Filtry soukromíProfi

Filtry soukromí

 Filtry soukromí (privacy filters) někteří lidé oceňují, jiní je nemají rádi, někdo je ani neodzkoušel. Já ho odzkoušel na své T400 s LED podsvícením.

Před lety, když se rychlým způsobem začal u diplejů rozšiřovat zorný úhel, říkal jsem si, že to je špatně a že je určitě spousta profesí, kde to je kontraproduktivní. Nejedná se jenom o notebooky. Ale především o klasické monitory. Příklad? Bankovní úředník, lékař v ordinaci apod.
U notebooků to je ještě důležitější – cestování ve vlaku, v letadle, ale i jenom v kanceláři díky nástupu open space prostor (speciálně u nadřízených).
Proč si pořídit filtr soukromí krásně shrnuje video 3M, které filtry vyrábí.

První generace filtrů měly přísavky na okraje displeje (rám). K ThinkPadům (ke většině) se prodávají filtry, které se jen zasunou do rámu. Jednoduché, praktické. Viz další video.

Právě jednoduchost nasazení i sundání je důležitá. Jako příklad opět poslouží bankovní úředník – dnes kdekdo fasuje již jen notebook z důvodu větší mobility a ceny, která je podobná jako u desktopu s LCD panelem. Jenže někdy i ten úředník potřebuje něco ukázat kolegům nebo rodině fotky. A skutečně ten úhel, kdy je něco rozumně vidět, je tak malý, že ani kolega vedle vás nemá šanci vám poradit s tabulkou v Excelu. Takže sundat a nandat.

Moje zkušenosti?
Moje zkušenosti jsou spíše negativní.

  • Především filtr výraně snižuje jas displeje, resp. propustnost je dost slabá. U mého LED displeje je to asi o dva řády ukazatele jasu. Tzn. tam, kde mi vystačí bez filtru jas na polovinu, musím s filtrem o dva dílky jas přidat. S tím souvisí tři problémy – přišel jsem o maximální jas (a tedy nejkvalitnější obraz) i nejnižší jas (protože na displeji přes filtr už nic není téměř vidět) a zároveň zvyšuji spotřebu notebooku.
  • Dalším problémem je, že filtr, možná to bylo vadou mého kusu, nesednul přesně a kompletně na displej, ale byl lehce prohnutý. Z toho pyne mírné rozostření některých částí, nekonzistence barev apod. Prostě při vysokém rozlišení displeje se kvalita obrazu razantně zhoršila. Je důležité přiznat, že filtr jsem měl v obalu položený asi dva dny před tím na stole na mém klasickém stolním bordelu, takže se lehce prohnul a podobně jako karimatka má docela paměť na tvar.
  • V kanceláři a doma a pak na cestách trávím čas asi půl na půl. A ani v kanceláři ani doma jsem filtr nechtěl mít nasazený. V kanceláři právě kvůli interakci s kolegy. A sundavat a stále nandavat věc, která se špatně přenáší v brašně (kroucní, poškrábání apod.), je trochu otrava.

Nevím, jaké máte zkušenosti vy. Ale co jsem vypozoroval, tak i v letadle, pokud si dostatečně snížíte jas displeje, tak i ledé okolo vás nic na displeji nepřečtou. I dost snížený jas displeje do určité míry funguje jako filtr soukromí.
Takže můj filtr soukromí putoval do skříně a v podstatě jej nepoužívám.

Funguje dobře a dovedu si představit lidi, kteří jej uživí často. Například právě bankovní úředník nebo pojišťovák a obecně všechny profese, kde je dle interních norem bezpečnost na prvním místě (šifrování disků je standardem, někdy i programy na kontrolu USB portů, vypalování apod.) by měly filtry soukromí používat.

Máte někdo filtr soukromí (i třeba ne na Lenovo notebooku či TFT panelu)? Jaké jsou vaše zkušenosti?