opěrce zápěstí a zadní straně víka). Na tuhle změnu žádný vyhraněný názor nemám, jelikož po původním stavu překvapení následoval jen nezvyk a teď jsem ve fázi, kdy se mi to líbí.

P9070916-25255B3-25255D P9070926-25255B3-25255D

Drobná konstrukční vylepšení

Jak jsem se zmiňoval, zvenku notebook vypadá až na pár drobností stejně jako předchůdce, resp. tak, jak by ThinkPad Classic vypadat měl. Změny najdeme uvnitř, takzvaně „pod pokličkou“ a – ačkoliv nejsou významné – posouvají T430 podobně jako ostatní modely letošní generace trochu dál, vlastně vylepšenými drobnostmi snad ještě dál než ThinkPady 3 nebo 4 roky zpět. O co mi jde?

P9071064-25255B3-25255D P9071068-25255B3-25255D

Už na T430s jsem si všiml, že ačkoliv je konstrukčně prakticky shodný se starší T420s, uvnitř notebooku se pár detailů změnilo: klávesnice byla lépe podložená, vlastně nejlépe, jak jsem kdy v ThinkPadu viděl, významně si Lenovo pohrálo s maximální redukcí rezonací pomocí kovových pružin, případně použilo odhlučňovací pásky na několika místech hořčíkové kostry, kde se jí klávesnice dotýká. Významnějších změn jsem si všiml na X230, kde kovová vana, která zasahuje částečně i do líce, byla mnohem, opravdu mnohem lépe spasovaná s plastovými částmi konstrukce, a tak vytvářela téměř jednolitý celek, podotýkám však, že bez šroubů nebo lepidel. I klávesnice byla v dříve bolestivých místech pro řadu X lépe podložená a odhlučněná (ano, mluvím o horní části hned pod displejem).

P9071021-25255B3-25255D P9070966-25255B3-25255D

T430 jde v tomto směru ještě o kousek dál a vychází tak vstříc nejenom uživateli, ale také servisním technikům: na rub notebooku se opět vrátily šroubky s obojetnými hlavami, které byly vidět naposledy před třemi lety – na základní servis, čištení nebo rozšíření T430 vám stačí i plochý šroubovák, pokud zrovna nechcete odmontovávat celý displej. Klávesnice je opět výborně podložená a odhlučněná pružinami a páskou. Výborný nápad je umístit baterii základní desky stejně jako 3G modem k pamětem RAM – pokud by ji někdy bylo třeba vyměnit, nemusí se již kvůli tomu odmontovávat klávesnice nebo celý palmrest. Dále, některé moduly, jako je Wi-Fi, mají uchycení přímo na RollCage včetně výklenku a speciálně vytvořeného prostoru. Ale úplně největší radost jsem měl z antén bezdrátových sítí, jejichž kabílky konečně nejsou k RollCage připevněné lepící páskou (což během servisování taky nebyl žádný med), ale mají své vlastní plastové „držáčky“. Pro nevyužití třetí Wi-Fi kablík je dokonce připraveno vyhrazené „odkladiště“. Ale lépe konstrukčně vyřešená je v T430 i šachta UltraBay, která je – podobně jako klávesnice – lépe odhlučněná a do větší míry zabraňuje rezonacím a viklání příslušenství v ní umístěného.

Klávesnice, polohovadla

Ohledně klávesnice a polohovacích zařízení nemá smysl se v případě ThinkPadu rozepisovat: o nové 6řadé ostrůvkové (chiclet) klávesnici jsme psali už nejednou, a tak spíš odkážu na náš samostatný a celkem obsáhlý článek, který jsme tomuto tématu věnovali. Model T430, který jsem testoval, byl vybavený jak dvoustupňovým podsvícením klávesnice, tak lampičkou ThinkLight ve víku displeje. Obě metody plní svůj úkol dokonale a je radost obě mít k dispozici.

P9070946-25255B3-25255D P9070948-25255B3-25255D

Polohovací zařízení TrackPoint, suverénně nejlepší svého druhu na trhu, opět nemá smysl obšírně představovat ani komentovat, jelikož je na všech ThinkPadech stejné a také o něm jsme psali nejednou. I zde funguje skvěle, citlivost i odezva je špičková a ovládací software UltraNav jeho kvality jen podtrhuje. Tři vyhrazená tlačítka mají velmi jemný, tichý, ale přesto jistý stisk a díky souměrnému tvaru a menším výklenkům se mi lépe používají než ta minulá.

