ThinkPad Edge E530: uživatelská recenzeProfi

ThinkPad Edge E530: uživatelská recenze

Dnes se podíváme na notebook (nejen) pro mladé lidi, kteří potřebují být mobilní a přitom požadují nadstandardní výkon. Je jím Lenovo ThinkPad Edge E530, který přesně tyto podmínky splňuje a přitom nabídne uživateli ještě daleko více, než po notebooku požaduje. A právě proto jsem si tento notebook vybral k otestování, protože může vnést do světa mladých lidí právě to, co potřebují.

Tip: Živé představení ThinkPadů Edge E430 a E530 najdete zde.

ThinkPad Edge E530 vás upoutá hned na první pohled. Zaprvé je to způsobeno kvalitním designem ThinkPad a materiály na povrchu notebooku. Jedná se o „soft-touch“ povrch, který je velice příjemný na dotek a dokonale matný, takže nejsou vidět žádné nechtěné odrazy od lesklých ploch až na jednu výjimku: podklad klávesnice. Odraz od této plochy je velice nepříjemný (např. při přehrávání filmů). Notebooku dominuje pěkný stříbrný práškovaný plastový lem víka, který už tak pěkný design krásně doplní. Dále upoutají dvě diody umístěné v logu ThinkPad ve víku a na pravé opěrce ruky, které mají dva typy svícení: buďto stále svítí (zapnutý notebook) nebo blikají (režim spánku). V notebooku jsou už jen další dvě diody, jedna je u napájení a druhá u webkamery.

Hardwarová výbava

Notebook jsem měl na test v této konfiguraci:

 • Procesor Intel Core i5 3210M (Ivy Bridge) 2,50 GHz
 • Hard Disk Western Digital Scopio Blue 500Gb 5400 ot. / min
 • Operační paměť 4GB DDR3 800 MHz
 • DVD mechanika
 • Wi-Fi Intel Centrino 802.11b/g/n
 • Integrovaná grafika v procesoru (GPU) Intel HD Graphics 4000
 • Display 15,6″ HD+ 1600×900 (35 x 19 cm) matný
 • Baterie 6 článků 75+

Tato konfigurace může být doplněna o 3G modem nebo SSD Disk.

 P9270032-25255B4-25255D P9270049-25255B4-25255D

Notebook je dobře vybaven, co se týká konektorů, které se používají dnes a denně. Na levé straně najdete HDMI, VGA, dvojici USB 3.0, jeden port USB 2.0, vyústění ventilátoru a Kensington slot pro zabezpečení notebooku. Na přední zkosené straně najdete pouze čtečku karet 4v1 (MMC, SD, SDHC, SDXC) a pod mřížkou vynikající reproduktory. Vpravo najdete USB port 2.0 (stále napájený), DVD mechaniku, sdružený výstup mikrofonu a audia, gigabitový ethernet a napájení. Umístit napájení na pravou stranu nebyl dobrý nápad, protože zde mají většinou všichni umístěnou myš a kabel napájení může vadit. Na zadní straně najdeme pouze výstup ventilátoru.

P9260042-25255B4-25255D P9260047-25255B4-25255D

Notebook je vybaven základní čtečkou otisků prstů, která je umístěná hned vedle touchpadu a nemá žádné indikační diody.

Klávesnice a polohovadla

Notebook je vybaven novou 6ti řadou chiclet ThinkPad klávesnicí s numerickým blokem. Na klávesnici se píše velice pohodlně, má dobré rozložení kláves a má širokou nabídku multimediálních kláves. Nad numerickým blokem jsou umístěny – na dnešek možná trochu nepoužívané – klávesy, ale velice rychle si zvyknete na jejich přítomnost a téměř se bez nich neobejdete. Klávesa zapínající kalkulačku vám přijde vhod, jestliže potřebujete rychle něco spočítat a nebudete ji chtít hledat ve Startu. Dále je přítomná klávesa uzamykající notebook, která se Vám může hodit, pokud nepoužíváte AutoLock. Nakonec zde najdete klávesu zapínající prohledávání složek a klávesu otevírající Tento počítač. Z klávesnice vyčnívají pouze kurzorové šipky, které jsou umístěné blíže k uživateli – není proto problém tyto šipky nahmatat.

