3G modem pro ThinkPad a zkušenosti s nímProfi

3G modem pro ThinkPad a zkušenosti s ním

V dnešní době poměrně dostupného a často také i rozumně rychlého mobilního připojení už jistě má smysl pořídit si mobilní internet také do přenosného počítače. Především pracující tuto možnost minimálně zvažují. Kromě externích modemů, které (více či méně) trčí ven, existují také interní varianty v podobě miniPCI-E karet. Povíme si, co je třeba splnit, chceme-li ThinkPad takovou kartou dovybavit a přidám krátké zkušenosti z několikaměsíčního používání.

Mobilní připojení samozřejmě není žádná novinka – je tu s námi v podstatě od samého začátku mobilního telefonování. Nicméně českým operátorům trvalo celkem dlouhou dobu, než přijali moderní technologie mobilního přenosu dat a následně pokryli české území mobilním internetem s rozumnou rychlostí a použitelností. Dnes se tak dá říct, že mobilní internet v notebooku konečně má smysl. Pro připojení však kromě SIM karty potřebujeme také modem, který dokáže v síti mobilního operátora komunikovat. Ten se označuje buď jako 3G modem, nebo také (z angličtiny) WWAN modem.

Proč interní modem?

Všichni jistě znáte 3G modemy, které nabízí operátoři prakticky (nebo skoro) zdarma ke svým datovým tarifům – vypadají jako velké USB klíčenky. Mají však hned dvojici nevýhod: pokud se chceme připojit, musíme mít modem stále připojený v USB portu notebooku, což s sebou nese velké riziko jeho vylomení, zvláště na cestách v dopravních prostředcích (zavadíme o stolek ve vlaku, opěrku rukou v autobuse, střední opěrku v autě). Tyto modemy “zdarma” jsou navíc obvykle nízké kvality, nepodporují všechny datové standardy (nemohou tak dosahovat např. vyšších rychlostí) a dost často mají mizernou citlivost a signál, takže pokud nejsme skutečně jen na jednom místě, internetu si příliš neužijeme. Za příplatek nějaké tisícikoruny si ale vždy můžeme koupit USB modem kvalitnější.

Externí USB modem

Téměř interní jsou 3G modemy, které vsuneme do ExpressCard, nebo PCMCIA (a podobného) slotu. Takový modem se téměř celý schová do těla notebooku, má výrazně lepší citlivost antén i příjem, obvykle také lepší podporu sítí a můžeme jej použít v jakémkoliv notebooku vybaveném daným slotem. Tento typ modemů bývá cenově obdobný jako modemy interní, jsou tedy citelně dražší než USB verze a operátoři je prakticky vždy nabízí s příplatkem.

ExpressCard modem

Interní modemy se připojují dovnitř šasi notebooku na základní desku pomocí miniPCI-E slotu, jsou tak poté nedílnou součástí samotného počítače – nikde nic nevyčuhuje, nic nemusíme připojovat ani odpojovat. Antény jsou vestavěné v horní části víka displeje (stejně jako antény Wi-Fi), mají tak vhodnější pozici, jsou větší a je jich více. Díky tomu má takové řešení vyšší citlivost a lepší příjem, vhodný také pro připojení v pohybu. Kromě několika výjimek v konzumních noteboocích vyrábí tyto modemy kvalitní výrobci, jako je Ericsson či Qualcomm. Jejich součástí je obvykle také GPS modul.

Ericsson F3307 interní modem

Podporuje notebook interní 3G modem?

Pokud má notebook podporovat doplnění o interní 3G modem, který se vloží do volného miniPCI-E slotu (stejně jako Wi-Fi adaptéry, staré moduly Turbo Memory, nebo moderní mSATA SSD disky), je nutné, aby kromě volného slotu nabídl také tzv. “anténní přípravu”. Jelikož 3G modem potřebuje svoje vlastní antény, tyto musí být přítomny včetně vyvedených kabelů.