P9070934-25255B3-25255D P9070908-25255B3-25255D

Touchpad má stále dvojici vyhrazených tlačítek, jeho plocha je na dnešní poměry relativně malá, ačkoliv samozřejmě více než dostatečná a už třetí rok stejná. I zde můžu hodnotit odezvu a citlivost jedině na jedničku. Zajímavé ale je, že ačkoliv mi dříve povrch „à la smirkový papír“ (alias vroubkovaný, pravděpodobně pro ještě intenzivnější pocit z… polohování) nevadil, letos – a to je stejný, podotýkám – mi už pronikal do nervových zakončení na bříšcích prstů možná až příliš.

Obraz, zvuk

T430 může být vybavený 14″ displejem jak o základním HD Ready (1 366 × 768 bodů), tak HD+ (1 600 × 900 bodů) rozlišení. Vystačit si uživatel na této úhlopříčce rozhodně může s oběma displeji, kdybych nepotřeboval slušnou pracovní plochu i na cestách, asi bych spíš sáhl po „trapném“ HD Ready, nicméně pro ty ostatní je tu HD+. I model, který jsem testoval, byl vybavený – jak se na správný pracovní notebook sluší a patří – vyšším rozlišením. Displej je typu TN s LED podsvícením, matným povrchem a tradičně nekvalitním barevným podáním, no a také všemi omezeními, které z technologie vyplývají. Stručně řečeno se jedná o dlouhodobý ThinkPadí standard ve 14″.

Víko displeje drží dvojice ocelových pantů, které se od minulé generace dočkaly větší velikosti. To jsme si ale už řekli. Jejich rozložení je tradiční, tedy nad základnou, a tak je možné víko otevřít do plného úhlu 180°. Nebýt přečnívající 9článkové baterie, dalo by se otevřít ještě o chlup více. Tuhost pantů se od loňska celkem významně zvýšila, což je návrat k původnímu konceptu (jejich tuhost je zhruba stejná jako na 15″ modelu). Víko drží zavřené díky dvojici zámků, které otevřeme posuvníkem v přední hraně opěrky. S trochou cviku je možné víko otevřít jednou rukou, ale s 9článkem, který trochu mění vyvážení stroje, to příliš dobře nejde.

Dva stereofonní reproduktory najdeme po stranách klávesnice pod mřížkami. V tomto směru ke změně nedošlo – velikost, umístění i kvalita je stejná. Přibylo však tradiční vylepšení Dolby, ve verzi Advanced Audio v2 (tedy o stupeň níže než Home Theater v4), které má na kvalitu zvuku znatelný vliv, ovšem tentokrát ne 100% pozitivní: jednoznačně pozitivní je výrazně bohatší projev a vyšší hlasitost. Na druhou stranu jsou však v některých režimech při přehrávání složitějšího zvuku příliš přebuzené, zvuky splývají a rezonují. Nicméně celkově je zvuk lepší než dříve.

P9070955-25255B3-25255D P9071008-25255B4-25255D

Ve víku najdeme dvojici mikrofonů pro redukci ruchů a HD webovou kameru. Obě zařízení jsou velmi dobrá a opět se kvalita videotelefonie či jen obyčejného „skypování“ posunula o kus dopředu. Pomáhá tomu i vylepšená aplikace ThinkVantage Communications Utility, která nově inteligentně dokáže upravovat nastavení záznamu zvuku dle počtu osob u počítače (od širokého snímání až po směrové pro jednoho komunikujícího). Velmi užitečnou funkcí je také „face tracking“, tedy sledování obličeje webovou kamerou, kdy se použije a přiblíží díky velkému rozlišení pouze výřez části snímku, kde se nachází obličej uživatele – velmi praktické, protože jste stále v „záběru“ tak velcí, jak byste měli být.

Konektory a připojení

Konektorová výbava T430 se od předchůdce příliš nezměnila, došlo pouze na změny, které jsou ve znamení moderních technologií, nových trendů a zase se po několika letech upustilo od některých (z dnešního pohledu možná až) „archaismů“. Tedy ve výbavě najdeme rychlé konektory USB 3.0, zmizel analogový modem (využívaný dnes pouze v Africe; možnost USB náhrady) spolu s FireWire (které oba byly volitelné a pouze jeden mohl být přítomen) a namísto velkého DisplayPortu si na těle své místo našla jeho miniaturizovaná verze miniDP (v žádné konfiguraci nenajdeme Thunderbolt, na rozdíl od T430s). Samozřejmostí u profesionálního ThinkPadu T je i dokovací konektor třetí generace (s podporou nových dokovacích stanic s USB 3.0), do kterého připevníme i přídavnou Slice baterii.