 P9250007-25255B4-25255D P9270088-25255B4-25255D

Jak je u ThinkPad klávesnice zvykem, je vybavena TrackPointem a zároveň touchpadem. Trošku jsem nebyl spokojen s klávesami TrackPointu, protože mají stejnou šířku jako mezerník. Kvůli tomu jsem měl problém, že jsem si pletl mezerník a tlačítka. Touchpad je vynikajícím produktem společnosti Synaptics, konkrétně se jedná o „clickpad“ a přestože má slušné rozměry a velice dobrou citlivost, nezvykl jsem si na něj a používal jsem raději externí myš nebo TrackPoint. Zařízení můžete, jak je zvykem, libovolně zapínat, vypínat a konfigurovat dle vašeho gusta v Ovládacích panelech, popřípadě si můžete připnout ikonku UltraNav vedle hodin.

Kvalita zpracování

Notebook je z řady ThinkPad Edge, takže je již předem udaná vysoká kvalita, ale není zas tak dokonalý jako klasický ThinkPad. Jednak je to způsobeno pouze plastovým rámem oproti slitině a dále klávesnice nemá odtokové kanálky, což není dobré pro cílovou skupinu notebooku, do které patří také studenti a domácnosti… Samotné zpracování notebooku je jinak velice dobré, klávesnice se mírně prohne pouze u numerického bloku, protože pod ním je mechanika, tudíž zde není silnější výztuž. Při zvedání notebooku za rohy základny se notebook vůbec neohýbá. Jestliže zatlačíte na opěrky zápěstí, tak se téměř neprohnou. Při zvedání notebooku za víko displeje neprojevilo víko větší prohyby. Při zavření víko velice pěkně kopíruje tvar základny, krásně dosedá a vytvoří se základnou jednolitý kus techniky. Samotné víko nelze otevřít jednou rukou, musíte si pomoci druhou, protože panty jsou poměrně pevné. Víko displeje drží dvojice malých pantů, které jsou umístěné velice nešťastně (na zadní straně notebooku), a proto umožňují otevřít víko pouze do 140°.

 P9270071-25255B4-25255D P9270090-25255B4-25255D

Display krásně a sytě vykresluje všechny barvy, má perfektní podsvícení a přehrávání Full HD videa mu nedělá sebemenší problémy.

V notebooku jsou vynikající reproduktory s certifikací Dolby a zvuk vycházející z nich je pěkný, bez žádného šumu a překvapivě možná až moc hlasitý, čemuž pomáhá utilitka Dolby Advanced Audio v2. Reproduktory musím ještě pochválit, protože po delším časovém úseku vypnuté hudby se při zapnutí hlasitost postupně stupňuje, takže nehrozí, že by vám při zapnutí hudby hned reproduktory utrhli uši.

Výkon a software

V notebooku byl přeinstalovaný Windows 7, 64bitová verze a některé aplikace z nabídky ThinkVantage Tools. Samotný Windows se spustil za 35 sekund a všechny ostatní aplikace se spustily za 1 minutu a 15 sekund. Nemusíte se bát, že když v notebooku nejsou nainstalované všechny aplikace z balíčku ThinkVantage Tools, tak že je notebook nepodporuje. Podporuje všechny aplikace a dají se stáhnout z webu Lenova (osobní zkušenost s Access Connections, Screen Reader Optimizer, Password Manager, AutoLock). Všechny aplikace fungovaly na notebooku bez problému. Active Protection System reagoval při vibraci, Screen Reader Optimizer bez problému upravoval a otáčel display při čtení, Access Connections vytvářel mobilní Hotspot, AutoLock zamykal notebook, jestliže u notebooku nikdo neseděl, Password Manager ukládal hesla.

