ThinkVantage System Update: aktualizace Lenovo softwareProfi

ThinkVantage System Update: aktualizace Lenovo software

V jednom z posledních dílů našich průvodců ThinkVantage Tools software si ukážeme aplikaci pro automatickou instalaci a aktualizaci ovladačů a Lenovo software, System Update, která přijde vhod nejenom při pravidelných aktualizacích, ale také při čisté instalaci operačního systému na ThinkPad.

ThinkVantage System Update

Jak jsem již zmínil v úvodu, ThinkVantage System Update je aplikace, která slouží k aktualizaci ovladačů, software a firmware (BIOS) specifických pro notebooky ThinkPad přes internet. Tyto aktualizace nedokáže poskytnout Windows Update, a tak existuje software přímo od Lenova. Aplikace však rovněž pomůže při čisté instalaci Windows, kdy je ve většině případů schopná vyhledat a nainstalovat všechny potřebné ovladače a programy od společnosti Lenovo do jinak čistého počítače. Ve své podstatě tak stačí nainstalovat prázdný operační systém, poté ThinkVantage System Update, který už další software a ovladače sám vyhledá, stáhne a nainstaluje.

tvsu-tvt-iko-25255B4-25255D

Benefity nepřináší pouze jednotlivým uživatelům. Společnosti s centrální správou mohou na System Update napojit vlastní “repozitáře” s ovladači a software, ten spravovat a prostřednictvím tohoto systému počítače aktualizovat (distribuovat jim aktualizace).

ThinkVantage System Update je velmi malá aplikace, netváří se nikterak důležitě, ale její přínos je doslova obrovský (alespoň z mého úhlu pohledu, protože aplikaci velice rád používám): namísto neustálého kontrolování webu podpory Lenovo, zda nebyly vydány nové verze ovladačů, aplikací (např. ThinkVantage) či BIOSu jednou za čas stačí spustit System Update a práce je hotová, o starost méně. Nehledě na čistou instalaci systému.

Aktualizace se v System Update ovšem z logických důvodů (zatížení serverů apod.) objevují později než na webu podpory Lenovo. Někdy vznikne také určitá časová prodleva u úplně nových konfigurací notebooků, které ještě nejsou zapsané v databázi. Kdyby tento problém delší dobu přetrvával, stačí kontaktovat podporu Lenovo, která konfiguraci doplní (vlastní zkušenost).

Rozhraní aplikace

TVSU-252520welcome-25255B3-25255D

Aplikační rozhraní je velice jednoduché, zděděné ještě z původního konceptu a společného designu ThinkVantage aplikací. Jedná se tak o strohé okno s dvěma rámci: levým pro výběr možností a pravým, který zobrazuje obsah (zprávy, seznam aktualizací apod.).

TVSU-252520welcome-25255B11-25255DUvítací obrazovka (Welcome)

Na úvod nás aplikace přivítá obrazovkou “Welcome”, ve které v podstatě pouze shrnuje možnosti aplikace a její funkce.

Vyhledat aktualizace (Get new updates)

Pomocí volby “Get new updates”, případně tlačítkem “Next” v pravém dolním rohu, zahájíme vyhledávání aktualizací dostupných pro náš notebook.

Instalace odložených aktualizací (Install deferred updates)

Pokud aktualizační balíček pouze stáhneme, ale nenainstalujeme (tedy odložíme jeho instalaci – “defer”), seznam takto stažených aktualizací včetně možnosti jejich instalace najdeme v nabídce “Install deferred updates”.

Plánování kontroly aktualizací (Schedule Updates)

TVSU-252520schedule-25255B3-25255D

Aktualizace můžeme naplánovat. K dispozici je pouze jedna možnost časování: měsíční automatická kontrola, kdy ji můžeme povolit, nebo zakázat, případně vybrat den v měsíci, kdy bude automatická kontrola provedena. Vybrat můžeme také, na které instalace bude plán upozorňovat (kritické, doporučené, nebo oboje) a jakým způsobem (automaticky instalovat, pouze upozornit).

Historie aktualizací (View installation history)

TVSU-252520history-25255B3-25255D

Historii aktualizací, tedy seznam dříve nainstalovaných aktualizací včetně jejich verze, výsledku instalace (úspěšně dokončená, nedokončená) a data, najdeme v nabídce “View installation history”.

Obnovit skryté aktualizace (Restore hidden updates)

TVSU-252520hidden-25255B3-25255D

Aktualizace můžeme skrývat, aby se již znovu nezobrazovaly v nabídce. Ty, které jsme skryli, můžeme zpětně opět nechat zobrazovat. Do jejich seznamu se dostaneme skrze nabídku “Restore hidden updates”, obnovíme je tlačítkem “Unhide”.