P9070961-25255B3-25255D P9071033-25255B3-25255D

Na levém boku se nachází analogový VGA obrazový výstup, sdružený audio jack konečně na rozumném místě, v prolisu šachty pevného disku se usadil miniDP a dvě USB 3.0 (s miniDP není problém, nicméně některým uživatelům může dělat problém nedostatek místa kolem USB 3.0 konektorů, zvlášť s velkými flash disky). Čelní hrana neukrývá nic, pravý bok nabídne bezpečnostní zdířku Kensington, jeden USB 2.0 port, ExpressCard/34, čtečku paměťových karet, UltraBay (s optickou mechanikou, která je tak dobře umístěná, že se sama ráda otevírá, když notebook chceme přenášet) a zbývá už pouze v naší konfiguraci čtečka čipových karet. Zadní strana je z většiny zabraná baterií, samozřejmě, ale najdeme zde i napájecí konektor, gigabitový ethernet a stále napájené (žluté) USB 2.0.

P9070995-25255B4-25255D P9070978-25255B4-25255D

Z bezdrátových adaptérů najdeme klasickou dvojici: Bluetooth 4.0 a Wi-Fi b/g/n od Intelu. K dispozici je samozřejmě také příprava pro 3G modem, který stačí pouze dokoupit a vložit do volného slotu u operační paměti.

Výkon

Konfigurace, kterou jsme dostali k dispozici na testování, v podstatě obsahovala to nejlepší, co se dá do 14″ těla T430 „nacpat“: plnohodnotný dvoujádrový business procesor Intel Core i7 Ivy Bridge včetně rovněž business čipové sady, hned 8 GB RAM (oba zaplněné sloty), dvojice grafických karet – integrovaná Intel HD 4000 a dedikovaná, přepínatelná (Optimus) profesionální nVIDIA NVS opět výkonnější než loni. No a třešničkou na dortu je 180GB vysoce výkonný SSD disk Intel SSD 520 (šachta pro pevný disk je již uzpůsobená pro tenké, 7mm disky, a tak do ní 9,5mm standardní disk nevložíme).

    HWiNFO64-25255B3-25255D GPU-Z-252520nVIDIA-25255B3-25255D GPU-Z-252520Intel-25255B3-25255D CrystalDiskInfo-25255B3-25255D CPU-Z-25255B3-25255D

Testovaná konfigurace

 • Intel Core i7-3520M (2 jádra/4 vlákna, 2,9-3,6 GHz)
 • Čipová sada Intel QM77
 • 8 GB DDR3 RAM (1 600 MHz, 2 × 4 GB)
 • Intel HD 4000 / nVIDIA NVS 5400M (2 GB GDDR3 128bit)
 • 180GB Intel SSD 520 (7mm šachta)

Procesor si díky svému výkonu, který vyplývá jak z vysokého základního, tak po aplikaci Turbo Boostu zvýšeného taktu, ale také nadstandardní 4MB cache, poradí prakticky se vším, co mu svěříme, a to bez problému. 8 GB RAM nahrává jak náročným aplikacím, tak docela zajímavému zrychlení Intel HD 4000 grafiky (nicméně s přítomnou nVIDIí to není v tomto případě třeba). Grafický čip nVIDIA NVS 5400M sice stále vychází z jádra staršího data (čili nejedná se o pravou letošní šestkovou generaci čipů) s ještě 40nm výrobním procesem. Tak či onak ale nabídne 96 výpočetních jednotek, 2 GB GDDR3 paměti na 128bitové sběrnici a ovladače včetně firmware (BIOS) s garancí dlouhé stability a úpravami ve smyslu běhu profesionálních aplikací. Ve výsledku se tak jedná o čip na úrovni mainstreamu s adekvátním výkonem, a tak vedle práce je možné si i zahrát některou z modernějších her.

Cinebench-25252011.5-25255B4-25255D 3DMark-252520Vantage-25255B9-25255D 3DMark11-25255B11-25255D 3DMark06-25255B3-25255D CrystalDiskMark3-25255B3-25255D PCMark-252520Vantage-25255B8-25255D SPECViewperf11-2525201024x768-25255B4-25255D x264-252520Bench-252520HD-25255B4-25255D

Největší subjektivní přínos v odezvě a výkonu však přidá SSD disk Intel momentálně nejvýkonnější řady, který své klady nezapře. Navíc nabídne volitelně 256bitové hardwarové AES šifrování na základě ATA hesla (případně ve firmách centrálně skrze HPM), které neovlivní výkon.