Příprava pro 3G modem v ThinkPadu X220

 

Příprava pro 3G modem v ThinkPadu X200

(vpravo dole, modrý a červený kabel)

Většina notebooků počítá pouze s Wi-Fi, a tak touto přípravou vybavené nejsou, přestože třeba i mají volný miniPCI-E slot, antény ani kabely od nich vyvedené nemají. To má ale poměrně jednoduchý důvod: ceny interních 3G modemů za poslední roky neklesly (lidově řečeno) “ani o dolar” – drží se mezi 3 a 4 000 Kč, a tak pro určité cenové kategorie notebooků nemá smysl uvažovat nad jejich osazením a zbytečně zvyšovat cenu notebooku anténní přípravou. Např. cenu netbooku, který by se vyloženě pro použití s 3G modemem hodil, by modem prakticky zdvojnásobil.

Každý notebook Lenovo, který je vybavený anténní přípravou, ale neobsahuje osazený modem, je označený přívlastkem “WWAN-ready” ve specifikacích. V případě IdeaPadů a ThinkPadů Edge jsou to jen skutečné výjimky (malé úhlopříčky), zde se však spíše setkáme už s modemem osazeným (s označením 3G ve specifikacích). ThinkPady Classic jsou na tom o poznání lépe: v podstatě všechny ThinkPady řad T a X by měly být vybaveny anténní přípravou (označené WWAN-ready).

Který modem je nutné koupit?

Kvůli spolupráci s ovládacím software, předcházení nekompatibility a certifikaci od mobilních operátorů (které jsou mimochodem mnohem přísnější než certifikace Wi-Fi) používá každá generace ThinkPadů pouze jeden typ modemu, jiný není podporován a nebude tak fungovat (zámek přímo v BIOSu). V tabulce níže najdete podporované modemy v posledních třech generacích (vždy se jedná buď o modem značky Ericsson, nebo Qualcomm):

Generace Modem
Montevina
(Core 2 Duo)
P/N: 43R9153
(Ericsson F3507g)
Calpella
(Core první generace)
P/N: 78Y1399
(Qualcomm GOBI 2000)
Huron River
(Core druhé generace)
P/N: 0A36186
(Ericsson F5521gw)

Obsah balení

Co najdeme v balení a jak vypadá? Jedná se o klasickou menší kartonovou krabičku s příslušenstvím ThinkPlus, ve které najdeme spoustu letákových “leporelo” návodů s obrázky, jak modem nainstalovat do jednotlivých podporovaných typů notebooků. No a pak v antistatickém sáčku samotný miniaturní modem s aršíkem nálepek s MAC adresou, kterou je vhodné nalepit na notebook (pod baterii, kde jsou také MAC adresy LAN a Wi-Fi). Pod baterií najdeme také slot na SIM kartu.

Lenovo ThinkPad WWAN modem

Zkušenosti s 3G modemem v T420s

Svůj ThinkPad T420s jsem téměř okamžitě doplnil o podporovaný 3G modem – odšroubujete kryt na rubu notebooku, vložíte modem, zajistíte šroubkem, připojíte dvě antény a vše je hotovo. Konkrétně se jedná o Ericsson F5521gw s podporou de facto všech standardů od GPRS, přes EDGE a 3G, až po HSPA+. Teoreticky je tak možné dosáhnout stahování 21 Mb/s a uploadu 5 Mb/s. Modem je vybavený také GPS modulem s podporou A-GPS. Pro připojení používám internet od T-Mobile (viz. náš předchozí článek). Pravda, modem stál téměř 3 000 Kč s DPH, ale této investice nelituji ani vteřinu.

ThinkVantage Access connections

Modem samozřejmě spolupracuje se správcem připojení ThinkVantage Access Connections. V tomto případě nejde ani tak o to, že by se pak s modemem pohodlněji pracovalo (i když samozřejmě není potřeba instalovat žádný balast třetích stran od operátorů, který spíše obtěžuje, než že by pomáhal), ale vyloženě rád používám automatické připojení 3G modemem, pokud není k dispozici jiné připojení. Když např. vypadne Wi-Fi, nebo není žádná Wi-Fi v okolí k dispozici, Access Connections se připojí přes 3G modem a já nemusím žádné starosti řešit – příjemné. (Kolikrát je přetížený router ve škole, připojení vypadne, čehož si já ale ani nevšimnu: automaticky se spustí 3G.)