Jak jsem již zmínil, přehrávání Full HD filmů nedělá tomuto notebooku sebemenší problémy – film se plynule přehrává, bez zaseknutí. Při hraní hry Crysis 2 neměl notebook žádné problémy s plynulostí hry, hrálo se mi velice pohodlně a nezaznamenal jsem žádné zaseknutí, rozkostičkování a jiné neduhy. Notebook se při hraní nijak zvlášť nepřehřívá, ačkoliv šasi kolem ventilátoru je trošku teplé, ale procesor se nezahřívá na extrémní teploty. V běžném provozu (Wi-Fi, surfování, filmy, hudba, …) notebook vydržel na baterii pracovat přes 4 hodiny, což v tomto segmentu bohatě stačí. Teploty se držely v rozmezí 30 – 50°C a z baterie si bral energii v rozmezí 10 – 15 Wattů.

Možné nedostatky

Velice se mi nelíbí umístění zapínacího tlačítka. Toto tlačítko je umístěné u levého pantu po pravé straně. Vyčnívá tak z beztlačítkové horní částí šasi.

Diodu u napájení bych já osobně neumístil na toto místo, protože ne vždy se díváte na notebook z pravé strany. Proto se musíte naklánět na stranu, jestliže chcete zjistit, zda je notebook napájen a nemusí vám to vyhovovat. Diodu bych umístil na horní stranu těla notebooku (nad klávesnici a zároveň nad napájení), abych se nemusel vždy naklánět na pravou stranu.

 • Stefan

  kdy zde už bude test T430? :D
  dik

 • Stefan

  Kdy zde uz bude recenze na T430? :D
  dik

  • Je toho teď dost naplánovaného, takže i když recenzi dokončuji, nejsem si jistý, jestli vyjde už příští týden.

 • TomasV01

  Pěkný popis, ale přeci jen čtenářská recenze. Displeji bych se rozhodně věnoval samostatně – i když má rozlišení 1600x900px, pořád se jedná o TN matrici. Je vhodné zmínit průsvit podsvícení (jaká je subjektivní úroveň černé, jenž ovlivňuje výsledný kontrast) – což je asi nejvíce patrné u sledování filmů, jaké jsou pozorovací úhly, apod. FullHD film přehraje bez problému i úsporné dvoujádrové Pentium DualCore U5600 na taktu 1.33Ghz, které jsem měl kdysi v třinácti-palcovém ThinkPadu. U hry se obraz nebude rozkostičkovávat jako u pokoutně staženého HD filmu. Je pravdou, že Intel HD 4000 je výkonnější než předchůdce, přesto bych si raději na občasné hraní her vybral E530 s dedikovanou grafickou kartou GeForce GT 630M, není tam takový cenový rozdíl a je mi nabídnut vyšší grafický výkon, nehledě na možnost využití technologie nVidia CUDA. Paměti nejsou 800Mhz, ale DDR3 1600 Mhz (efektivně). Není uvedeno, že SSD disk lze pořídit do mSATA (Mini-PCIe) slotu a mít jej tak spolu s klasickým 2.5″ pevným diskem. Jistou euforii bych brzdil i ohledně reproduktorů, přeci jen dospod hrající reproduktory o malém rozměru bude mít klasický notebookový přednes, postrádající basovou složku. Slovo „vynikající“ bych si tak raději nechal pro model Y580. Jinak pěkné…

 • Luk

  Mám doma první den e530 v přesně této konfiguraci + GT630M. Akorát mě trochu štve, že i když dělám nenáročé operace, jakože bežné brouzdání na internetu bez přehrávání videa, psaní v programu Word, tak chlazení notebooku začne po dvou minutách pulsovat a už nepřestane ať dělám cokoli. Je pravda, že chlazení neni příliš hlučné, ale v tiché místnosti ho celkem slyšíte. Chystá se Lenovo vydat nějaké softwarové úpravy na toto pulsování? spousta uživatelů si na to stěžuje. Máte někdo nějaké rady ?