Chlazení a hluk

Chlazení je standardně umístěno na levé straně včetně ventilátoru s dvojicí výdechů a většího množství průduchů na rubové straně základny, než bylo u minulé generace (což je ale vzhledem k vyššímu výkonu komponent logické).

P9071067-25255B3-25255D P9071069-25255B3-25255D

Za normálních okolností, tedy při běžné práci, si čipy drží teplotu klasicky mezi 40-50°C v závislosti na zatížení, umístění a okolních teplotách, povrch notebooku má samozřejmě rovněž příjemné teploty. Ventilátor má výrazně příjemnější a tišší zvuk než u T420, nicméně na druhou stranu dostal trochu pisklavý nádech. V této vysoké konfiguraci běžel na nižších otáčkách prakticky neustále.

P9070987-25255B3-25255D P9070989-25255B3-25255D

Po 30 minutách extrémní zátěže kombinací FurMarku a Prime95 je ventilátor objektivně velmi tichý, ačkoliv fouká silně, nicméně už s výrazně pisklavým nádechem, což dojem kazí. Avšak po skončení zátěže velmi rychle otáčky klesnou. Teploty jader CPU v teplejší místnosti přesáhly 100°C, grafický čip se po mírném podtaktování o 100 MHz (z 660 na cca 560 MHz) zastavil a držel na 92°C, příliš příjemné teploty nemělo ani samotné tělo, které bylo dokonce na rubu chladnější než na líci (viz. teploty níže), nicméně obecně veškeré plochy, se kterými se dostal uživatel do styku, se ani v takovém případě nezahřály na více než 45°C, ovšem ocenil bych o pět stupňů méně na líci a klidně o 5-10 více na rubu.

Teploty povrchu po 30 minutách FurMark + Prime95:

 • Rub maximum:      45°C      (pod chlazením)
 • Rub      minimum: 29°C      (UltraBay)

Klávesnice   vlevo: 45°C

Klávesnice   střed: 38°C

Klávesnice   vpravo: 29°C

Levá   opěrka: 40°C

Touchpad:   33°C

Pravá   opěrka: 28°C

Napájení, výdrž na baterii

O napájení notebooku se stará standardní ThinkPad baterie (nově s autentizačním čipem) společná pro 14″ i 15″ model, dodat je možné ještě zespodu připínatelnou baterii Slice. V případě hlavních baterií je na výběr mezi 6- a 9článkovou variantou s kapacitou 57, resp. 94 Wh, Slice baterie je 9článek rovněž s 94 Wh.

V testovaném kusu jsme našli 9článek Sanyo, který nabíjel standardní 90W adaptér. Notebook byl z toho důvodu poměrně těžký (téměř 300 g navíc oproti 6článku; Slice baterie přidá dalších cca 600 g – jsou to už cca 3 kg a za chodu baterie nabíjíme skoro 6 hodin), nicméně odměnil nás reálnou výdrží na baterii, která prakticky nikdy neklesla pod 6 hodin, v reálu nebylo problém při zcela běžné úspoře energie dosáhnout 8 hodin, obvykle jsme se pohybovali přes sedm. S přídavnou Slice baterií se výdrž zdvojnásobí, a tak reálný provoz by se pohyboval mezi 12 (v nejhorším případě) až po 20 hodin (při vysoké úspoře energie).

P9071013-25255B3-25255D

Výdrži na baterii nahrává samozřejmě technologie přepínání grafických karet nVIDIA Optimus, která je – jak jsme psali v samostatném článku – letos zase lepší než loni (a to jsem si myslel, že loni už je to skoro „ono“): z 99 % už přepínání neobtěžuje, nezpůsobuje problémy ani nezkracuje výdrž na baterii (loni bych to hodnotil s odstupem času a po zkušenostech s T420s zhruba na 70 %). Když výkon nepotřebujete, máte pocit, že na vašem klíně sedí notebook s integrovanou grafikou. Když naopak výkon třeba je, cítíte pravý opak. A tak by to, myslím, mělo být.

Software, zabezpečení, záruky

Nepřekvapí, že předinstalovaným operačním systémem je Windows 7 Professional v 64bitové verzi. Z dalšího software je hned po vybalení k dispozici pouze základní sada, kde – z pochopitelných důvodů – vyčnívají pouze záležitosti jako Office 2010 Starter, Windows Live Essentials 2011, Evernote, Google Chrome nebo cloudový synchronizační nástroj Lenovo provozovaný díky SugarSync. Z ThinkVantage aplikací je předinstalovaný pouze PowerManager, zbytek je možné okamžitě nainstalovat pomocí připravených balíčků. Na úvod se taky uživatel může rozhodnout, zda chce použít Norton Internet Security nebo nainstalovat další drobnosti jako Skype, Adobe Reader či vypalovací a DVD software.