USB modem versus interní Ericsson F5521gw

První, o čem bych se rád ve zkušenostech zmínil, je okamžitě patrný rozdíl mezi externím USB modemem, který jsem od T-Mobile dostal zdarma, a interním, kvalitním Ericssonem. USB modem Huawei měl skutečně mizerný příjem a stejně jako všem ostatním levným externím modemům (testoval jsem i Vodafone) mu nedělal dobře pohyb např. ve vlaku, autě či autobuse – to internet spíše nešel, než že by šel (pravděpodobně velmi pomalé přepínání mezi vysílači). Nehledě na to, že modem nepodporoval rychlejší přenosové standardy (hlavně HSPA+), které jsou dostupné ve větších městech.

Ericsson F5521gw

S interním Ericssonem byl rozdíl znát hned: najednou jsem mohl být připojený k internetu při cestě dopravním prostředkem a s poměrně rozumnou přenosovou rychlostí (běžně kolem 300 kB/s), signál je neporovnatelně lepší a mezi vysílači přepíná modem velmi rychle, k výpadkům dochází jen výjimečně. Ve vlaku je sice signál i rychlost stále znatelně nižší než v autobuse/automobilu (dáno tím, že u železničních tratí, které vedou lesy a poli, není pokrytí rychlým 3G internetem, pouze EDGE), nicméně alespoň se dá připojení používat. No a pokud se občas zastavíte v některé z pražských kaváren vyřídit si elektronickou poštu, nestačíte se rychlostem divit: bez problému kolem 8 Mb/s.

Pokrytí a datová náročnost

T-Mobile má poměrně slušné pokrytí rychlým internetem, ovšem – jak už jsem naznačil – má své rezervy hlavně co se týče cestování vlakem. Nicméně na silnicích (zvláště těch důležitějších) budete neustále v dosahu 3G sítí, kde se rychlost přenosu bude pohybovat v řádech minimálně desítek, spíše stovek kilobajtů za sekundu, což je spolu s ovladačem modemu, který automaticky komprimuje obrázky, stav úměrný celkem pohodlnému prohlížení za jakýchkoliv okolností. Zastavíte-li se v nějakém větším městě, ideálně v Praze, můžete počítat s rychlostí nerozeznatelnou od Wi-Fi připojení (díky automatickému připojení občas ani v menším Jindřichově Hradci nepoznám rozdíl mezi školní Wi-Fi a T-Mobile 3G).

Kolik dat měsíčně spotřebuji? Když jsem si pořizoval tarif, rozmýšlel jsem se, zda si dát základní 3 GB měsíčně, nebo více. Zkusil jsem 3 GB s tím, že kdyžtak zvýším. Nakonec nebylo třeba: na běžnou práci, prohlížení internetu, čtení e-mailů na cestách a připojení, když přespávám v hotelech/penzionech bez Wi-Fi, bez problému vystačím i s polovinou tarifu (když mám méně cestovatelský měsíc, nepřelezu ani 1 GB). Takže o toto není třeba se bát.

Zamrzání modemu

Z nějakého důvodu se výjimečně (což je o to otravnější, protože s tím člověk nepočítá a vždy se to stane v nejméně vhodný okamžik) ovšem modem zasekne a do restartu nehodlá komunikovat. Nepřišel jsem tak docela na to, kdy se to stává: obvykle ale, když se poprvé připojuje do sítě a během toho vypadne signál. To – zdá se – modem rozhodí natolik, že pak odmítá komunikovat úplně. Nepomáhá vypínání modemu a zapínání, nepomáhá ani uspání notebooku, je skutečně nutný restart. Občas pomůže modem zakázat ve správci zařízení a opět povolit.

Ovšem nesetkal jsem se s problémy, kdy by se modem neprobudil po probuzení notebooku nebo jakkoliv jinak odmítal spolupracovat (až na výjimečné situace výše).

Situace včera a dnes

O 3G modemech a mobilním připojení jsme na blogu už kdysi psali. Níže najdete seznam starých článků, na kterých je poměrně dobře možné sledovat vývoj v této oblasti: v pokrytí, rychlosti i kompatibilitě a spolupráci 3G modemu v ThinkPadu. Taky jsme už v minulosti napsali jeden článek o levnějším 3G modemu v IdeaPadu.