  • muheh

   rady zatím bohužel asi žádné, nicméně pokud se nějaké řešení najde, bude to podle mě tady – http://goo.gl/JRr08

   • Předpokládá se, že – stejně jako u E520 – bude vypuštěn nový BIOS, který problém napraví.

 • zac.je.toho.loket

  Cítím z recenze zaujatost nebo je to ještě neopadlé nadšení z nového produktu?! Chybí mi trošku objektivity (ale co bych chtěl na LenovoBlogu, že :)) a smysl pro detail.

  SoftTouch povrch je sice příjemný na dotek, ale zůstávají na něm otisky. Co se polohovadel týče, tak clickpad je přesný a reaguje ochotně na povely. Zpracování je ale naprosto otřesné, resp. clickpad se viklá a při klikání vydává otřesný laciný platový zvuk. Reproduktory jsou lehký podprůměr. Co se týče Crysis 2 na Intel HD 4000, tak dovolte, abych se zasmál (HA HA). V nativním rozlišení tak možná na low detaily. Pulzující větrák je kapitola sama pro sebe a Lenovo Staff „údajně“ nedokáže problém replikovat (HA HA). Jinak se jedná o skvělý NTB, tedy až na výše uvedené nedostatky. Vlastním 3259-AAG

  • Dobrý den,

   nadpis článku jasně říká, že se jedná o uživatelskou recenzi, tedy vyjadřuje zkušenosti a názory uživatele E530, stejně jako Váš příspěvek vyjadřuje ty Vaše.

   Nevím, co „byste chtěl“ na Lenovo Blogu CZ, ale faktem je, že tu najdete především články o produktech Lenovo.

  • Krejčí Jan

   No, některé machine-type mají grafiku přepínatelnou. Já třeba na tom svém (325-C6G) mám možnost přepnout na Nvidii 610M. A tam už Crysis jede bez problémů.
   S větrákem takový problém nemám, ale ten povrch mi teda vadí, opěrky zápěstí mám flekaté a nejde to z toho dolů :(

 • Ondra

  Zdravím,

  měl bych jeden, pro Vás pravděpodobně hloupý dotaz. Dokážete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi ThinkPad Edge 530 a ThinkPad Edge e530?

  Děkuji…

  • Dobrý den,

   žádný rozdíl tam není, správné označení je ThinkPad Edge E530, Edge 530 není správně, ale na některých obchodech takto notebooky značí.

 • Jakub Franta

  Dobrý den,
  Mám dotaz, chci si tenhle notebook pořídit pro každodenní použití a hlavně pro práce s grafickými programy. Bude vyhohovat verze tak okolo 16-ti tisíc ?

  • Jaké grafické programy?

   Jinak, pokud to myslíte s grafikou vážně, rozhodně potřebujete externí displej kvůli věrnějším barvám.

 • zac.je.toho.loket

  POZOR! Rozhodně nedoporučuji koupi Thinkpadu Edge E530. Více informací viz. toto vlákno: http://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-Edge-S-series/E530-pulsing-whiny-fan-no-low-load/td-p/797577/page/20

 • Petra

  Prosím vás, uvažuji o koupi. Na obrázcích jsem nikde nenašla vstup pro mikrofon a na internetových stránkách je napsaáno: Vstup pro mikrofon sdílený s výstupem. Co to přesně znamená. Díky

  • Dobrý den, to znamená, že v notebooku je k dispozici zdířka sdružená pro mikrofon i reproduktor. Buď musíte připojit sluchátka s mikrofonem (mají jeden kabel), nebo pro připojení sluchátek/reproduktorů a mikrofonu zvlášť potřebujete redukci (rozbočku).