O zabezpečení se stará trio BIOSu (UEFI) v podobě hesel po spuštění a pevných disků, vyhrazeného bezpečnostního TPM čipu a samozřejmě čtečka otisků prstů nové generace s lepší diodovou indikací a přirozeně tradiční možností pomocí ní zapínat notebook (v době inteligentní hibernace už toto není tak významně důležité, ale přesto potěší v některých momentech).

P9070902-25255B3-25255D P9070949-25255B3-25255D

Záruky nabízí T430 zcela standardní pro jakýkoliv profesionální ThinkPad: v základu má trvání tří let s nutností notebook odnést do servisního střediska. Rozšířit ji však lze samozřejmě velmi jednoduše na pokročilé varianty, jako je oprava u zákazníka doma (onsite) s reakcí následující pracovní den (NBD).

Videopředstavení

Na videu jsem se tradičně zaměřil na kvalitu zpracování a konstrukce, konektory, zvukový projev včetně testu Dolby Advanced Audio v2, no a také hlučnost chlazení.

 • Michal Maly

  Super recenze! Jeste se tesim na recenzi X1C. Myslel jsem ze letos udelam upgrade ze sve X200s, ale myslim ze jeste rok pockam na Haswell. Docela se mi libi cesta kterou se Lenovo po pocatecnim(po nakupu divize od IBM) tapani vydalo. Ale stale mi prijde tato generace jeste nedokonala:) Chci se zeptat jak to vidite pristi rok(vim je to docela brzo). Prijde nejaka vyrazna zmena sasi? Protoze Lenovo vetsinou predelava sasi po 2 letech. No ja doufam ze se klavesnice jeste trochu upravi, kdy FN klavesy dostanou opet mezery a kez by se vratila 7 rada. Jinak doufam v zachovani ThinkLight i podsvicene klavesnice, to je skvela kombinace. Dalsi krok ktery by mohlo Lenovo udelat jsou displaye, vim konkurence v korporatnim segmentu ntb je k tomu moc nenuti, ale pral bych si aby standardnim displayem byl ten super TN panel co je v Carbonu a premiove kusy(Carbon, X240 a T440s) by dostaly IPS a vyssi rozliseni, myslim ze s prichodem Win8 nastal cas na zmenu. Uvidime taky jestli zustane napajeci konektor, jestli bude Lenovo ztencovat sasi je dost mozne ze prijde zmena na ten z X1C. Kazdopadne doufam ze Lenovo neusne na vavrinech a bude stale vylepsovat!

 • Michal Houček

  Mozna jsi mel vice rozepsat ten hluk a throttling. I procesor jde s frekvenci dolu velmi ochotne a rozhodne po kratsi dobe, nez avizovana pulhodinka. Osobne pouzivam AVX 64bit Linpack (to nejnarocnejsi na CPU, co bezne na test sezenes) a Kombustor, ale staci i PSU test z OCCT (umi i AVX). V takove zatezi throttluje T430 i pokud lezi na (vypnute, ale stejne) chladici podlozce Zalman.

  Mj i toto bylo duvodem, proc jsem tenhle text nechtel psat ja – dopadl by zrejme (a bohuzel pro lenovo) objektivneji, tzn. negativneji.

  Castecnou obhajobou muze byt, ze jsem mel T430 pred Tebou, ten stejny kus, v prubehu tech nejvyssich veder. Ale vnitrni teplota v mistnosti nijak kriticka nebyla a stroj lezel na chladici podlozce.

  Throttlingu NEZABRANILO ani manualni nastaveni fanu na nejvyssi stupen (tpfc, manual control) Z toho plyne, ze T430 s TPFC bezproblemove spolupracuje, nicmene platne to prilis neni – chlazeni neni vyreseno idealne.