Vyhledání, třídění a instalace aktualizací

TVSU-252520updates-252520menu-25255B3-25255D

Po vyhledání nových aktualizací pomocí nabídky “Get new updates” nebo tlačítkem “Next” na úvodní obrazovce, se jejich seznam zobrazí v přehledném záložkovém rozdělení na:

 • kritické (Critical) – Ty je logicky vhodné      instalovat vždy,
 • doporučené (Recommended) – doporučené instalovat      vždy,
 • volitelné (Optional) – není nutné instalovat
 • a dodatečné (Extra) – obvykle se jedná      o extra aplikace, které nemají vliv na správné fungování počítače, tedy je      není nutné instalovat.

TVSU-252520updates-252520menu-25255B9-25255D

V přehledu nalezených aktualizací můžeme jednotlivé záznamy rozevírat tlačítkem “+”. Tím zobrazíme dodatečné podrobnosti, jako je výrobce software/ovladače, verze, velikost pro stahování a po instalaci na pevném disku. Zašrktnutím “Defer installation (download only)” balíček pouze stáhneme, ale nenainstalujeme (odložíme a následně nainstalujeme ve vhodnou chvíli pomocí nabídky odložených aktualizací, viz. výše v článku). Kliknutím na “View details” zobrazíme podrobnosti o aktualizaci (v podstatě “readme”), “Do not show this update” aktualizaci přidá mezi skryté (viz. výše v článku).

Aktualizace, které chceme nainstalovat, musíme zaškrtnout vlevo u jejich názvu a opět potvrdit tlačítkem “Next” v pravém spodním rohu. Pak se již aktualizace postupně všechny v podstatě skrytě nainstalují. Obvykle se setkáme s tím, že bude nutné po instalaci restartovat notebook.

 • pgotze

  Ta aplikace je fajn a dlouho jsem ji pouzival, bohužel pravidelne nenabizela poslední vydane aktualizace, ale az po vyrazne dlouhe dobe. Nevim, v cem konkretne je problém, ale pravidelne se mi stavalo, ze support stranky lenova mi nabizely novejsi aktualizace, které dana aplikace.

  • Ano, však o tom v článku také píšu. V 99 % případů není nutné aktualizovat hned v den vydání nové verze, vlastně většinou není vyloženě nutné aktualizovat vůbec, a tak z důvodu redukce zatížení serverů se aktualizace objevují se zpožděním (podobně jako např. OTA aktualizace mobilních telefonů a tabletů).

   • pgotze

    To je pravda, ale ty mezery jsou docela velke, rozhodne to nejsou dny, obvykle to jsou tydny a vice. Navic i pro ruzne modely, netyka se to nejakych novych modelu. Nerikam, ze je to spatne, ovšem ocekaval bych brisknejsi reakce.

 • Grigondis

  Zkoušel jsem nainstalovat na svůj V570 a bohužel nic. Už hned na začátku to vypisovalo nějakou chybu. Nejspíše není kompatibilní s řadou IdeaPad.

 • Yvlus

  Nefunguje mi vyhledávání v System Update 5.02.0018
  Lenovo SL410 (2842) – Windows 7 Pro 64bit

  Při vyhledávání napíše:
  There are no applicable packages found for your system.

  Zkoušel jsem radu na http://forums.lenovo.com/t5/ThinkVantage-Technologies/ThinkVantage-System-Update-There-are-no-applicable-packages/ta-p/432983
  – bezvysledne

 • Radovan sedláček

  Vážení, mám prosím prosbu. přeinstalovával jsem Windows a poté co jsem ho nainstaloval nefunguje tlačítko ThinkVantage, dál nefugují respektive fungují, ale nezobrazuje se mě na obrazovce takový bílý proužek při změně hlasitosti, a nebo při vypnutí reproduktorů, a taky mě nefunguje staktéž ten jak to nazvat ten bílý proužek na ztmavení, zesvětlení

  A to jsem nainstaloval software Think Vantage, všechno zaktualizoval a pořád to nefunguje- nemůžu na to příjít. Nevíte moc prosím čím to může být.? Děkuji Vám Radovan

 • Pingback: Bezpečnostní chyba System Update již byla opravena | Lenovo Blog CZ()

 • Pingback: Upgrade na Windows 10: vše, co potřebujete vědět | Lenovo Blog CZ()

 • Jaroslav

  Chtel bych se zeptam mam meši problém kdyz vyhledavam aktualizace hazi to chybu:

  Alps driver update for Lenovo pointing device – chyba 0x80070103 nevim co stim mam delat

  prosim o odpoved na Email: skvarek.jarda@gmail.com
  dekuji predem