 

 • Kamil Zm

  Mám W520 s Ericsson F5521gw a neskutečně mě točí dvě věci:
  – nelze posílat/přijímat SMS, volba v Access Connection není přístupná
  – neumí navázat automaticky znovu spojení po výpadku signálu (ve vlaku apod.)
  Se zamrzáním problémy nemám.

  • Na mé T420s: SMS mám k dispozici, znovu navázat spojení po výpadku mu někdy trvá celkem dlouho, to je pravda, hodně to ale závisí na signálu.

   Je aktuální ovladač, firmware modemu (byl vydán nový) a u operátora je vše dobře nastavené (případně jaký operátor)?

   • Mám také W520 s integrovaným 3G modemem (+Vodafone dvojsimka díky čemuž mám na jeden tarif připojen buď notebook, nebo mobil bez nutnosti přehazovat SIM) a SMS k dispozici jsou, jen se musí v nastavení Access Connections explicitně povolit (ve výchozím stavu jsou zakázané) – Access Connections -> Global Settings -> Enable SMS feature. SMS jsem testoval a fungují bez problémů. Horší je to ovšem se samotným připojením k internetu, v autobuse mne to padá zhruba každých pět minut (nějak špatně to zvládá přechod na jiný vysílač) a často trpím stejným problémem popsaným v článku, kdy až do restartu systému modem prostě přestane odpovídat a úplně zmizí z Access Connections. Občas pomůže zákaz/povolení přes správce zařízení, ale na můj vkus se toto děje až moc často. Předpokládám že se jedná o chybu ovladačů a opravdu doufám, že jí Lenovo jednoho krásného dne opraví. 

    • Co se problému s odpojováním týče: stávalo se mi to, stejně jako Vám, mnohem častěji, nicméně nějak (opravdu nevím jak – nemyslím, že by to bylo ovladači nebo firmware modemu, případně aktualizací Access Connections, ale za kontrolu to stojí) se to spravilo a dnes těmito problémy trpím jen výjimečně. Je ale pravda, že používám T-Mobile, Vodafone jsem ve svém ThinkPadu nezkoušel (zkoušel jsem ale v IdeaPadu, kde to nebylo moc dobré a v podstatě to, co popisujete, se mi stávalo často, ale zda to bylo nekvalitním modemem, nebo operátorem, neumím přesně určit).

    • Petr Vones

     Ten problem se zamrznutim, ktere nelze vyresit jinak nez restarem mam take. Povedlo se to nekomu vyresit ? (Windows 7 x64 SP1, AC 5.93). Tim je to totiz prakticky nepouzitelne, kdyz musite vse zavrit a restartovat.

  • Diagon Swarm

    K tomu automatickému připojení: Zkus otevřít seznam bezdrátových sítí (ikonka „wifi“ u hodin), kde by se měl kromě wifi sítí objevit také tvůj operátor. Klikni na něj pravým tlačítkem a otevři okno nastavení. Tam je výběr ze tří položek (připojovat automaticky, připojovat automaticky mimo roaming, nepřipojovat automaticky). Tohle jde na každém notebooku a předpokládám, že AC využívá tohoto nastavení.

   • trAble

    V Access Connections se přepni na Advanced a pak v Tools na Location Switchong – tam je možnost nastavit automatické připojení přes WWAN.

 • mb

  V celé řadě notebooků, které mi prošly rukama, jsem pozoroval zajímavý jev – jakmile byl v Thinkpadu modem Ericsson (nezávisle na modelu), tak se choval hrozně, pokud to byl Gobi (2000 nebo 3000), tak se choval bezproblémově. Je to jen můj pocit a nebo je to globálnější jev?

 • Me jede 3G modem Ericsson bez problemu. Tedy az ne prilis rozsireny roaming, kde jsem nenasel moznost manualni volby operatora, coz je klicove, pokud mate na operatora vazany zahranicni datovy balicek (a nechcete se pripojovat na jinou sit) ci mate v nejake konkretni siti technicky problem (ja jsem mel problem specialne v Madarsku).