  • Michale, nevím, jestli jsem objektivní (minimálně já si myslím, že ano, i když objektivní může být člověk jen subjektivně ;-)), každopádně nejsem z těch, kteří by dokázali psát nějaké přibarvené polopravdy a lži – to není můj styl, to by přes moje svědomí neprošlo. Tím chci jen říct, že s Tvým hodnocením, ze kterého vyplynulo, že nejsem objektivní a naznačovalo snad, že nejsem objektivní kvůli Lenovu, ses mě upřímně docela silně dotkl.
   Možná neřeším některé věci, některé věci mě prostě netrápí, protože jsem se ve spoustě věcí změnil a vnímám je jinak (ne kvůli spolupráci s Lenovem, to mě ovlivňuje v jiných věcech – např. ve stylu psaní, ale ne v obsahu). Chlazení u T430 jsem rozhodně nepochválil (podobně jako u S430), ale ani úplně neshodil. Úplně upřímně: je mi celkem fuk, jestli má procesor u pracovního notebooku 80, nebo 100°C, je mi skoro jedno, jak dlouho dokáže běžet na špičkovém výkonu bez podtaktování (dokonce jsem na tenhle „problém“ začal nahlížet z trochu jiného úhlu), stejně tak grafika; záleží mi ale na tom, aby tělo nemělo 60°C, nepálilo do rukou a nebyly horké opěrky (v čemž mě úplně T430 nepotěšila).
   Pak je tu prostor v diskusích, prostor pro další autory, další názory, které mohou být stejné, nebo jiné než ten můj, ale pokud budou podložené fakty a nebudou vyloženě afektované (testoval jsem spoustu notebooků a i když jsem tu kterou značku neměl rád, i když se mi ten který notebook nelíbil, vždycky jsem se snažil být maximálně objektivní a skutečně řešit jako problém věci, které – podotýkám – z různých úhlů problém byly).

   • Michal Houček

    Beres to zbytecne osobne. Uz Jirka nahore napsal par radku ke chlazeni, v podstate jen mirnejsim slovem vystihl stejnou vytku. Je to velke zklamani, je to chyba a to chlazeni neni dostatecne. Ze Tveho textu to tak nevyznelo, procez jsem mel potebu uvest vse na spravnou miru.

    Nikde netvrdim, ze nemam lenovo rad – sam vlastnim 2x think a 1x ideapad. Nikde ani netvrdim, ze by T430 byl spatny notebook. Rikam jen, ze je mi s podivem, kdyz si nekdo Tveho formatu dovoli v nejake veci nebyt objektivni. Vzdyt Tvuj nazor spousta lidi bere za referencni.
    Trochu jsem doufal, ze namisto obouvani se do mne sam uznas, ze az tak uplne objektivni jsi v te kapitole o chlazeni proste nebyl. A namisto toho jsem se dockal osobniho utoku. No, co uz nadelam.
    Cely svuj predesly prispevek jsem psal z ciste profesniho hlediska a jako cloveka si Te vazim. A dokonaly neni nikdo – pravo na chybu mame kazdy. Kdyby to tak jeste platilo o umeni ji uznat…
    – – –
    BTW: Pokud by T430 stal 15-20tisic, zavru obe oci a s radosti mu to prominu, protoze ma spousty prednosti. Jenze stoji 2x – 3x tolik, diky cemuz sam sebe neoddiskutovatelne zarazuje do kategorie, v niz clovek ocekava spickovy pracovni nastroj. Tedy notebook, ktery bude schopny podavat plny vykon* procesoru i grafiky po dobu delsi, nez asi 5minut. To se na mne zlob, jak chces.

    *Nebavim se o turbo nasobicich, ale o nominalni frekvenci. Tu v prubehu testu notebook nebyl schopen udrzet ani u CPU, ani u GPU – oboje throttlovalo. Je jiste lepsi throttling, nez oblacky dymu, to ano. Ale to neni argument. Spickovy notebook se prece ma chladit tak, aby nebylo throttlingu zapotrebi! Nebo se snad ani na tomto nebudeme schopni shodnout?

    • janko

     Dobry den Michal, zaujimalo by ma ci je
     throttlling CPU naozaj taky citelny aj v pripade slabsej konfiguracie s 3210M?, ak teda o tom mate nejake dalsie info a takisto, mysliste ze throttlling je dovod preco neist do T430 ale X230?
     dakujem

     • Michal Houček

      Pokud nepotrebujes nVidia NVS, rozhodne bych bral X230. Zanechala ve mne jen same skvele dojmy. UltraBase mohla byt lepsi (viz muj clanek, ktery jsi ale nejspis cetl), ale co se tyce booku samotneho, patri X230 k tomu nejlepsimu. A navic ma opravdu VELMI VYRAZNE TISSI CHLAZENI. Pokud bych se sam rozhodoval, nevaham ani vterinku a jdu do X230. I displej je u X230 mozne koupit kvalitnejsi (IPS matrice).