 • Milan

  Dobry den, kupil som si e530 low-end model so starym procesorom B970 2,3Ghz a grafikou GT610M 1Ghz a mam problem s prehravanim hd videa v rozliseni 720p. Je mozne ze mam na to slabu konfiguraciu? V prehliadaci mi video v tomto rozliseni na celu obrazovku prehra bez problemov. Aktualizoval som ovladace grafiky a skusal som aj rozne prehravace (VLC, WMP, KM, Media player classic) vsade to iste. Podotykam ze video sa da pozerat ale nie je take plynule ako ma byt pri rychlejsich zaberoch badat trhanie a je to neprijemne. Skusal som aj rozne navody na akceleraciu hd videa pomocou Code kodekov vsetko bez vysledku. uz naozaj neviem co mam vyskusat za pripadnu odpoved vopred dakujem.

  • Dobrý den, Vaše konfigurace by s přehráváním HD videa neměla mít problém, už vůbec ne v rozlišení 720p. Nicméně je ale třeba upřesnit, o jaké video se jedná – formát, kodek, kvalita…

   • Milan

    je to mp4, 30fps, 1280×720

 • chip6

  Již jsem si tento NB koupil…nechal jsem se nachytat na ThikPad kvalitu a jsem docela rozčarován. Výkonově je fajn, ale ten větrák procesoru….v podstatě vůbec se nezastaví. Známý má řadu G a to je úplně jiné kafe…hlavně v tichosti chodu. Jinak bych se chtěl zeptat, mohu do E530 ještě přidat SSD disk. Ještě co se týká načítání systému, tem je načten bleskově, ale ovladače aj. to je mnooohem horší. Navíc se mi někdy stává, že se NB sekne…např. když mám spuštěnou operu a v ní asi 30 oken…nutno podotknout, že starý NB ThinkPad toto nedělal….

  • Co se ventilátoru týče, pomůže toto: http://www.lenovoblog.cz/2010/01/tpfancontrol-kontrola-otacek.html

   Pokud Váš model není vybavený 3G modemem, má volný mSATA slot pro malé SSD. Případně můžete vyměnit stávající HDD za „velké“ SSD. Možná pomůže toto: http://www.lenovoblog.cz/2012/09/zamena-hdd-za-ssd-disk-misto-opticke.html

   Ohledně zasekávání při Opěře: o jaké zasekávání se jedná? Havaruje hardware, nebo systém? Nebo aplikace? Jakou máte konfiguraci E530?

   • chip6

    Dobrý den, děkuji, za pomoc, přeinstaloval jsem BIOS na nejnovější verzi a co se týe vetilátoru je to o něco lepší…co se týče onoho „padání“ je to problém právě e530…jsem se někde dočetl, že reinstalace na nejnovější BIOS pomůže. Zatím vše fungujetak uvidím. Jinak co se týče mSSD disku, uvažoval bych o něm, ovšem nevím přesně jaký koupit. Přeci jen 16 GB se moc sehnat nedá, pouze 32 GB…dále netuším jak to bude s kompatibilitou, popř. se zárukou…i když přidat bych si ho i přidal sám. Popř. kde zjistím přesnou konfiguraci mého NB…kromě BIOSU, kde není vše ?

    Konfigurace : Procesor i5, od toho se odvíjí i grafická model přesně netuším…(Geforce 6 něco asi…grafiku zase tak neřeším), HDD 500 GB 5400 ot., DDR 3 8 GB…zde ale netuším jakou rychlost mají mít. V BIOSU mi ukazuje okolo 1333 plus mínus…i když podle mně by RAM měla fungovat u tohoto procesoru na 1600 MB/s…je to možné, popř. kde je problém…rovněž uvažuji o upgradu RAM paměti, ale nevím koupit-li pomalejší či tu nejrychlejší.