 • Pgotze

  3G Erricsson jsem pouzival na T400s několik let, plus munis spokojene. Je ale pravda, ze občas se proste odpojil a nebyl schopen se znovu pripojit, nevim, zda to byl problém modemu, nebo operatora a pokud si vzpominam, dovadelo mne to docela často k nepricetnosti, protože to neslo v ten moment vůbec nijak obejit a clovek laboroval a laboroval a stejne nic nezjistil. V dnesni době uz mne to prijde trosku prezite, na mem T420s uz 3G modem nemam a pripojuju se přes tethering přes smartphone. Takze clovek ma internet v mobilu, v notebooku a sdili to psolecne jak je potreba, myslim ,ze dnes uz je to lepsi kombinace, nez investice několik tisíc jen do ciste 3G modemu do notebooku. Tethering pouzivam často a ke vsi spokojenosti, zadny problem.

  • Přemýšlel jsem nad tím, jestli to zmíním v článku (tethering), nakonec jsem to neudělal. Při dnešních datových tarifech to ale určitě má pro běžného uživatele velký smysl (v mobilu mám 2 GB FUP, v notebooku 3 GB FUP, stačily by mi dohromady bohatě i ty 2 GB na mobilu).

   Já osobně ale pořád preferuji samostatný, vestavěný 3G modem v notebooku, protože vždy s ním budu mít lepší příjem, signál i rychlost (to nemusí být vždy problém) a zbytečně si nevybíjím mobil (který se – jako správný smartphone – při dlouhodobém 3G přenosu a Wi-Fi zároveň poměrně rychle vybíjí a jeho baterie bohužel není nafukovací; když se mi vybije za těch 6-7 hodin notebook, není to takový problém jako u mobilu).

   Nehledě na to, že někteří uživatelé mohou mít na 3G modem napojené zabezpečení (typicky Intel Anti-Theft). To je ale okrajové.

 • Michal Valasek

  Obecně potvrzuji dobré zkušenosti s konektivitou 3G modulu oproti USB modemům, které rozdávají operátoři. Pravidelně cestuji vlakem na trase Praha-Brno a s USB modemem to bylo utrpení,většinou signál nebyl a obecně si dodaný software neuměl moc poradit s výpadky spojení. S modulem (Ericsson F5521gw v T420) je konektivita i v místech kde nebyla a s výpadky signálu si notebook poradil bez problémů, jenom jsem zaznamenal občasné hlášky Outlooku, že bylo přerušeno nebo navázáno spojení s Exchange.

  Zajímalo by mne ale, zda je možné 3G modem používat bez ThinkVantage Access Connections. Mám totiž už nainstalovanou Consumer Preview Windows 8 a na ní AC moc nefunguje, při jakémkoliv přepnutí profilu (nejenom 3G, i WiFi nebo Ethernet) se přepnutí nezdaří a počítač musím restartovat. Předpokládám, že problém je v pochopitelné nekompatibilitě AP s Windows 8, ale docela mne to štve. Windows 8 by měly mít vestavěnou podporu pro mobile broadband, ale můj modem to nevid, přestože jsem nainstaloval ovladače pro Windows 8: http://support.lenovo.com/en_BD/downloads/detail.page?DocID=DS027676

 • Davidstych

  Ahoj, potřeboval bych poradit, jestli Lenovo X220i Tablet má modem a jak ho případně nastavit.
  Na internetu jsem našel, že by měl být WWAN ready.

  • mb

   WWAN ready znamená, že je notebook připravený pro vestavbu 3G modemu – je pro něj připravený slot, v notebooku jsou antény a slot na sim kartu. Čili v takto označeném notebooku 3G modem být může ale také nemusí.

 • Vire

   Zdravím chtěl jsem též využít 3G modemu ve svém Lenovu x200s 7465-CTO wwan ready, ale po založení karty Ericsson F3507g do slotu a následném puštění mi ntb napsal ERROR 1804: Unauthorized WAN card is plugged in – Power off and remove the WAN card. ale podle Mainterance manualu by to mělo být podporováno. Nevíte prosím nějakou radu? Našel jsem na netu jen to že je BIOS nějaký zamknutý ale kde bych sehnal odemknutý t už nikdo nenapíše. Prosím o radu
  Díky Víta

  • Co bych udělal nejprve: aktualizoval BIOS.