     • Karel

      Další podstatný rozdíl je HD vs HD+. Stačit mi HD, tak je X230 jasná, ale každý px navíc je při práci sakra poznat…

     • Michal Houček

      Je mi jasne, ze 1366 kazdemu nestaci, zvlaste pak, kdyz potrebuje velkou plochu i v terenu. Na druhou stranu doma i v praci zadokujes.

  • jiri remes

   Souhlas, chlazeni respektive hluk je podle meho nazoru tim nejvetsim problemem u T430. Ventilator si to svisti i kdyz zatizeni CPU je cca 2%. Je to pro me zklamani a rozhodl jsem se T430 i5-3210M 12G RAM, SSD 120GB SATA 500GB prodat. Kdo by mel zajem piste.
   Jirka

 • Hambaja

  Moc povedená recenze!

  Chci se zeptat na názor ve srovnání vůči verzi „s“, když nebudete brát v úvahu dvě základní rozdíly(váha a výdrž na baterce) je něco co jeden nebo druhý nezvládli? Jde mi hlavně o kvalitu konstrukce. T430 se zdá na toto ideální a chtěl bych znát názor zda esko není v něčem ošizeno.

  • Kromě váhy a rozměrů je rozdíl vlastně jen jeden: T430s má méně výkonnou dedikovanou grafickou kartu (NVS 5200M oproti NVS 5400M u T430), ale to asi není něco, co bychom zde řešili…
   Co se konstrukce týče, subjektivně si myslím, že T430 toho snese víc, protože má klasickou RollCage (tedy opravdu tvrdou a velmi silnou hořčíkovou kostru). Oproti tomu T430s vychází z X300/X301, kde je kovová kostra, ale mnohem tenčí a lehčí. Co se víka displeje týče, tam to je – podle mě – úplně stejné u obou.

   • Hambaja

    Děkuji za odpověď. Jen pro ujasnění, víka jsou tedy stejně udělaná? Není tedy ani v jednom, že ve víku je kostra jak u t61? tzn. zvednutí za displej nedělá problem ani u eska? (ne že by na tom záleželo, ale občas jsem za víko ntb přenášel po stole :-) ).

    • Obě víka jsou z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Obě mají dokonce velmi podobnou tuhost (ač u T430s je tenčí) i odolnost. A ano, přenášení za víko vydrží oba.

     • Hambaja

      Poslední otázka, co se týče častého přenášení a životnosti mohli by být mezi T430 a „s“ nějaké rozdíly? Vždy ve mě budí různé odlehčené, tenké verze dojem že je něco ošizeno. Dřívejší NTB (Thinkpad Classic) vydržel opravdu hodně a dlouho. Aby „s“ nedopadlo po roce každodeního přenášení jako rozvrzaný multimediál :-) Když vidím fotky vnitřku kalsické T430 tak u ní se toho rozhodně nebojím.

     • Konstrukce T430 je, jak jsem psal, samozřejmě o něco odolnější, T430s není vyloženě na zatloukání hřebíků. Nicméně co se vrzání a podobných projevů týče, sklony k tomu bude mít spíš T430 než T430s právě kvůli vícevrstvé konstrukci.

      Takto: chyba není ani jeden notebook, oba vydrží každodenní přenášení (mám T420 a T420s), protože k němu jsou zkonstruované. Po tři čtvrtě roce, co jsem měl T420si, u ní nedošlo k žádnému výraznému opotřebení nebo vrzání. Nicméně to samé můžu říct i o T420.

      Myslím, že rozhodování v tomto nestojí na tom, zda je lepší T430, nebo T430s, ale na tom, zda T430s potřebujete (čili: je vyloženě nutný tenký, lehký notebook?), podle toho bych se řídil, to je zásadní otázka.

 • Diagon Swarm

  Pěkná recenze. Vidím, že tady se shodnem. Po rozebírání několika ThinkPadů T v rámci posledních 3-4 generací musim

  dát za pravdu, že dochází ke zlepšení. Takové T61/T400 mají své podstatné nedostatky v kloubech a měkkosti

  některých plastů (+ sem tam někde něco nesedí přesně a dochází k vrzání). Kdybych si svůj vlastnoručně skládaný

  T400 v různých místech nevypodložil elektrikářskou páskou, nemohl bych ho používat.

  Jinak mě těší, že jsi změnil názor na touchpad. Doufám, že se v příští generaci dočkáme dokonale hladkého povrchu,

  jaký podle mě k velkým touchpadům patří. Velmi dobrý dojem mám zejména z dotykových ploch realizovaných tvrzeným

  sklem. Třeba se jednou lenovo inspiruje u konkurence.