    Děkuji za odpověď.

    • Nejjednodušší způsob, jak zjistit konfiguraci, je použít např. aplikaci HWiNFO64, která vše ukáže. Pak můžeme řešit dále.

     S kompatibilitou mSATA SSD disků by problém snad být neměl.

 • chip6

  Lenovo e530 Fan Error….co s tím ? Opravdu jsem zděšen, co Lenovo udělalo s produktem ThinkPad. Hrál jsme asi 3 hodiny Mafii 2, NB se najednou sekl a při restartu se objevil Fan Error…je tuto závadu možno nějak softwarově vyřešit ? Bios mám nejnovější…upgrade proběhl v pořádku…žádné programy pro redukci otáček v NB není. Prosím o radu…reklamace je krajní řešení, nemohu si dovolit být 30 dni bez počítače.

  • Některé ThinkPady, pokud vím, ukazovaly „fan error“ chybně, čili neoprávněně a napravila to aktualizace BIOSu, to je v tuto chvíli ale už asi jedno. Kontaktujte nejbližšího servisního partnera Lenovo a domluvte se s ním. Co se délky opravy týče: pokud nemůžete být až 30 dní bez počítače (tak dlouho to ale asi určitě trvat nebude), pak jste měl dokoupit rozšířenou záruku (viz.: http://www.lenovoblog.cz/2010/09/rozsireni-zaruky-pro-thinkpad-trileta.html ) – proto ty záruky existují.

   • chip6

    bois je nejnovější…tím to zřejmě nebude. A rozšířenou záruku ? To je ThinkPad ne Acer…u ThikPadu se nepředpokládá že by se pokazil :/

 • Oldřich

  Dobrý den , mám zájem o koupi ThinkPad Edge e530
  (NZQLFMC). Prosím o imformaci zda byly odstraněny problémy s ventïlátorem
  (pulzování, hlučnost) viz např.:

  http://www.lenovoblog.cz/2012/09/thinkpad-edge-e530-uzivatelska-recenze_5686.html

  nebo

  http://forums.lenovo.com/t5/Th

  Děkuji,

  Oldřich Přílučík

  • Dobrý den,
   před pár dny vyšel nový BIOS (pro Windows 8) a v prosinci pro Windows 7. V popisu změn se nepíše nic o úpravě chování ventilátoru a nemáme k dispozici E530, abychom vyzkoušeli. Vzhledem k tomu, že jsme žádný vážný problém s pulzováním ventilátoru neměli, problémem jsme se ani nezabývali.

 • Dominik

  Dá sa do tohto notebooku dať aj osobitná grafická karta?

 • zdenda204

  Dobrý den.
  Před Vánocemi jsem si koupil ThinkPad Edge E530 bez OS, ale po instalaci Win8 jsem zjistil že jsem přeformátoval HDD a přišel i o složku Recovery která tam měla být.
  Chtěl bych se tedy zeptat, kde sehnat Solution Center a co v té složce je a kde jí popřípadě stáhnout.
  A ještě bych se chtěl zeptat, jaké zacházení ten NTB snese :)
  Díky ;)

 • Tom

  Zdravím
  zajímalo by mě jestli má notebook podsvětlenou klávesnici.Pokud ne tak jestli by se dala vyměnit za podsvětlenou klávesnici z jiného thinkpadu.

  • Los Petros

   Dobrý večer, notebook nemá podsvětlenou klávesnici.

 • Víťa

  Zdravím,

  chtěl bych se zeptat, jestli jste při testování produktu narazil na vůli v touchpadu, která se nejvíce projeví při obyčejném potvrzovacím dvoukliku? Už jsem měl dva notebooky ze serie E530 a oba ji měli.

  Děkuji

  • Když jsme měli na test E530 (předprodukční kus), tak mírnou vůli touchpad měl.