   Pokud to nezabere, je nutné ověřit, že se jedná o originální modem (tzn. neupravený žádným operátorem/poskytovatelem). Ono se může jednat o stejný typ, ale např. od jiné značky. Ideální je, pokud je přímo od Lenovo.

   • Vire

     no přímo od Lenovo není ale má to stejné FRU jako to píšou v technickém manuálu a mel by být odblokovaný. BIOS jsem aktualizoval na poslední a nic píše to stále stejnou chybu.

    • Potom jsou jen dvě možnosti:
     1) Seženete jiný – kompatibilní – modem.
     2) Použijete neoficiální BIOS, který povolí všechny 3G modemy. To je samozřejmě v rozporu se zárukou.

     Nevím, jaký může být problém, že notebook modem nebere. Napadají mě jen dva důvody: buď je modem nějakým způsobem upravený (firmware, ID, cokoliv), nebo je nějak blokované dané výrobní číslo X200s (nemyslím si).

     Viděl jsem X200s s Ericsson modemy, četl jsem zkušenosti uživatelů a nenarazil jsem na žádný případ, kdy by notebook tento modem odmítal (mimochodem: X200 má stejný BIOS jako X200s, takže je možné porovnávat případy obou modelů). Dokonce byli uživatelé, kteří kupovali Ericsson 3G modemy z eBay z Hong Kongu (tedy nebyly originál Lenovo), přesto fungovaly.

     • Vire

       Ano koupil jsem jej na eBay ale nějak jej ten muj NTB nebere nevíte kde bych sehnal ten BIOS který povolí všechny modemy?  protože se mi nechce investovat do dalšího modemu.
      Díky za info

     • V tomto se nepohybuji. Vím jen, že existují lidé, kteří dokáží upravit BIOS tak, že z něj odstraní zámek na modemy. Dělá to např. uživatel „Zender“ na fóru NotebookReview.com.

 • Romanidos

  Ahojte. Asi ma trafi… Mam x220 4291VMG, objednal som si ericsson sietovku za 112€ skusam demontaz plastov a ntb ma sietovku vo vnutri, ericsson f 5521 gw akurat to P/N cislo je nejake ine… V acces con. mi vsak mobile broadband nevysvieti :(( ntb je myslim z dovozu(rakusko?) … Co robit? 112€ sa mi vyhodit moc nechce… co moze byt zle??

  • Romanidos

   Tak sietovu kartu som po nainstalovani ovladaca rozbehal.. no vobec mi nedetekuje sim kartu :(( nerozumiem preco… ako sa tam vlastne spravne vklada simka? Uz som zufaly

 • Martin Hudziec

  dobrý den chtěl bych se zeptat, zda-li je interní modem možno dát i do modelů E530?? Děkuji za odpověď

  • Pokud vím, do ThinkPadů 2012 patří nový modem Ericsson H5321 (0A36319). Problém však je, že ThinkPady Edge s anténní přípravou, tedy takové, do kterých se dá modem osadit, se do ČR nedováží (omylem sem, myslím, přišla jedna WWAN-ready várka E530).

   • Martin Hudziec

    a ltery nejlevnější model s procesorem i3 a i5 a grafikou n-vidia už je osazen tak aby se mohl tento modem osadit??

    • Obecně jsou WWAN-ready ThinkPady Classic, tedy řady T, X, W a některé modely L. Ceny už dohledáte u prodejců (nejlevnější bude řada L, nicméně nevím, zda je k sehnání s nVIDIA grafikou).

 • juraj6928

  Zdravim,
  mam na predaj integrovany modem Erichsson F5521gw, odskusany v Lenove T420 a X1, pouzivany 1 mesiac. Dolkad o kupe v Sr, Ziadny cinsky fake. (pasuje do X1, X121e, X220, X220i, X220t, X220ti, L420, L421, L520, T420, T420s, T420si, T520, T521i, T420i)

  http://pc.bazos.sk/inzerat/20360348/modem-Erichsson-F5521gw.php

  Viac info: juraj6928@gmail.com

 • Jeka Michal

  Ahojte,
  nemáte někdo návod jaké použít APN profil nastavení prp T-Mobile CZ ?
  Díky