  K těm reproduktorům – nemůžu si pomoct, ale staré 61/400 hrály nejlépe, u 410 došlo k nějaké obměně a od toho

  modelu mi připadá projev víc bez nižších středů. Takový plechovější a nezajímavější. Bohužel to odpovídá celkovému

  trendu. Nedávno jsem vytáhl pár notebooků °~2005 a ~2000 a vidím pomalou sestupnou tendenci, pokud jde o kvalitu

  zvuku (viděl bych v tom snahu dělat reproduktory tenčí, i když zrovna u ThinkPadů k tomu není důvod).

  Chlazení opět zklamání. Na jednu stranu byly ThinkPady jednu dobu schválené pro tiché chlazení, ale poslední

  generace se bojím pískavého zvuku ventilátoru. Všechny T420, které jsem měl v ruce, trpěly tímto problémem. Přitom

  žádná z T520 (a že jich doma bylo) neměla ani náznaky podobného problému. Nějak to nechápu, chlazení by mohlo být v

  obou podle rozměrů klidně stejné. U T520 je ticho i v plné zátěži (vím, počítal jsem na tom matematické modely pro

  svou diplomku 3 dny v kuse). Navíc jestli T430 nevydrží neomezeně dlouho v plné zátěži, je to pořádná ostuda. Jiné notebooky podobné velikosti a podobného výkonu to zvládají.

  S tou dlouhodobou zátěží je to ošemetné. Někdo potřebuje výkon pouze nárazově. Je to podle činnosti. Já někdy potřebuju klidně 3 hodiny maximální výkon a jakékoli podtaktování z přehřívání bych trpět nedokázal. Tady jsi na lenovo moc měkký. Podívej na konkurenci – u DELLu se ve 14″ budiness notebooku uchladilo už loni i čtyřjádro.

  Vlastně mi z toho vychází, že ThinkPady nejsou úplně ztracené. Pokud bude příští generace T440 stejně tichá, jako

  jsem poznal u T520, bude mít konečně mezery mezi bloky kláves, nebude se podtaktovávat a dopřeje mi tam někdo kvalitnější displej (…a nikdo „nevylepší“ trackpoint), mám skoro jasno, co s penězi. Nepřijde mi, že bych chtěl zas tak moc, ani že by to naznačovalo jakoukoli konzervativnost.

  Technická otázka na závěr: Ještě se musí aktivovat NVIDIA po připojení digitálního monitoru, nebo už je to tažené

  přímo přes Intela? Tohle je věc, proč jsem zatím nechtěl konfigurace jiné než pouze s IGP. Nechci, aby mi to v

  dokyně hučelo.

  • Bohužel jsem nakonec zapomněl podívat se do BIOSu, jak je na tom nastavení grafik. Předpokládám ale, že je to stejné jako u T430s, tedy všechny výstupy jsou připojené na Intelu a nVIDIA se zapíná jen nárazově.

 • djlaco

  ahojte mam model T430 ale nefunguje mi podsvietenie klavesnice. Skušal som zapinanie lampičky tá funguje ok. Myslim že to podvietenie je len asi niektorých verziach tejto rady. Máte aj vy podobne skusenosti?

  • Ne každá T430 má podsvícení klávesnice, všechny mají lampičku ThinkLight. Pokud Vaše nesvítí, pak podsvícení jednoduše nemá.

 • katerina

  dobry den, mam nove T430u a nefunguje mne wifi. jen s kablem…zkousela jsem to uz na ruznych mistech, nefunguje…nicmene je zvlastni, ze to asi tyden slo…i kdyz potreboval dost casu na spojeni a pak prestal jit a proste bez kablu ani nenacte dostupne wifi adresy…mate nekdo zkusenost?? s predchozimi dvemi lap topz jsem nikdy problem nemela.
  dekuji za odpoved.

 • Boris

  Dobrý deň. Mám T430 a zaujíma ma jedna vec … Dá sa nastaviť aj intenzita podsvietenia klávesnice? Nemyslím stlačenie medzerníka jeden krát alebo dva krát, to viem … Ale mne to podsvietenie funguje neobmedzene a nezhasne ani za 10 minút a viac. Proste ho medzerníkom len zapnem alebo vypnem. Chcel by som aby cca po 30 sekundách nečinnosti zhaslo samo a pri akomkoľvek opätovnom dotyku klávesnice alebo touchpadu opäť podsvietenie „ožilo“ Je možné takéto niečo nastaviť? ďakujem za pomoc