  • Nio

   taky jí mám na tomto notebooku a zatím jsem si na to nezvykl, nevím jestli je to normální, nebo je to specifikum jen série E530

   • Je to spíš kus od kusu (napříč všemi notebooky s clickpady), ale vada to není, spíše je to „kosmetická“ záležitost, na funkci nemá vliv.

 • patrik

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať: Každá konfigurácia Thinkpadu Edge E530 má voľný mSATA slot pre SSD? Je mi jasné, že niektoré konfigurácie už majú HDD + SSD z továrne ale či má každá konfugurácia E530 mSATA slot (napr. 7200rpm. 500GB variácia). Vopred ďakujem za odpoveď

  • Dobrý den, ano, každá E530 má volný mSATA slot (pokud nemá mSATA SSD disk, nebo WWAN adaptér).

 • Michael

  Zdravím,chtěl bych se ještě zeptat, má tento notebook Bluetooth?

  • Nio

 • Nio

  Je možné někde sehnat návod (příručku) k tomuto notebooku? (Lenovo ThinkPad E530). Děkuji za pomoc

 • Michael

  A je možné vyndat DVD mechaniku a vyměnit ji za disk HDD ?
  děkuji předem.

 • Guest

  Čím udržujete čistotu povrchu notebooku od otisků atd.? Je opravdu na toto znečištění (upatlání) dost náchylný. Děkuji za rady

 • Guest

  Nevím zda se jedná o závadu nebo prostě je problém jinde. Po zasunutí SD karty do slotu se nic neděje a ani se nezobrazí při otevření složky Počítač, totéž se děje, když k notebooku připojím čtečku karet, nepomůže ani když do této vsunu SD kartu, ani připojování do různých USB portů notebooku. Prosím o radu. Děkuji

  Zjistil jsem, že pokud je SD karta zasunutá ve slotu a notebook např. restartuji, tak se karta načte, ale jakmile ji vyjmu ze slotu po tzv. vysunutí a opět ji zasunu do slotu, tak se již nenačte.

 • Pavel L

  Zdravím majitele E530, kontrolní otázka: přepíná se Vám standardně zvuk mezi sluchátky a repro podle toho co je zapojeno (repro je samo připojeno stále)? Už druhý večer zkouším nastavení všeho možného a nic. Je to nový notebook, tak je možná i varianta nefunkčního jacku 3,5mm. Díky za odpověď.

 • Noname

  Dobrý den, přemýšlím o koupi E530 a jak si tak pročítám diskuzi a recenzi, tak se chci zeptat:
  1) jdou u tohoto modelu přepnout klávesy f1-f12 tak, aby se nemusely spouštět přes tlačítko FN
  2) jde u tohoto modelu vyměnit mSATA SSD disk za větší než těch 16 GB
  3) hodně lidí píše o problémech s chlazením (neustálý běh ventilátoru, pulzace, vysoká hlučnost) – je to už třeba v novém BIOSU opraveno?
  Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,

   k Vašim otázkám:

   Ad 1) Ano, v BIOSu.
   Ad 2) Ano.
   Ad 3) Nevíme. Nějaké aktualizace BIOSu v této souvislosti byly. Vzhledem k tomu, že my jsme tyto problémy neměli, neumíme potvrdit.

 • Valér

  dobrý deň , kúpil som model E530c s NVIDIA GeForce GT635M 2GB viete mi poradiť ako sa prepiná medzi kartami Intel a Nvidiou – je to možne len cez BIOS alebo aj pri zapnutom notebooku?

 • Radek Suchý

  Dobrý den, prosím o radu, nedávno jsem si koupil Lenovo E530 ThingPad a nejde mi u něj TouchPad, jedu pouze přes myš, v nastavení myši mi nejde prostě zapnout a zkoušel jsem najit i do BIOSu jestli není vypnutý tam a TouchPad tam není, ani možnost zapnout/vypnout v BIOSu. Můžete mi prosím s tímto někdo poradit ? děkuju :)